Polskie Radio Białystok
Kontakt O nas Ramówka
Radio online Sklep internetowy Patronaty
Teraz na antenie: Najbliżej Ciebie Zaprasza: Wojciech Kujałowicz
Polskie Radio Białystok -> Wiadomości -> Region -> W Polsce jest wciąż za mało...
Kanał RSS Facebook
W Polsce jest wciąż za mało przeszczepów. Lekarze apelują o pomoc
9 marca 2010, 13:20
Rocznie w Polsce jest dializowanych około 15 tys. osób - jedynym dla nich ratunkiem jest przeszczep.

Niestety tylko około 20% z tych osób doczeka transplantacji, ponieważ jest w Polsce za mało dawców. Osoba dializowana musi przestrzegać bardzo rygorystycznej diety, może wypić jedynie szklankę wody dziennie.

Ci pacjenci, którym udało się doczekać przeszczepu tłumaczą, że to nowe życie. Wreszcie mogą najeść się do syta i ugasić pragnienie.

Przez dwa miesiące tego roku białostockim transplantologom udało się przeszczepić już 9 nerek jednak jest to o wiele za mało W ubiegłym roku wykonano tylko 20 transplantacji. W całej Polsce wykonuje się około 800 przeszczepów rocznie.

Warto też przypomnieć, że zarówno Kościół Katolicki jak i Cerkiew Prawosławna popierają transplantację i uważają, że ofiarowanie swoich narządów do przeszczepu jest największym darem dla drugiego człowieka. (maa)
  • Posłuchaj: W Polsce jest wciąż za mało przeszczepów. Lekarze apelują o pomoc - relacja Andrzeja Guzowskiego Posłuchaj: W Polsce jest wciąż za mało przeszczepów. Lekarze apelują o pomoc - relacja Andrzeja Guzowskiego
Dodaj to Wykop Dodaj to Twitter Dodaj do Facebook Dodaj do Śledzika Dodaj do Blip
WASZE KOMENTARZE: (0)
Dodaj komentarz
REKLAMA
POLECAMY

O NAS | PROGRAM | AUDYCJE | KONTAKT | REKLAMA | RSS | Technika

Copyrights © Polskie Radio Białystok. Wszelkie prawa zastrzeżone. Created by Overeurope & M.Gajlewicz