Radio Białystok | Magazyny | Akademia życia | Psyn, psórka, psiecko, czyli pies zamiast dziecka. Szczera miłość czy pułapka antropomorfizmu?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wiele z nich ma własne pokoiki, śpią w łóżkach, noszą markowe ubranka, mają swoje miejsca przy stole, a zamiast na spacer do lasu, jadą w wózku do kawiarni. To psyn, psórka albo po prostu psiecko - bohater naszych czasów, który dla wielu stał się kimś więcej niż pupilem. To nie tylko pełnoprawny członek rodziny, ale dla niektórych... jedyne dziecko.
Czy to "psiecko" to wyraz głębokiej wrażliwości, czy może objaw społecznego kryzysu i narcyzmu? Gdzie kończy się miłość do zwierzęcia a zaczyna szkodliwa antropomorfizacja? Dlaczego młode pokolenie woli inwestować w "psiego syna" niż w ludzkiego potomka? Czy to tylko rachunek ekonomiczny, czy lęk przed prawdziwą odpowiedzialnością?
Goście Izy Serafin:
Eksperci mówią, że żyjemy w świecie nałogów. Jesteśmy w stanie uzależnić się od niemal każdej czynności. Media społecznościowe, zakupy czy przesadne dbanie o zdrowie - nałogi w XXI wieku zmieniły swoje oblicze. Więcej o tym w "Akademii życia".
Co jest potrzebne dla zdrowia i rozwoju dziecka, co kupujemy wyłącznie dla własnego świętego spokoju, a co może wręcz zaszkodzić zdrowiu i bezpieczeństwu malucha?
Jest tyle udogodnień - elektroniczne nianie z czujnikami oddechu, inteligentne laktatory, aplikacje monitorujące każdy skok rozwojowy dziecka. Dzisiejsze macierzyństwo coraz mocniej opiera się na technologii, która ma odciążyć młode mamy. Ale z drugiej strony są ogromne oczekiwania - dziś trzeba być mamą idealną, taką jak te z Instagrama, która ma perfekcyjnie posprzątany...
Czy zastanawiali się Państwo, ile kilometrów rocznie pokonują nasze kciuki na ekranach smartfonów? Choć to "scrollowanie” wydaje się niewinnym nawykiem, eksperci biją na alarm: nasze mózgi nie nadążają za tymi treściami...
Co się dzieje z tymi, którzy przez lata byli nie do złamania? Zawsze silni, zawsze dla innych, nigdy dla siebie. Dlaczego tak trudno prosić im o pomoc?
Jak się odmrozić, skąd czerpać energię, kiedy nie ma słońca, no i jak z werwą i pozytywnym nastawieniem podejść do matury?
Żyjemy w czasach, w których wszystko lubimy nazwać, oznaczyć. I bardzo często smutek od razu nazywamy depresją, nieśmiałość lękiem społecznym, a chwilowe rozproszenie – ADHD. Z jednej strony pocieszająca jest ta rosnąca świadomość zdrowia psychicznego, z drugiej jednak - czy nie wpadliśmy w pułapkę przediagnozowania?
Coraz więcej mówi się o niechlujstwie i lenistwie językowym, potocyzacji i automatyzacji języka. Może to jest całkiem normalne i nie ma powodu do obaw, a może jednak są i warto coś z tym robić.
Jak budować psychiczną odporność w trudnych i niespokojnych czasach, jak sobie pomóc i skoncentrować się tylko na tym, na co mamy wpływ? Podpowiada filizof i pisarz profesor Piotr Stankiewicz - autor takich książek jak "Sztuka życia według stoików” czy "Dziennik reformowanego stoika”.
Prowadzący:
Iza Serafin