Radio Białystok | Wiadomości | 26. rocznica przeniesienia relikwii św. Gabriela

26. rocznica przeniesienia relikwii św. Gabriela

autor: Anna Choruży

21.09.2018, 18:40, akt. 22.09.2018, 07:31

W Białymstoku prawosławni powitali relikwie św. męczennika Gabriela. Przybyły one z Żeńskiego Monasteru w Zwierkach, gdzie znajdywały się od maja. 

26. rocznica przeniesienia relikwii św. Gabriela, 21.09.2018, fot. Anna Choruży
26. rocznica przeniesienia relikwii św. Gabriela, 21.09.2018, fot. Anna Choruży


0:00
0:00
26. rocznica przeniesienia relikwii św. Gabriela - relacja Anny Choruży | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Białymstoku rozpoczęły się w piątek (21.09) dwudniowe, cerkiewne uroczystości, związane z 26. rocznicą przeniesienia tam z Grodna na Białorusi relikwii Męczennika Gabriela, świętego Ziemi Białostockiej i patrona  prawosławnej młodzieży.


Patriarcha aleksandryjski i całej Afryki Teodor II przyjechał na Podlasie


Tegorocznym  uroczystościom w białostockiej katedrze prawosławnej św. Mikołaja  przewodniczy patriarcha aleksandryjski i całej Afryki Teodor II, goszczący w naszym kraju na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Obchody ku czci Męczennika Gabriela w Białymstoku są głównym religijnym punktem jego pobytu w Polsce.


Mimo iż w sensie geograficznym znajdujemy się od siebie daleko, to jednak czujemy bliskość. Łączy nas jedna wiara, ta sama tradycja i jedna historyczna spuścizna - mówił, witając gościa, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. 


Patriarsze Teodorowi II abp Jakub wręczył w prezencie ikonę Męczennika Gabriela z cząstką  jego relikwii.


Ta krew, która została przelana przez dziecię Gabriela, jest przelewana również współcześnie na Bliskim Wschodzie. To świadczy o tym, że nasza Cerkiew jest Cerkwią męczeńską. Ale nasza Cerkiew ma swoją  przyszłość, którą jest Afryka - mówił Teodor II.


Katolicy na prawosławnych uroczystościach


W piątkowym nabożeństwie wzięli udział m.in. przedstawiciele Kościoła katolickiego z metropolitą białostockim arcybiskupem Tadeuszem Wojdą, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, władze samorządowe Białegostoku i regionu. Modlitwy przy relikwiach, trwały całą noc. Główna liturgia odbędzie się w sobotę przed południem.


Relikwie Gabriela wróciły do Białegostoku


Przed uroczystościami do katedry wróciły relikwie Męczennika Gabriela, przez część roku przechowywane w cerkwi w Zwierkach k. Zabłudowa. Zwierki to rodzinna miejscowość Gabriela. Relikwie są tam od maja do września; w maju w Zwierkach organizowane są uroczystości ku czci męczennika.

Gabriel Gowdel urodził się w 1684 r., w pobożnej, prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał 6 lat został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany; jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.

Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela - okazało się, że jest ono w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki męczennika przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.

Kult Gabriela rósł z biegiem lat, głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. Po pożarze w 1746 r. kaplicy w Zwierkach, relikwie przeniesiono do Zabłudowa, a potem przez wiele lat wędrowały one po Kresach Wschodnich. Trafiły do Słucka, Mińska, potem do Grodna na Białorusi.

We wrześniu 1992 r. - dzięki porozumieniu z białoruską Cerkwią -  uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja. Prawosławni duchowni podkreślają, że to wydarzenie miało ogromne znaczenie dla odrodzenia życia religijnego w regionie. Według przedstawicieli Cerkwi, powołujących się na ówczesne dane policji, w uroczystościach wzięło udział 125 tys. osób.

Od początku relikwiami opiekują się siostry zakonne z monasteru Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, początkowo mieszkające w białostockich Dojlidach, a obecnie w Zwierkach.

źródło: PAP | red: sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławni wspominają w Zwierkach św. męczennika Gabriela

3.05.2018, 11:52

Jest patronem dzieci i młodzieży. Prawosławni wspominają w czwartek (03.05) św. męczennika Gabriela. Główne uroczystości odbywają się w żeńskim monasterze narodzenia NMP w Zwierkach.


W Zwierkach cerkiewne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela

2.05.2018, 16:25

W Zwierkach koło Zabłudowa rozpoczęły się w środę (2.05) wieczorem cerkiewne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela - patrona dzieci i młodzieży prawosławnej.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego





źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok