Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Tradycyjne pieśni Suwalszczyzny ocalone od zapomnienia

Tradycyjne pieśni Suwalszczyzny ocalone od zapomnienia

5.02.2016, 06:50, akt. 06:50

źródło: dziedzictwosuwalszczyzny.soksuwalki.eu
źródło: dziedzictwosuwalszczyzny.soksuwalki.eu

Tradycyjne pieśni Suwalszczyzny ocalone od zapomnienia - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pieśni ludowe z Suwalszczyzny wykonywane przez nieżyjących już śpiewaków zostały ocalone od zapomnienia. Dzięki nowoczesnym technologiom, nagrania z często już zniszczonych zębem czasu taśm szpulowych zostały ucyfrowione.

W ten sposób Suwalski Ośrodek Kultury dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekt "Muzyczno-taneczna ludowa tożsamość Suwalszczyzny i północno-kresowych regionów". Dzięki temu, że nagrania zostały ocalone i trafiły na stronę internetową Dziedzictwo Suwalszczyzny, następne pokolenia mogą poznać dawne ludowe przyśpiewki, pieśni weselne, żniwne czy liryczne.

Zbiory to efekt ponad 30-letniej pracy badaczy i naukowców z ośrodków naukowych z Warszawy i Poznania w tym m.in. Instytutu Sztuki PAN - podkreśla koordynator projektu Piotr Kuczek z Suwalskiego Ośrodka Kultury. Badania obejmowały Suwalszczyznę, także Grodzieńszczyznę i Wileńszczyznę. Zbiory nie były dotychczas publikowane. Oryginalne nagrania zostały zdigitalizowane i opracowane pod względem gatunków i regionu z którego pochodzą. Oprócz pieśni na stronie pojawiają się także zbiory tańców regionu, często w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna - wyjaśnia Piotr Kuczek.

Jak podkreśla regionalista Mirosław Nalaskowski - to cenne, że wykonawcy urodzeni pod koniec XIX wieku nie zostaną zapomniani. Oni byli przekaźnikami kultury, którą znali od swoich ojców i dziadów. Dzięki projektowi, dawne pieśni, ze swoją symboliką, melodią i treścią zostaną przekazane jako dziedzictwo kolejnym pokoleniom. Z tych zbiorów zamierza w swojej pracy korzystać m.in. instruktor śpiewu tradycyjnego Anna Szafranowska. Odkrywa w nich emocje, które oprócz melodyki i głosu dawnych wykonawców są dla niej szczególnie ważne.

Na stronie internetowej dziedzictwo Suwalszczyzny znajduje się dopiero część bogatych zbiorów dawnych pieśni regionalnych. Będą się one sukcesywnie powiększać. Na ocalenie dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny Suwalski Ośrodek Kultury otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 80 tysięcy złotych.

(więcej do odsłuchania w relacji poniżej)
Utwory wykorzystane w materiale pochodzą ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Zdigitalizowano je na zlecenie Suwalskiego Ośrodka Kultury, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (ik/mk)




ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Anna Auron-Wasilewska
24.04.2024, 07:15, akt. 07:46

Seniorzy z Suwałk uczą się samoobrony






Źródło fot. Archiwum
22.04.2024, 07:22, akt. 08:30

Dorian Krause nowym burmistrzem Sejn



Radni VI kadencji sejmiku województwa podlaskiego, fot. Paweł Krukowski/UMWP
22.04.2024, 16:09, akt. 23.04.2024, 06:11

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku w starym składzie





Źródło fot. Policja
18.04.2024, 12:05, akt. 12:06

Zaginęła 15 – letnia mieszkanka Augustowa








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok