Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: 12 historyków opuszcza Narodową Akademię Nauk

Białoruś: 12 historyków opuszcza Narodową Akademię Nauk

27.11.2020, 16:54, akt. 17:02

Dwunastu znanych białoruskich historyków opuszcza Narodową Akademię Nauk. To pokłosie protestów opozycji domagającej się odejścia prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W sierpniu 49 naukowców z białoruskiej Akademii Nauk podpisało się pod listem. Wykazali w nim brak wiary w wiarygodność oficjalnych wyników wyborów prezydenckich i domagali się wypuszczenia na wolność ludzi zatrzymanych podczas demonstracji opozycji. Media informują, że jako pierwsi na liście podpisy złożyli Alaksiej Szałanda i Kaciaryna Krywiczanina. To im i pięciu innym historykom nie przedłużono kontraktów pracowniczych w ostatnich tygodniach. Kolejnych pięciu naukowców zwolniło się z pracy na znak solidarności. Władze Akademii Nauk twierdzą, że z historykami nie przedłużono kontraktów, gdyż zakończyła się pięcioletnia kadencja naukowa i teraz trwa nabór naukowców na nową kadencję.

Komentatorzy zwracają uwagę, że historycy z Narodowej Akademii Nauk nie są jedynymi naukowcami, którzy stracili pracę z powodów politycznych. Głośny stał się przypadek zwolnienia ze stołecznego Uniwersytetu Lingwistycznego wykładowczyni języka włoskiego Natalii Dulinaj, która publicznie wsparła protesty studentów domagających się demokratycznych przemian w kraju.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytet Wileński rozpoczął zbiórkę pieniędzy dla Białorusinów

20.11.2020, 16:29

Uniwersytet Wileński rozpoczął akcję zbierania pieniędzy w celu wsparcia białoruskich studentów i naukowców prześladowanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki – poinformowała w piątek (20.11) uczelnia. Na konto zbiórki wpłynęło dotąd 1125 euro.


Wyrzuceni białoruscy studenci wyjeżdżają z Białorusi 13.11.2020

13.11.2020, 13:57

Ich liczba zbliża się do sześciuset. Władze białoruskich uczelni wyrzucają studentów za polityczną i społeczną aktywność. Część z tych studentów wyjeżdża za granicę, w tym do Polski.


Apel o zaprzestanie prześladowań studentów na Białorusi

30.10.2020, 12:22

Ponad 60 wykładowców i współpracowników Akademii Sztuki w Mińsku podpisało się pod apelem o zaprzestanie prześladowania studentów i kadry pedagogicznej. Na Białorusi od kilku dni trwa zwalnianie z pracy nieposłusznych wykładowców oraz wyrzucanie z uczelni studentów, którzy uczestniczą w strajkach.


Akcje studentów i biało-czerwono-białe protesty

26.09.2020, 09:13

Studenci mińskich uczelni mimo zatrzymań i procesów wychodzą na protesty. W Mińsku w piątek odbyły się kolejne akcje przy uczelniach. Punktowo kontynuowane są akcje solidarności w różnych częściach miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok