Radio Białystok | Wiadomości | Suwałki: jak pomóc alkoholikom i ich rodzinom? Seminarium w ratuszu

Suwałki: jak pomóc alkoholikom i ich rodzinom? Seminarium w ratuszu

25.08.2011, 15:54, akt. 15:54

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

W Polsce pije się coraz więcej alkoholu, najwięcej piwa - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według Światowej Organizacji Zdrowia po napoje z procentami sięgają coraz młodsi.

Alkohol jest często przyczyną wypadków samochodowych, utraty pracy, prowadzi do przemocy w rodzinie. Stąd potrzeba wprowadzania zmian w prawie. O tym właśnie rozmawiano w suwalskim ratuszu podczas seminarium w sprawie Narodowego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2011- 2015.

Jak mówił podczas seminarium dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krzysztof Brzózka - dzięki programowi ludzie uzależnieni i ich rodziny będą mieć większe wsparcie i opiekę od organizacji, które mają im pomagać. System ma ułatwić życie osobom z problemami, a organizacje wspierające - umożliwić im powrót do społeczeństwa.

Konkretna pomoc to m.in. większe zaangażowanie gmin i ich samodzielne działania na rzecz przeciwdziałania alkoholizmowi. "Ważne jest tu zapobieganie problemom z alkoholem, czyli profilaktyka" – zauważa Lilianna Zielińska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach. Gminy mogą wspierać realizację programów dla młodzieży, dodatkowo szkoląc pracowników, finansując zajęcia terapeutyczne dla młodzieży i ich rodziców czy doposażać placówki w dodatkowy sprzęt na potrzeby programów pomocowych.

Jak zauważa prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, na takie działania są pieniądze, trzeba je tylko właściwie wykorzystać.

W seminarium w Suwałkach wzięli m.in. przedstawiciele gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz przedstawiciele gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Według polskich badań społecznych, w kraju jest około 900 tysięcy osób uzależnionych od alkoholu. (akk)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


6. PKO Białystok Półmaraton


© Boggy - fotolia.com
SUWAŁKI
20.04.2018, 12:38, akt. 17:34

W Suwałkach będzie nowa parafia


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok