Radio Białystok | Wiadomości | Zwycięski remis - Jagiellonia Białystok awansowała do III rundy eliminacji Ligi Europy

autor: Jerzy Kułakowski

3.08.2018, 07:00, akt. 07:22

Jagiellonia Białystok zremisowała 4-4 z portugalskim Rio Ave i zapewniła sobie awans do III rundy eliminacji Ligi Europy.

Jagiellonia Białystok - Rio Ave FC, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Trener Ireneusz Mamrot po meczu z Rio Ave - 03.08.2018 | Pobierz plik.

0:00
0:00
Taras Romanczuk po meczu z Rio Ave - 03.08.2018 | Pobierz plik.

0:00
0:00
Ivan Runje po meczu z Rio Ave - 03.08.2018 | Pobierz plik.

0:00
0:00
O przedmeczowych nastrojach z Portugalii - Jerzy Kułakowski | Pobierz plik.

0:00
0:00
Przed rewanżem Jagiellonii Białystok z Rio Ave - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

Bramka za bramkę

Strzelanie w 6. minucie po podaniu Frankowskiego z prawej strony boiska rozpoczął Cillian Sheridan. Pierwszą połowę z lepszymi nastrojami kończyli jednak gospodarze. W 27. minucie bramkę po bezpośrednim podaniu Gelsona zdobył Galeno. Na minutę przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę Galeno został sfaulowany przed polem karnym Mariana Kelemena. Brazylijczyk podszedł do rzutu wolnego i mocnym strzałem pod poprzeczkę bramkarza Jagiellonii dał prowadzenie w meczu swojej drużynie.

Drugą połowę lepiej rozpoczął zespół prowadzony przez Ireneusza Mamrota. W 56. minucie po głębokim dośrodkowaniu Mateusza Machaja - jak rasowy napastnik zachował się Taras Romanczuk i wyrównał wynik spotkania. Niespełna siedem minut później Rio Ave po raz drugi prowadziło. Po zamieszaniu w polu karnym Jagi, piłkę do bramki Kelemena skierował Angolczyk Gala.

Podrażniło to drużynę Jagiellonii Białystok. W 72. minucie podanie Przemysława Frankowskiego wykorzystał Martin Pospisil zapewniając remis. Siedem minut później drugiego gola w meczu strzelił kapitan Jagi - Taras Romanczuk.

Rio Ave odpowiedziało jeszcze w 84. minucie. Mariana Kelemena pokonał Furtado, ustalając końcowy wynik meczu.

Historyczny awans

Jagiellonia Białystok pokonując portugalskie Rio Ave zapisała się w historii. Jest pierwszym polskim klubem, który wygrał w dwumeczu z portugalską drużyną w XXI wieku.

W trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europy piłkarze Jagi zagrają z belgijskim Gent. Pierwsze spotkanie rozpocznie się w czwartek (9.08). Rewanż zostanie rozegrany w Belgii tydzień później (16.08).

Rio Ave - Jagiellonia Białystok 4:4 (2:1)

Bramki: Galeno 27', 45', Gelson 63', Furtado 84' - Sheridan 6', Romanczuk 56', 79', Pospisil 71'

Rio Ave: Giorgi Makaridze - Nadjack, Jonathan  Buatu, Nélson Monte, Matheus Reis - Gabrielzinho (80' Damien Furtado), Tarantini (69' Nikola Jambor), Leandrinho (89' Ricardo Schutte), Gelson  Dala, Wenderson Galeno - Bruno Moreira

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz  Burliga, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme - Przemysław  Frankowski, Taras Romanczuk, Bartosz Kwiecień (75' Karol Świderski),  Mateusz Machaj (60' Martin Pospisil), Arvydas Novikovas (87' Rafał  Grzyb) - Cillian Sheridan.

Przed meczem Jagiellonii Białystok z Rio Ave

Do rewanżowego meczu z Rio Ave żółto-czerwoni przystąpili z jednobramkową zaliczką z własnego stadionu.

| red: mak, mag, rbon

Jagiellonia Białystok wygrała 1:0 z portugalskim Rio Ave w pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europy. Rewanż za tydzień w Portugalii.

Ireneusz Mamrot

20.07.2018, 16:43

"My chcemy, jako drużyna, zrobić krok do przodu, to jest dla nas najważniejsze i na tym się skupiliśmy podczas pracy".

Jagiellonia zaczyna nowy sezon

18.07.2018, 15:44

Dokładnie 2 miesiące trwała przerwa w rozgrywkach piłkarskiej ekstraklasy. Nowy sezon zespół z Białegostoku zainauguruje w piątek (20.07) meczem na własnym stadionie z Lechią Gdańsk.