Radio Białystok | Wiadomości | Finał remontu Kanału Augustowskiego coraz bliżej

Finał remontu Kanału Augustowskiego coraz bliżej

21.05.2012, 20:05, akt. 20:05

Dobiega końca remont Kanału Augustowskiego, a inwestorzy mają pomysły na zagospodarowanie otaczającej go strefy. Co więcej będą też na to pieniądze.

Przedstawiciele branży turystycznej, samorządów i zarządcy zabytku, którzy debatowali na ten temat w Augustowie, szykują się więc do ożywienia turystycznego tego zabytku m.in. poprzez budowę obiektów noclegowych, przystani kajakowych i żeglarskich.

Kanał Augustowski to zabytek światowej sławy, który mimo wielu planów i założeń opisywanych w różnych strategiach, wciąż nie jest w pełni wykorzystany do celów turystycznych. I trudno się dziwić, ponieważ od lat Kanał jest remontowany i pogłębiany. Co, jak tłumaczy Wojciech Sokołow zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, jest niezwykle trudnym zadaniem.

“Śluzy, budowane ponad 150 lat temu, po odkryciu wierzchnich wart po prostu się rozpadają- tłumaczy. – I usiłując zachować scalającą je substancję, co jest wymogiem konserwatora zabytków, musimy wykonać wiele skomplikowanych zabiegów”.

W tym roku ma jednak zakończyć się remont większości śluz i do wykonania pozostanie jedynie śluza Tartak, która jest najbardziej zniszczona. A to pozwoli na stopniowe rozpoczęcie inwestycji związanych z turystyką wodną. Takich jak zmodernizowanie stanic wodnych leżących na trasie Kanału. Mówi prezes augustowskiego oddziału PTTK Krzysztof Przekop, który ma już gotowe plany modernizacji czterech stanic: “Budowa tych stanic może być kręgosłupem rozwoju tej małej gospodarki turystycznej opartej na pensjonatach, gospodarstwach turystycznych, dlatego że będzie na całym tym terenie doprowadzona kanalizacja, woda.”

Pieniądze na tego typu inwestycje można zaś będzie pozyskiwać z funduszy unijnych. Zwłaszcza, że przygotowywany jest ich podział na kolejne lata. I jak zapewnia Cezary Cieślukowski członek zarządu województwa podlaskiego warto już przygotowywać projekty, bo może być to już ostatnia szansa na to, by Kanał Augustowski mógł tętnić życiem i na powrót służyć ludziom szukającym odpoczynku i wrażeń. (rm/js)

Zobacz też:
Będą utrudnienia dla kajakarzy: trwa remont śluz na Kanale AugustowskimStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Maraton Śmiechu
Fot. Joanna Żemojda
23.06.2018, 07:27, akt. 07:31

Nocny turniej piłki siatkowej w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok