Radio Białystok | Wiadomości | Polscy wyznawcy islamu świętują zakończenie miesiąca postu - bal tatarski w Białymstoku

Polscy wyznawcy islamu świętują zakończenie miesiąca postu - bal tatarski w Białymstoku

25.06.2017, 13:46, akt. 13:58

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę (25.06) obchody trzydniowego Ramadan Bajram - święta z okazji zakończenia miesiąca postu. To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich. W Białymstoku odbędzie się bal tatarski..

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Ramadan Bajram to czas odpoczynku, spotkań w gronie bliskich i przyjaciół po miesięcznym poście, w czasie którego wiernych, ściśle przestrzegających reguł religijnych, od wschodu do zachodu słońca obowiązywał m.in. zakaz jedzenia i picia.

W Podlaskiem największe w kraju skupiska polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, świąteczne modlitwy związane z zakończeniem miesiąca Ramadan odbyły się m.in. w meczetach w Kruszynianach i Bohonikach oraz w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.

Doroczny bal tatarski

W ramach świętowania zakończenia postu, w jednej z białostockich restauracji odbędzie się w niedzielę wieczorem doroczny bal tatarski, organizowany z inicjatywy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Jak mówi współorganizatorka balu Barbara Pawlic-Miśkiewicz, weźmie w nim udział ok. stu osób. Dużą część będzie stanowiła młodzież. "Cieszymy się, że młode pokolenie chce się z wspólnie bawić" - dodała. Na stole pojawi się kuchnia tatarska, m.in. pierekaczewniki, tradycyjne tatarskie bułeczki i samosy, czyli smażone pierożki.

Post poprzedzający święto przypada zawsze na dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego

Post poprzedzający święto Ramadan Bajram przypada zawsze na dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego. Ponieważ rok muzułmański (oparty o fazy Księżyca) jest krótszy od tradycyjnego o mniej więcej 11 dni (czasem mniej o kilka godzin, czasem więcej), dlatego muzułmańskie święta ulegają ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym. Czasami jest notowana różnica między długością postu w krajach arabskich i w Polsce, wynika ona z przyjmowanego zaokrąglenia godzin.

Około 5 tys. polskich wyznawców islamu

Dokładnych danych o liczbie Polaków wyznających islam nie ma. Sam Muzułmański Związek Religijny w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu, podaje, iż należy do niego ok. 5 tys. osób. Duża ich część to obywatele polscy pochodzenia tatarskiego, których największe w kraju skupiska są w Podlaskiem. 

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ukazał się zbiór tatarskich bajek i opowieści

24.06.2017, 11:53

Ponad 50 tatarskich ludowych bajek i opowieści przetłumaczonych na język polski znalazło się w książce wydanej przez Muzułmański Związek Religijny w RP. To historie związane z tatarskim folklorem i tradycjami, ale też z uniwersalnym przesłaniem.


Muzułmanie rozpoczęli miesięczny post - zakończy go święto, podczas którego w Białymstoku odbędzie się bal tatarski

27.05.2017, 10:16

Powstrzymywanie się od wschodu do zachodu słońca od jedzenia, picia czy wszelkich rozrywek obowiązuje przez najbliższy miesiąc wyznawców islamu. W sobotę (27.05) rozpoczęli post zwany Ramadanem. Zakończy go trzydniowe święto Ramadan Bajram.


85. rocznica pierwszej prezentacji Rocznika Tatarskiego

17.05.2017, 06:55

We wtorek (16.05) minęła 85. rocznica prezentacji pierwszego tomu Rocznika Tatarskiego - obecnie wydawanego jako Rocznik Tatarów Polskich. To najstarsze czasopismo tej społeczności w kraju. Do tej pory ukazało się kilkanaście wydań rocznika.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok