Radio Białystok | Wiadomości | "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" - projekt integrujący dzieci z Polski i Białorusi

"Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" - projekt integrujący dzieci z Polski i Białorusi

7.07.2018, 15:42, akt. 22:00

Wspólny udział w zajęciach artystycznych, zwiedzanie i poznawanie wielokulturowej historii Podlaskiego - zakłada projekt, który ma zintegrować dzieci z Białegostoku i ich rówieśników uczących się języka polskiego, a mieszkających w Grodnie na Białorusi.

Fotolia.com
Fotolia.com

Projekt zakłada edukację i integrację uczestników

"Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" to projekt realizowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku we współpracy z białostocką Fundacją Polska Pomoc, która na co dzień wspiera Polaków z Białorusi.

Ideą projektu jest przede wszystkim edukacja kulturalna i integracja dzieci, które mieszkają niedaleko siebie - dzieli je zaledwie 60 kilometrów, ale też granica - powiedziała koordynatorka projektu Katarzyna Karpińska z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. 

Chcemy pokazać uczestnikom, że granica jest tylko geograficzna, między państwami, a nie w naszych głowach

- dodała Karpińska.

Podkreśliła, że dla polskich dzieci z Grodna to także możliwość ćwiczenia języka polskiego i poznania kraju przodków

To okazja, by wyzwolić w nich poczucie związku z Polską 

- dodała koordynatorka.

30 uczestników biorących udział w projekcie

W projekcie bierze udział 30 dzieci w wieku 10-15 lat, które spotykają się raz na miesiąc, w weekendy. Zajęcia odbywają się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (oddział Muzeum Podlaskiego) oraz w różnych miejscowościach regionu.

W sobotę (7.07) uczestnicy pojechali na wycieczkę na południe województwa - do Drohiczyna i Mielnika. Odwiedzą też Świętą Górę Grabarkę, gdzie znajduje się najważniejsze w kraju prawosławne sanktuarium. Wyjazdy te mają służyć poznawaniu regionu oraz jego wielokulturowej historii. Na Podlasiu znajdują się największe w kraju skupiska prawosławnych oraz wyznawców islamu, a także liczne mniejszości narodowe.

Zwiedzanie Tykocina i poznanie historii rodu Branickich

Podczas kolejnych spotkań zaplanowano zwiedzanie Tykocina, gdzie znajduje się synagoga, a przed II wojną światową w miasteczku żyła liczna społeczność żydowska. Dzieci mają również poznać historię rodu Branickich, którzy swoje posiadłości mieli nie tylko w Białymstoku, ale też np. w Chroszczy (obecnie w letniej rezydencji znajduje się Muzeum Wnętrz Pałacowych, oddział Muzeum Podlaskiego). Podczas zajęć artystycznych dzieci mają się uczyć m.in. animacji, fotografii czy robienia scenografii.

Projekt rozpoczął się w czerwcu, a zakończy w październiku. Wtedy zostanie otwarta powarsztatowa wystawa młodych uczestników oraz odbędzie się pokaz filmu z realizacji całego projektu.

Program "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" został dofinansowany z resortu kultury. Partnerami w projekcie są także: Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok Z Drewna oraz Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic

21.10.2018, 13:46

Celem projektu jest edukacja kulturalna i integracja dzieci z Białegostoku z ich rówieśnikami uczącymi się języka polskiego, mieszkającymi na co dzień w Grodnie.


Mistral Grodno SA Radio Białystok z sukcesami w Drohiczynie

24.06.2018, 09:13

Kilkuset zawodników wystartowało w kolejnej edycji Maratonów Kresowych w Drohiczynie.


Od nowego roku turyści z Polski mogą jechać na 10 dni bez wiz do Grodna, Brześcia i okolic

1.01.2018, 08:31

Wystarczy paszport, ubezpieczenie i wykupione usługi turystyczne. Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące możliwości zwiedzania Białorusi bez wiz. Turyści będą mogli przebywać za naszą wschodnią granicą aż do 10 dni, zwiększył się też obszar objęty bezwizowym ruchem.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego



Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok