Radio Białystok | Wiadomości | Album fotograficzny o Grabarce - autorstwa sióstr z sanktuarium

Album fotograficzny o Grabarce - autorstwa sióstr z sanktuarium

7.05.2017, 13:45, akt. 13:50

Najważniejsze uroczystości religijne z tysiącami wiernych, piękno cerkiewnej architektury i okolicznej przyrody, ale i codzienne życie sióstr zakonnych z klasztoru - to wszystko zobaczyć można na zdjęciach w albumie o prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce.

Pielgrzymi na Grabarce (18.08.16) - fot. A. Petrovska
Pielgrzymi na Grabarce (18.08.16) - fot. A. Petrovska

Św. Góra Grabarka k. Siemiatycz uważana jest za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych ma takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików.

Album przygotowany na 70. rocznicę utworzenia monasteru w Grabarce

Album fotograficzny ukazał się nakładem wydawnictwa warszawskiej metropolii prawosławnej. Okazją jest, przypadająca w tym roku, 70. rocznicą utworzenia na Grabarce monasteru żeńskiego św. Marty i Marii. Zdjęcia, rysunki i teksty są autorstwa sióstr z tego klasztoru.

Na zdjęciach nie tylko pielgrzymki, ale zwykłe życie zakonnic

W albumie można zobaczyć fotograficzny zapis najważniejszych religijnych uroczystości w tym sanktuarium, ale również codzienne życie w klasztorze: pracę sióstr zakonnych w ogrodzie, wykopki ziemniaków, zbieranie grzybów w lesie czy sprzątanie cmentarza, wypiekanie prosfor, wspólną wigilię i kolędowanie, czy malowanie jajek przed Wielkanocą. Miejsca fotografowane są o różnych porach roku i różnych porach dnia. Są też wydarzenia i ujęcia charakterystyczne dla Grabarki: wierni obchodzący na kolanach cerkiewkę na wzgórzu, tysiące krzyży ustawianych między drzewami, przynoszone w to miejsce z różnymi intencjami.

W słowie wstępnym do publikacji zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa podkreślił, że życie monastyczne jest bardzo ważnym ogniwem duchowości Kościoła prawosławnego. - Bogu dzięki, nasza Cerkiew posiada monastery i domy zakonne, w których kultywowane jest życie monastyczne. One są cennymi ośrodkami wspomagającymi religijność wiernych prawosławnych w Polsce, są też ośrodkami stanowiącymi zainteresowanie chrześcijan nieprawosławnych oraz niewierzących - napisał hierarcha.

Wyraził nadzieję, że album upamiętniający siedemdziesięciolecie monasteru będzie zachętą do odwiedzenia Świętej Góry Grabarki.

Grabarka to miejsce związane z kultem ikony Spasa Izbawnika

Z miejscem wiąże się kult ikony Spasa Izbawnika (w jęz. starosłowiańskim - Zbawiciela), którą w XIII wieku przenieśli w okolicę dzisiejszej Świętej Góry mnisi z Mielnika, by uchronić przed niebezpieczeństwem w czasie najazdów tatarskich. W czasie wojennej zawieruchy ikona zaginęła.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Znaczenie Grabarki wzrosło po II wojnie światowej, gdy główne przedwojenne sanktuaria prawosławne na terytorium Polski, znalazły się w granicach ZSRR.

Największe uroczystości rokrocznie odbywają się tam w sierpniu, gdy na Święto Przemienienia Pańskiego przybywają tysiące wiernych z kraju i zagranicy. W ostatnich kilkunastu latach gośćmi tych obchodów na Grabarce byli najważniejsi hierarchowie Kościoła wschodniego, w tym patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I i zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Powstanie turystyczny szlak sakralny śladami cerkwi

30.04.2017, 13:43

Zabytkowe, malownicze cerkwie z południowej i południowo-wschodniej części województwa podlaskiego znajdą się na szlaku, który z myślą o turystach zmotoryzowanych przygotowują Lokalne Grupy Działania (LGD): Tygiel Doliny Bugu i Puszcza Białowieska.


Prawosławni świętują Przemienienie Pańskie

19.08.2016, 12:20

Na św. Górze Grabarce w piątek odbywają się główne uroczystości święta Przemienienia Pańskiego.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok