Radio Białystok | Wiadomości | Uczestnicy spotkania w Kalinówce Kościelnej śpiewają pieśni zaduszne

Uczestnicy spotkania w Kalinówce Kościelnej śpiewają pieśni zaduszne

4.11.2017, 10:53, akt. 11:12

Pieśni pogrzebowe, wielkopostne, psalmy i modlitwy, które śpiewano niegdyś zmarłym na podlaskich wsiach przypominają uczestnicy sobotniego (04.11) spotkania w Kalinówce Kościelnej. Tradycja ta wciąż jest praktykowana we wsiach w regionie.

fot. Adam Jasiński
fot. Adam Jasiński

Spotkanie w XVIII-wiecznym drewnianym kościele

Spotkanie rozpoczęło się w sobotę rano w XVIII-wiecznym drewnianym kościele św. Anny w Kalinówce Kościelnej (gm. Knyszyn). Późnym popołudniem będzie kontynuowane w Knyszyńskim Ośrodku Kultury. - Impreza organizowana jest oddolnie, przez grupę śpiewaków - Kompanię Męską z Kalinówki - powiedziała jedna ze wspierających tę inicjatywę badaczka pieśni podlaskich Julita Charytoniuk.

W kościele można posłuchać pieśni zadusznych przygotowanych przez Kompanię oraz zaproszonych gości z pobliskich miejscowości i innych części Polski. Odśpiewane zostaną też modlitwy: godzinki oraz trzecia część różańca.

Tradycja śpiewania pieśni zmarłemu wciąż żywa

Jak powiedziała Charytoniuk, tradycja śpiewania zmarłemu pieśni jest wciąż żywa w miejscowościach z okolic Knyszyna. Jej zdaniem, zwyczaj ten jest obecny we wsiach, w których nie powstały domy pogrzebowe, a zmarłych żegna się w domu. - Tradycyjnemu pogrzebowi na wsi, gdzie przy zmarłym czuwa się w domu dobę, dwie, czasami trzy, zawsze towarzyszą pieśni zaduszne śpiewane przez sąsiadów i rodzinę - dodała.

Charytoniuk mówiła, że czuwając przy zmarłych śpiewano modlitwy, psalmy, pieśni pogrzebowe, ale też wielkopostne, w których mowa jest o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa. W pieśniach zebrani żegnają się ze zmarłym, często też śpiewają w nich w jego imieniu. Dodała, że pieśni dobierane są też w zależności od tego, kto zmarł, czy było to dziecko, młoda osoba czy człowiek dorosły. - Ale wszystkie one opowiadają o przemijaniu, o tym, że życie ludzkie jest nietrwałe - powiedziała badaczka.

Jak dodała, te same pieśni potrafią różnić się od siebie niektórymi słowami, ale i muzyką, nawet w tej samej wsi. Zaznaczyła, że wszystko zależy od tego, jak śpiewacy mają zapisane słowa w swoich śpiewnikach, ale - jak zauważyła - podczas śpiewania przyjmuje się melodię osoby, która prowadzi.

Historia śpiewników w Knyszyńskim Domu Kultury

Historię najstarszych śpiewników z okolic Knyszyna będzie można poznać w sobotę po południu w Knyszyńskim Domu Kultury. Zaprezentowane tam będą zabytkowe śpiewniki i modlitewniki. Będzie też można porozmawiać z miejscowymi śpiewakami i dowiedzieć się, z jakich źródeł pochodzą przepisywane do zeszytów pieśni.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ogniska, czytanie poezji i śpiewanie pieśni w osadzie Jaćwiesko-Pruskiej k. Puńska

22.09.2017, 15:08

W ten sposób pokazują jedność i czczą pamięć swoich przodków. Litwini na historycznych wzgórzach i grodziskach Prusów i Jaćwingów zapalają ogniska.


W Białymstoku zabrzmiały pieśni patriotyczne - koncert "Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy"

31.07.2017, 07:01

Było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a później występ kilku artystów. W poniedziałek (31.07) w Białymstoku odbył się koncert "Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy" związany z przypadającą we wtorek (01.08) 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego





źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok