Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: wprowadzimy sankcje przeciwko przedstawicielom kierownictwa UE

Białoruś: wprowadzimy sankcje przeciwko przedstawicielom kierownictwa UE

23.11.2020, 08:52, akt. 09:04

Białoruś rozszerzy listy osób objętych swoimi sankcjami o przedstawicieli kierownictwa Unii Europejskiej i niektórych krajów unijnych – oświadczył w niedzielę (22.11) szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej.

Komisja Europejska w Brukseli, fot. Joanna Żemojda
Komisja Europejska w Brukseli, fot. Joanna Żemojda

Białoruś rozszerza sankcje wobec przedstawicieli UE

Wiecie, że Unia Europejska wprowadziła dodatkowe sankcje przeciw 15 osobom. My także rozszerzymy nasze personalne listy sankcyjne, w które zostaną włączeni przedstawiciele kierownictwa Unii Europejskiej i kierownictwa szeregu krajów europejskich

 – oświadczył Makiej w telewizji Biełaruś 1.

Zarzucił przy tym "niektórym sąsiednim krajom", że podejmują kroki związane z "jawnym ingerowaniem w wewnętrzne sprawy Białorusi". Wspomniał w tym kontekście m.in. o kanałach Telegramu, w których zamieszczane są polecenia "niemal dokonania dywersji na kolei".

Białoruś zwraca się do Polski o wydanie założycieli kanałów NEXTA i NEXTA Live

W połowie listopada Białoruś zwróciła się do Polski o ekstradycję założycieli kanałów Telegramu NEXTA i NEXTA Live, Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza. Białoruskie KGB wpisało ich na listę osób i organizacji, mających związek z działalnością terrorystyczną. Na kanałach NEXTA i NEXTA Live publikowane są informacje dotyczące m.in. trwających na Białorusi protestów.

Skierowaliśmy do Polski odpowiedni wniosek, tym bardziej że takie rzeczy są związane z naruszeniem zarówno dwustronnych dokumentów prawnych, jak i szeregu wielostronnych dokumentów międzynarodowych. Będziemy ten temat poruszać na różnych forach międzynarodowych 

– oznajmił.

Szef białoruskiej dyplomacji: nie ma alternatywy dla ścisłej współpracy Białorusi z UE

Makiej zapewnił przy tym, że Białoruś chce żyć w pokoju i przyjaźni ze swoimi sąsiadami, chce mieć zapewniony bezpieczny tranzyt przez ich terytorium, dywersyfikować import i eksport. 

Jeśli będziemy widzieć niewiarygodność sąsiadów, to oczywiście będziemy podejmować odpowiednie kroki

 – oznajmił.

Jeśli ktoś chce pożaru w tym regionie, to będziemy mieli czym odpowiedzieć inicjatorom podobnych kroków. Mamy wystarczający wachlarz środków, które pozwolą nam adekwatnie zareagować na możliwe kroki gospodarcze wobec Białorusi 

- dodał.

Wśród takich sfer wymienił współpracę z Komisją Europejską w sprawach atomowych, w walce z migracją, z przestępczością transgraniczną, z przemytem narkotyków itp.

Jeszcze raz podkreślę, że nie chcielibyśmy się do tego uciekać. Mam nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży 

– powiedział.

Podkreślił, że nie ma alternatywy dla ścisłej współpracy Białorusi z Unią Europejską i wszystkie kroki, które podjęła ostatnio Białoruś, takie jak obniżenie szczebla udziału w Partnerstwie Wschodnim, czy wstrzymanie pracy grupy koordynacyjnej Białoruś-UE ds. praw człowieka, stanowią tylko odpowiedź na "destruktywne kroki podjęte przez naszych europejskich partnerów wobec Białorusi". 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef MSZ: UE musi jasno powiedzieć, że nie ma zgody na brutalne użycie siły na Białorusi

19.11.2020, 18:35

Unia Europejska musi jasno zasygnalizować, że nie będzie zgody na brutalne użycie siły – podkreślił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w dyskusji o sytuacji na Białorusi, która odbyła się podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE.


UE zapowiada sankcje wobec przedsiębiorstw na Białorusi

19.11.2020, 18:19

Unia Europejska przygotuje sankcje wobec szefów firm i samych przedsiębiorstw bliskich władzom Białorusi w odpowiedzi na represje w tym kraju - zapowiedział w czwartek (19.11) na konferencji prasowej w Brukseli szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.


Białoruska opozycja domaga się międzynarodowego śledztwa ws. śmierci działacza

18.11.2020, 12:53

Opozycja białoruska domaga się wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci 31-letniego działacza Ramana Bandarenki pobitego i zatrzymanego przez milicję – powiedziała we wtorek (17.11) agencji AFP liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.


MSZ: Białoruś w sposób lustrzany poszerzy listę osób objętych sankcjami

18.11.2020, 12:46

Białoruś w sposób lustrzany poszerzy swoją listę sankcyjną osób w UE i Kanadzie – poinformowało białoruskie MSZ. Szef dyplomacji białoruskiej Uładzimir Makiej dodał, że Mińsk "przemyśli perspektywy" współpracy z UE ws. elektrowni atomowej w Ostrowcu.


Białoruś: szef MSZ o kontrsankacjach wobec UE i Partnerstwa Wschodniego

17.11.2020, 14:32

Białoruś obniży do poziomu ekspertów udział w inicjatywie "Partnerstwo Wschodnie". Mińsk przygotował też odpowiedź na wprowadzenie przez Unię Europejską nowych sankcji wobec białoruskich władz i osób odpowiedzialnych za przemoc wobec opozycji.


UE przygotowuje kolejne sankcje wobec Białorusi

16.11.2020, 13:49

Unijne kraje przygotowują kolejne sankcje wobec Białorusi. Po raz drugi ma być rozszerzona lista osób objętych restrykcjami - potwierdził w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką unijny dyplomata.


Parlamentarny Zespół ds. Białorusi wzywa do zaostrzenia sankcji wobec reżimu Łukaszenki

14.11.2020, 19:08

W związku z morderstwem Ramana Bandarenki oraz narastającą falą prześladowań na Białorusi wzywamy polski rząd i rządy państw UE do zaostrzenia sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. Tylko solidarna postawa UE może powstrzymać dalszy rozlew krwi - oświadczył Parlamentarny Zespół ds. Białorusi.


Białoruś: nowe sankcje UE nie pozostaną bez odpowiedzi

6.11.2020, 19:15

Wprowadzenie nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Białorusi nie pozostanie bez odpowiedzi – powiedział w piątek (6.11) agencji Interfax-Zapad rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Anatol Hłaz.


UE: weszły w życie sankcje na Łukaszenkę i przedstawicieli władz Białorusi

6.11.2020, 17:37

W piątek (6.11) weszła w życie druga lista unijnych sankcji na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok