Radio Białystok | Białoruś | Ponad 250 osób zatrzymano podczas protestów na Białorusi

Ponad 250 osób zatrzymano podczas protestów na Białorusi

11.10.2020, 19:49, akt. 20:17

Lista zatrzymanych została opublikowana na stronie internetowej centrum praw człowieka "Wiasna".

fotolia.com
fotolia.com

Zdecydowana większość osób została zatrzymana w Mińsku, ale oprócz tego zdarzały się zatrzymania w Brześciu, Witebsku, Mohylewie, Grodnie, Mołodecznie, Żłobinie, Kobryniu i Bobrujsku. Sporo zatrzymanych – ponad 40 osób – to dziennikarze. Niektórzy z nich zostali już zwolnieni.

Tymczasem białoruski operator mobilnego internetu A1 poinformował na Twitterze, że dostęp do jego usług został już przywrócony w pełnym zakresie. Wcześniej przez kilka godzin prędkość mobilnego internetu w Mińsku była ograniczona – według operatora na żądanie państwowych organów.

W stolicy otwarto również wszystkie stacje metra zamknięte na czas protestów. W Mińsku doszło w niedzielę do dużych demonstracji z udziałem kilku tysięcy osób. Mniejsze protesty odbyły się również w innych miastach.


Milicja użyła granatów hukowych

Białoruska milicja użyła granatów hukowych i armatek wodnych w celu rozpędzenia antyrządowej demonstracji. Białoruskie niezależne media donoszą o osobach rannych. Milicja oprócz granatów hukowych i armatek wodnych używała pałek. Mimo brutalności służb, protestujący sformowali wielotysięczną kolumnę.

To 64. dzień protestów. Rozpoczęły się one po sfałszowanych przez Aleksandra Łukaszenkę sierpniowych wyborach prezydenckich.


Zatrzymano ponad 40 dziennikarzy

Ponad 40 dziennikarzy, w tym telewizji Biełsat, zostało zatrzymanych w niedzielę przed i podczas akcji protestacyjnych w różnych miastach kraju – wynika z danych zgromadzonych przez niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

Najwięcej reporterów – 25 osób – zatrzymano w Mińsku. Było wśród ich czworo dziennikarzy rosyjskiej agencji państwowej TASS - troje zatrzymano dwukrotnie, za każdym razem zwalniając bez spisania protokołu.

Wśród innych zatrzymanych w stolicy znaleźli się dziennikarze agencji BiełaPAN, gazety internetowej Nasza Niwa i pisma "Nowy Czas", portali TUT.by i Onliner, tygodnika "Biełorusy i Rynok", dziennika "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii". Zatrzymano również korespondenta rosyjskiej agencji RIA-Nowosti i troje dziennikarzy państwowej agencji białoruskiej BiełTA.

W Grodnie zatrzymano 5 dziennikarzy, z których czworo już zwolniono, a w Witebsku czworo, w tym dwoje telewizji Biełsat – Zmiciera Kazakiewicza i Wiaczasłaua Łazaraua. Inne miasta, w których doszło do zatrzymań dziennikarzy, to Mohylew, Homel i Brześć.


źródło: PAP, IAR | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łukaszenka spotkał się w areszcie z ludźmi opozycji

10.10.2020, 19:27

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w sobotę (10.10) w areszcie KGB z aresztowanymi członkami Rady Koordynacyjnej i zjednoczonego sztabu - podała w sobotę (10.10) państwowa białoruska agencja BiełTA. Spotkał się tam m.in. z Wiktarem Babaryką i jego synem Eduardem.


Cichanouska pierwszy raz rozmawiała z mężem przebywającym w areszcie

10.10.2020, 19:23

Odbyła się rozmowa Siarhieja i Swiatłany Cichanouskich - czytamy w sobotę (10.10) na kanale opozycjonistki w serwisie Telegram. Jak podkreślono, to ich pierwsza rozmowa od czterech miesięcy, odkąd mężczyzna przebywa w areszcie.


Unia Europejska rozważy rozszerzenie sankcji wobec Białorusi

9.10.2020, 19:05

Na poniedziałkowym (12.10) spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE odbędzie się dyskusja o rozszerzeniu listy osób objętych unijnymi sankcjami za tłumienie pokojowych protestów i fałszowanie wyborów prezydenckich na Białorusi - poinformowało w Brukseli dziennikarzy źródło unijne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

michael715, Fotolia.com
16.10.2020, 08:13, akt. 08:18

Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruśźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok