Radio Białystok | Wiadomości | Jagiellonia po wygranej w Sosnowcu znowu jest wiceliderem tabeli

Jagiellonia po wygranej w Sosnowcu znowu jest wiceliderem tabeli

5.11.2018, 05:57, akt. 6.11.2018, 15:58

Jagiellonia Białystok pewnie pokonała 4:1 (1:0) Zagłębie Sosnowiec w wyjazdowym spotkaniu piłkarskiej ekstraklasy. Dzięki zwycięstwu żółto-czerwoni awansowali na drugie miejsce w tabeli. Prowadzi Lechia Gdańsk, która ma jeden punkt więcej od wicemistrzów Polski.

Zagłębie Sosnowiec - Jagiellonia Białystok, 5.11.2018, fot. Wojciech Szubzda

Jaga była faworytem i pewnie wygrała mecz

Faworytem pojedynku była "Jaga", która w tym sezonie nie przegrała w lidze na wyjeździe.

Goście zagrali bez pauzującego za kartki obrońcy Ivana Runje. Białostoczanie mieli w nogach środowe spotkanie 1/16 finału Pucharu Polski, które w Katowicach wygrali z miejscowym GKS dopiero po dogrywce.

Sosnowiecki beniaminek walczył w poniedziałek o ucieczkę ze strefy spadkowej tabeli, Jagiellonia o powrót na pozycję wicelidera. Usatysfakcjonowani po meczu byli goście.

Do przerwy 0:1

Początek spotkania był obiecujący dla gospodarzy. Podopieczni trenera Valdasa Ivanauskasa stworzyli dwie groźne sytuacje, którym zabrakło zakończenia.

W miarę upływu czasu rosła przewaga Jagiellonii, a bramkarz Zagłębia Dawid Kudła miał - dosłownie -  pełne ręce roboty. Z kilku pojedynków wyszedł zwycięsko, zaskoczył go płaskim, precyzyjnym uderzeniem zza linii pola karnego Karol Świderski i do przerwy było 0:1.

Szybki gol po wznowieniu gry

Niespełna pół minuty po wznowieniu gry goście wyprowadzili szybką, składną akcję, "rozmontowali" sosnowiecką defensywę i Arvydas Novikovas skierował piłkę do praktycznie pustej bramki.

Odpowiedzieć na to trafienie mógł Konrad Wrzesiński, gdyby strzelił nieco niżej. Ale po chwili ponownie "szkolną" akcję przeprowadzili piłkarze trenera Ireneusza Marota i Świderski z bliska nie dał szans bramkarzowi Zagłębia.

Honorowe trafienie Zagłębia

Trener sosnowiczan zareagował na to wprowadzeniem na boisko drugiego napastnika Vamary Sanogo.

Gospodarze do końca starali się o honorowego gola. Blisko szczęścia był Alexandre Cristovao, ale Martin Kelemen wyczuł jego intencje. Po chwili bramkarz "Jagi" nic nie mógł jednak zrobić po mocnym uderzeniu Sanogo z daleka. Piłka po rykoszecie odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki.

Obrona przyjezdnych przeżywała w ostatnich minutach ciężkie chwile, jednak bez konsekwencji. A w ostatniej akcji spotkania obrona Zagłębia pogubiła się kolejny raz i Łukasz Burliga z bliska ustalił wynik meczu na 1:4.

Dzięki wygranej Jagiellonia awansowała na pozycję wicelidera. Następny mecz żółto-czerwoni zagrają w niedzielę (11.11) o 18:00 w Białymstoku z Lechem Poznań.

Po meczu Zagłębie - Jagiellonia powiedzieli:

Ireneusz Mamrot (trener Jagiellonii Białystok):

Z większości fragmentów tego spotkania jestem zadowolony. Myślę, że kilka naszych akcji było na niezłym poziomie. Potrafiliśmy dość szybko wyjść spod pressingu rywala. Na pewno z kolei nie mogę być zadowolony z naszej gry przy prowadzeniu 3:0. Piłka uczy pokory. Gol padł po naszej stracie, ale takich strat było wcześniej już kilka. Trzeba cały czas być skoncentrowanym, bo futbol nie takie rzeczy już widział. Czasem z wyniku 3:0 robi się 3:3, a nawet 3:4. Ogólnie jednak oceniam spotkanie dobrze, mamy za sobą ciężki tydzień z meczem pucharowym, w którym graliśmy dogrywkę - powiedział Ireneusz Mamrot.

Valdas Ivanauskas (trener Zagłębia Sosnowiec):

Gratuluję Jagielloni zwycięstwa. Na pewno jesteśmy dziś w lepszej sytuacji niż trzy tygodnie temu. Pierwsze 25 minut było w naszym wykonaniu dobre, graliśmy agresywnie, stworzyliśmy sobie sytuacje, realizowaliśmy założenia. Potem było już gorzej, zanotowaliśmy dużo strat piłki. W drugiej połowie staraliśmy się odwrócić losy spotkania, ale kiedy traci się drugą bramkę już w pierwszej minucie po przerwie, to nie jest łatwo. Pracujemy na treningach cały czas, dajemy z siebie wszystko, ale musimy się jeszcze bardziej postarać, bo ekstraklasa jest bardzo wymagająca - powiedział trener Valdas Ivanauskas.

Zagłębie Sosnowiec - Jagiellonia Białystok 1:4 (0:1).

Bramki: 0:1 Karol Świderski (38), 0:2 Arvydas Novikovas (46), 0:3 Karol Świderski (54), 1:3 Vamara Sanogo (77), 1:4 Łukasz Burliga (90+4).

Żółta kartka - Zagłębie Sosnowiec: Piotr Polczak, Bartłomiej Babiarz.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 3 112.

Zagłębie Sosnowiec: Dawid Kudła - Michael Heinloth, Arkadiusz Jędrych, Piotr Polczak, Patrik Mraz - Konrad Wrzesiński, Bartłomiej Babiarz (78. Giacomo Melo), Szymon Pawłowski, Adam Banasiak (71. Dejan Vokic), Zarko Udovicic (59. Vamara Sanogo) - Alexandre Cristovao.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Lukas Klemenz, Nemanja Mitrovic, Guilherme Sitya - Arvydas Novikovas, Marko Poletanovic (75. Bartosz Kwiecień), Mateusz Machaj (61. Martin Pospisil), Taras Romanczuk, Przemysław Frankowski - Karol Świderski (82. Cillian Sheridan).

źródło: PAP | red: wsz, sk

Jagiellonia Białystok awansowała do 1/8 finału Pucharu Polski. Żółto-czerwoni wygrali z GKS-em Katowice 1:0 po golu z rzutu karnego w doliczonym czasie gry. Jedyną bramkę zdobył Guilherme.

Spalone flagi i zniszczona toaleta na Stadionie w Białymstoku po meczu Jagiellonii z Legią

27.10.2018, 14:46

Około 20 tysięcy złotych mogą wynieść straty po zniszczeniach, jakich dokonali na Stadionie Miejskim w Białymstoku kibice Legii Warszawa. Szkody są wciąż szacowane.

Hit piłkarskiej ekstraklasy na remis - Legia wyrównuje pod koniec meczu z Jagiellonią [zdjęcia, wideo]

26.10.2018, 06:54

W Białymstoku podział punktów w piątkowym (26.10) meczu wicemistrza kraju z mistrzem. Jagiellonia Białystok zremisowała 1:1 (1:0) z Legią Warszawa. Jagiellonia na razie zachowała pozycję lidera piłkarskiej ekstraklasy.

Jaga wygrywa z Pogonią po golach Frankowskiego i Runje [zdjęcia]

21.10.2018, 06:42

Jagiellonia Białystok wygrała 2:1 w meczu piłkarskiej ekstraklasy z Pogonią Szczecin. Dzięki wygranej, żółto-czerwoni objęli prowadzenie w ligowej tabeli.

Bezjak i Mitrović zagrali w meczu reprezentacji Słowenii z Norwegią w Lidze Narodów

14.10.2018, 15:45

Na stadionie w Oslo gospodarze wygrali 1:0.