Radio Białystok | Wiadomości | Pięć goli w Białymstoku - Jagiellonia przegrywa z beniaminkiem ekstraklasy [zdjęcia]

26.08.2018, 07:46, akt. 23:12

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali 2:3 (0:0) z beniaminkiem ekstraklasy Miedzią Legnica. To druga w tym sezonie porażka wicemistrzów Polski przed własną publicznością.

Jagiellonia Białystok - Miedź Legnica, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Z Tarasem Romanczukiem z Jagiellonii Białystok i Rafałem Augustyniakiem z Miedzi Legnicy rozmawia Jerzy Kułakowski | Pobierz plik.

0:00
0:00
Pięć goli w Białymstoku - Jagiellonia przegrywa z beniaminkiem ekstraklasy - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

Miedź wygrywa z wicemistrzem Polski

Beniaminek okazał się lepszy w Białymstoku od piłkarskiego wicemistrza Polski. Jagiellonia dwa razy wychodziła na prowadzenie, ale ostatecznie nawet nie zremisowała. Miedź przerwała serię meczów bez zwycięstwa, gospodarze serii swoich wygranych nie przedłużyli do pięciu z rzędu.

Jagiellonia zmaga się z plagą kontuzji. Nie zagrali m.in. Ivan Runje, Przemysław Frankowski, Łukasz Burliga czy Mateusz Machaj. W Miedzi w pierwszym składzie zagrał za to Petteri Forsell i okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Bez bramek po pierwszej połowie

Od początku meczu było widać, że spotkały się drużyny, które nie chcą szybko pozbywać się piłki, a ich ulubiona gra, to szybkie podania po ziemi. Miedzi udało się do tego zneutralizować bardzo silną broń Jagiellonii, jakim jest jej szybki atak i zmuszała białostoczan do rozgrywania piłki przez obrońców, a pod swoją bramką nie zostawiała miejsca jej napastnikom.

Białostoczanie najgroźniejsi byli w atakach skrzydłami. Już w 3. min, po akcji lewą stroną Arvydasa Novikovasa i Guilherme, Tomislav Bozic zablokował strzał z pola karnego Romana Bezjaka. W 13. min akcję drugą stroną zaczął Jakub Wójcicki, a Mile Savkovic minimalnie przestrzelił głową. W 24. min bliski zdobycia gola był Martin Pospisil; jego techniczne uderzenie zza pola karnego zdołał na słupek odbić bramkarz Miedzi Anton Kanibołocki.

Legniczanie również mieli swoje sytuacje i to wcale nie mniej groźne. W 9. min Marian Kelemen obronił techniczny strzał Mariquitosa; sześć minut później wyjmował piłkę z bramki po strzale głową Rafała Augustyniaka, ale pomocnik Miedzi był na spalonym. W 27. min spokój i doświadczenie słowackiego bramkarza Jagiellonii uratowały gospodarzy przed utratą gola, bo wyjściem z bramki nie dopuścił do strzału Fabiana Piaseckiego. Tuż przed przerwą napastnik Miedzi jednak sprawdził umiejętności Kelemena świetnie uderzając głową - bramkarza Jagiellonii wybił piłkę na rzut rożny. Świetną okazję miał też Henrik Ojamaa, ale w polu karnym fatalnie skiksował.

Pięć goli w drugiej połowie

Choć i pierwsza połowa była ciekawa, to prawdziwe emocje i strzelanie zaczęło się w drugiej. W 68. min Jagiellonii udało się przeprowadzić pierwszy szybki atak i padł z niego gol. Błąd w środku pola Miedzi wykorzystał Bezjak, po szybkim rozegraniu piłka trafiła do Novikovasa, ten odegrał ponownie do Bezjaka, który mimo asysty obrońców z linii szesnastki pokonał bramkarza Miedzi.

Jagiellonia cieszyła się prowadzeniem tylko przez pięć minut, gdy Forsell przepięknie uderzył z ok. 20 metrów w "okienko" bramki gospodarzy. Żadna z drużyn nie rezygnowała z walki o zwycięstwo. W 76. min strzał głową Bartosza Kwietnia obronił Kanibołocki, ale 4 minuty później nie dał rady przy sprytnym strzale Tarasa Romanczuka, który w polu karnym dostał podanie od Martina Pospisila.

Praktycznie w kolejnej akcji gości padło wyrównanie. Fabian Piasecki odegrał piłkę w polu karnym Jagiellonii do Forsella, a fiński skrzydłowy, w tym meczu grający raczej jako napastnik, strzałem z kilku metrów pokonał Kelemena.

Białostoczanie byli wyraźnie zaskoczeni takim obrotem sprawy, a Miedź atakowała. W 87. min. po jej rzucie rożnym Jagiellonia źle wyprowadzała piłkę, wrzutkę w pole karne gospodarzy przejął Rafał Augustyniak i mocnym strzałem pod poprzeczkę dał prowadzenie beniaminkowi.

W doliczonym czasie gry niewiele do wyrównania zabrakło debiutującemu w Jagiellonii Justasowi Lasickasowi, ale chwilę później Miedź mogła cieszyć się z pierwszego wyjazdowego zwycięstwa w ekstraklasie.

Po meczu Jagiellonia - Miedź (2:3) powiedzieli:

Ireneusz Mamrot (trener Jagiellonii Białystok):

Jestem bardzo niezadowolony nie z gry, a z wyniku. Zespół, który prezentuje odpowiednią jakość, a nasz takim jest, nie może dwukrotnie tracić prowadzenia i jeszcze przegrać meczu. Straciliśmy i koncentrację i taką chłodną głowę w najważniejszych momentach. Za to zapłaciliśmy wysoką cenę w postaci straty trzech punktów. Mecz był jak najbardziej do wygrania, mimo że Miedź postawiła bardzo trudne warunki,   zwłaszcza w pierwszej połowie. W drugiej my tych sytuacji stworzyliśmy więcej, ale Miedź była skuteczniejsza, a z naszej strony była duża   niefrasobliwość przy straconych bramkach. Jest duży żal i duża złość, bo pracowaliśmy ciężko, żeby zdobyć bramki w tym spotkaniu, a traciliśmy je w bardzo łatwy sposób - powiedział Ireneusz Mamrot.

Dominik Nowak (trener Miedzi Legnica):

Uważam, że jeśli chodzi o  poziom ekstraklasy, bo było to bardzo dobre spotkanie, z obu stron było dużo sytuacji bramkowych. W pierwszej połowie potrafiliśmy stworzyć  swoje okazje i też przez większość tej połowy bardzo dobrze kontrolowaliśmy spotkanie. Nie ustrzegliśmy się oczywiście błędów, staraliśmy się korygować je w przerwie.

W drugiej połowie skrupulatnie też realizowaliśmy swoje założenia. Straciliśmy dwie bramki i te sytuacje trzeba będzie przeanalizować.  Zespół pokazał charakter, bo potrafiliśmy na tak trudnym terenie  dwukrotnie odwracać losy spotkania. W końcu strzeliliśmy bramkę na 3:2 i  myślę, że to też doda nam może nie wiary, ale pewności, że potrafimy w  ekstraklasie punktować. Nas do tej pory wszyscy chwalili za styl i  jakość gry, ale brakowało punktów, bo brakowało bramek. Dzisiaj te  bramki były. Myślę, że był to taki mały egzamin, który na pewno pozwoli  nam spokojnie już w tygodniu pracować i przygotować się do spotkania  derbowego - powiedział Dominik Nowak.

Jagiellonia Białystok - Miedź Legnica 2:3 (0:0)

Bramka: 1:0 Roman Bezjak (68), 1:1 Petteri Forsell (73), 2:1 Taras  Romanczuk (80), 2:2 Petteri Forsell (82), 2:3 Rafał Augustyniak (87)

Żółta kartka: Jagiellonia - Taras Romanczuk, Guilherme Sitya. Miedź - Fabian Piasecki.

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 11 123.

Jagiellonia Białystok: Marian  Kelemen - Jakub Wójcicki, Lukas Klemenz, Nemanja Mitrovic, Guilherme  Sitya - Rafał Grzyb (61. Bartosz Kwiecień), Taras Romanczuk, Martin  Pospisil (88. Patryk Klimala) - Mile Savkovic (75. Justas Lasickas),  Roman Bezjak, Arvydas Novikovas.

Miedź Legnica: Anton Kanibołocki - Paweł Zieliński, Kornel Osyra,  Tomislav Bozic (61. Jonatan De Amo), Artur Pikk - Rafał Augustyniak - Henrik Ojamaa, Omar Santana (79. Borja Fernandez), Petteri Forsell,  Marquitos (69. Wojciech Łobodziński) - Fabian Piasecki.

źródło: PAP | red: wsz, sk, zmj

Jagiellonia Białystok ma nowego zawodnika. 3-letni kontrakt z klubem podpisał litewski skrzydłowy Justas Lasickas.

Niesamowita końcówka meczu - Jagiellonia wygrała z Piastem Gliwice [zdjęcia]

20.08.2018, 08:51

Jagiellonia Białystok wygrała 2:1 (1:0) ligowy mecz z Piastem Gliwice. Jagiellonia zapewniła sobie wygraną po golu w 94. min. spotkania.

Jagiellonia przegrała z KAA Gent 3-1 i odpadła z eliminacji Ligi Europy

16.08.2018, 08:05

Jagiellonia Białystok przegrała w rewanżowym meczu 3. rundy eliminacji Ligi Europy z KAA Gent 3-1 (4-1 w dwumeczu) i odpadła z Ligi Europy.