Radio Białystok | Wiadomości | W listopadzie do Polski trafią na tydzień relikwie św. Nektariusza

W listopadzie do Polski trafią na tydzień relikwie św. Nektariusza

14.10.2017, 16:25, akt. 16:42

W listopadzie na siedem dni trafią do Polski relikwie św. Nektariusza z Eginy - wizytę delegacji greckiej Cerkwi organizuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Większa część wizyty przypadnie na Podlaskie, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Relikwie będą m.in. w Białymstoku, Supraślu i Zwierkach

Zatwierdzony został oficjalny program wizyty, która odbędzie się w dniach 17-23 listopada - poinformował ks. Marek Ławreszuk, proboszcz prawosławnej parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, jeden z koordynatorów uroczystości.

W tym czasie relikwie odwiedzą Warszawę, Białystok, Supraśl, Zwierki, Saki (tam w monasterze 22 listopada odbędą się obchody święta ku czci Nektariusza z Eginy), Grabarkę, czyli najważniejsze w kraju cerkiewne sanktuarium oraz Stanisławowo.

Św. Nektariusz nazywany był cudotwórcą z Eginy

Św. Nektariusz (Anastasios Kefalas) - metropolita Pentapolis, nazwany też cudotwórcą z Eginy, żył w latach 1846-1920. Pochodził z ubogiej rodziny z okolic Konstantynopola. Gdy miał 14 lat opuścił dom, by właśnie w Konstantynopolu kontynuować naukę. W 1866 roku wyjechał na wyspę Chios; tam przez siedem lat pracował jako nauczyciel, potem wstąpił do monasteru (klasztoru), a po święceniach diakońskich przyjął imię Nektariusz.

Dzięki pomocy patriarchy aleksandryjskiego kontynuował naukę teologii w Atenach, potem pełnił posługę kapłańską w Kairze; tamże w 1889 roku został wyświęcony na biskupa i został metropolitą Pentapolis. Wskutek intryg miejscowego duchowieństwa został jednak zmuszony do wyjazdu; ostatecznie został wykładowcą teologii w Atenach, gdzie rozgłos zyskały jego publikacje.

"Za życia zyskał sławę cudotwórcy"

W 1907 roku założył żeński klasztor, na miejsce jego działalności wybierając wyspę Egina. Rok później sam tam osiadł. 

- Jeszcze za życia zyskał sławę cudotwórcy i jasnowidza, do którego udawały się rzesze wiernych z całej Grecji - piszą autorzy jego życiorysu na stronie internetowej poświęconej relikwiom.

Św. Nektariusz zmarł w 1920 r. i został pochowany na terenie monasteru. Gdy po ponad ćwierć wieku otwarto grób, okazało się, że jego ciało nie uległo rozkładowi a - według relacji świadków - z grobu wydzielał się cudowny zapach.

Obecnie relikwie znajdują się w monasterze Świętej Trójcy na Eginie. Kanonizacja Nektariusza odbyła się w Konstantynopolu w 1961 roku. 

To nie pierwsze relikwie z Grecji, które trafią do naszego kraju z inicjatywy polskiej Cerkwi. Np. w sierpniu 2015 roku przebywała w Polsce delegacja greckiej Cerkwi z wyspy Korfu, z relikwiami św. Spirydona. Na trasie jej podróży znalazły się: Warszawa, Jabłeczna, Terespol, Biała Podlaska, Hajnówka, Kleszczele, Grabarka, Bielsk Podlaski, Zwierki, Białystok i Supraśl.

Według szacunków organizatorów, w miejscach, które odwiedziła delegacja, cześć relikwiom oddało ponad 60 tys. osób, nie tylko prawosławni. Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Największe skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławni świętowali 25 rocznicę przeniesienia relikwii św. męczennika Gabriela do Białegostoku

22.09.2017, 07:59

W Białymstoku zakończyły się w piątek (22.09) dwudniowe cerkiewne uroczystości związane z 25. rocznicą przeniesienia tam - z Grodna na Białorusi - relikwii Męczennika Gabriela, świętego Ziemi Białostockiej i patrona prawosławnej młodzieży.


Cerkiewne uroczystości ku czci Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku

22.05.2017, 14:01

W katedrze prawosławnej w Białymstoku uczczono w poniedziałek (22.05) rocznicę przeniesienia relikwii Mikołaja Cudotwórcy z Myr Licyjskich, w obecnej Turcji, do Bari we Włoszech. Św. Mikołaj jest patronem tej katedry, najważniejszej świątyni diecezji białostocko-gdańskiej.


Prawosławni wspominają św. Gabriela - główne uroczystości w Zwierkach

3.05.2017, 07:39

Jest patronem dzieci i młodzieży. Prawosławni wspominają w środę (3 05) pamięć św. męczennika Gabriela. Główne uroczystości odbywają się w żeńskim monasterze narodzenia NMP w Zwierkach - rodzinnej wsi męczennika.


Prawosławni czczą pamięć św. Pantelejmona

9.08.2016, 11:54

Jest on patronem lekarzy, żołnierzy i marynarzy.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok