Radio Białystok | Białoruś | Białoruska sportsmenka roku wyrzucona z reprezentacji za krytykę przemocy wobec protestujących

Białoruska sportsmenka roku wyrzucona z reprezentacji za krytykę przemocy wobec protestujących

7.10.2020, 08:46, akt. 08:49

Alaksandra Ramanouska, białoruska sportsmenka roku 2019, została wyrzucona z reprezentacji "za nieobecności"; mistrzyni świata w narciarstwie dowolnym krytykowała przemoc stosowaną przez władze wobec protestujących - podał we wtorek białoruski portal Tut.by.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Informację o wyrzuceniu narciarki potwierdził serwisowi trener reprezentacji. Jak dodał, Ramanouska dowiedziała się o tej decyzji w poniedziałek wieczorem. Zaznaczył przy tym, że będzie kontynuowała treningi, jednak bez otrzymywania wynagrodzenia. Według niego oficjalnie zwolniono ją za nieobecności.


"Ale naprawdę Sasza miała nadzwyczajną sytuację: jej ojciec miał udar, nie miał kto go wozić do szpitala. Robiła to Alaksandra" - dodał trener. Jak zaznaczył, kobieta próbowała wyjaśnić tę sytuację, jednak nikt na to nie zwrócił uwagi.


Tut.by podkreślił, że Ramanouska była wśród sygnatariuszy listu ze skierowanymi pod adresem władz żądaniami zaprzestania przemocy i przeprowadzenia powtórnych wyborów prezydenckich na Białorusi.

Dołączyła też do Stowarzyszenia Wolnych Sportowców (SOS BY), zrzeszającego znanych białoruskich sportowców, którzy wystąpili po wyborach przeciwko fałszerstwom i przemocy wobec obywateli. Jego członkowie uczestniczyli też w pokojowych protestach przeciwko sfałszowaniu wyborów z 9 sierpnia.

Mistrzyni świata brała też udział w nagraniu adresowanym do urzędników odpowiedzialnych za sport, opowiadając się przeciwko naciskom na sportowców za ich obywatelską pozycję - podał Tut.by.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: ordynator oddziału transfuzjologii skazana na grzywnę za udział w demonstracji

7.10.2020, 08:41

Ordynator oddziału transfuzjologii Centrum Naukowego Onkologii Dziecięcej Inessa Daronina została skazana na grzywnę wysokości 675 rubli białoruskich (1000 zł) za udział w opozycyjnej demonstracji w Mińsku – poinformował we wtorek (6.10) niezależny portal tut.by.


Centrum Wiasna: mamy informacje o ponad 500 ofiarach tortur w aresztach na Białorusi

7.10.2020, 08:33

W ciągu dwóch miesięcy centrum obrony praw człowieka Wiasna zebrało informacje o ponad 500 ofiarach tortur, do jakich dochodziło w białoruskich aresztach - powiedział portalowi Tut.by Walancin Stefanowicz, prawnik działający w tej organizacji.


Cichanouska na spotkaniu z Merkel: na Białorusi potrzebne są nowe wybory

6.10.2020, 19:51

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska powiedziała we wtorek (6.10) podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że na Białorusi konieczne jest przeprowadzenie w najbliższym czasie nowych wyborów prezydenckich.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

michael715, Fotolia.com
16.10.2020, 08:13, akt. 08:18

Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruśźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok