Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka podpisał ustawę o wzajemnym uznaniu wiz z Rosją

Łukaszenka podpisał ustawę o wzajemnym uznaniu wiz z Rosją

10.12.2020, 16:47, akt. 13.12.2020, 19:50

Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę w sprawie ratyfikacji umowy Białorusi z Rosją o wzajemnym uznaniu wiz - podał oficjalny białoruski portal prawny Pravo.by, na który w czwartek powołuje się serwis Tut.by.

irra_irra, Fotolia.com
irra_irra, Fotolia.com

Zgodnie z porozumieniem cudzoziemcy oraz bezpaństwowcy otrzymają prawo wjazdu i przebywania na terytorium Białorusi i Rosji na podstawie wizy wydanej przez jedno z tych państw oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość. W białoruskim systemie wizowym będą zatem wydawane wizy uprawniające do wjazdu do Rosji. Oczekuje się, że porozumienie wejdzie w życie 30 dni po jego ratyfikacji przez oba państwa.


"Ze swojej strony zakończyliśmy wszystkie procedury, pozostało czekać na analogiczny krok i odpowiednie powiadomienie o zakończeniu procedur z drugiej strony" - przekazał portalowi Tut.by rzecznik MSZ w Mińsku Anatol Hłaz.


Portal przypomina, że prace nad umową o wzajemnym uznaniu wiz trwały ponad dwa lata. Porozumienie podpisali w czerwcu bieżącego roku ministrowie spraw zagranicznych obu krajów: Uładzimir Makiej i Siergiej Ławrow.

Makiej mówił wtedy, że porozumienie "likwiduje problemy dotyczące przekraczania granicy lądowej pomiędzy Białorusią i Rosją przez obywateli krajów trzecich”. Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył z kolei, że porozumienie ma na celu tworzenie wspólnej przestrzeni integracyjnej Białorusi i Rosji.

Od 2016 roku Rosja jednostronnie zamknęła dla obywateli państw trzecich granicę lądową z Białorusią, z którą tworzy państwo związkowe na mocy umowy z 1999 roku. Władze Rosji argumentowały, że przejścia na tej granicy nie mają statusu międzynarodowego. Wprowadziło to szereg utrudnień dla tranzytu osób i towarów przez terytorium Białorusi.

Umowa nie będzie miała wpływu na obowiązywanie dekretu, przewidującego bezwizowy wjazd cudzoziemców przez lotnisko w Mińsku na okres do 30 dni oraz dekretów umożliwiających 15-dniową wizytę w turystycznych rejonach obwodów brzeskiego i grodzieńskiego. Cudzoziemcy ci nie będą mieli jednak prawa wjazdu do Rosji, o ile nie będą posiadać wizy tego kraju lub Białorusi.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: Więzienie i ograniczenie wolności za napis "Nie zapomnimy" na chodniku

8.12.2020, 17:29

Sąd w Mińsku skazał we wtorek (8.12) na dwa lata kolonii karnej i półtora roku ograniczenia wolności dwoje Białorusinów, którzy napisali na chodniku "Nie zapomnimy" obok miejsca upamiętnienia pierwszej ofiary protestów powyborczych na Białorusi w sierpniu br.


W Białymstoku 17 osób znajdzie czasowe schronienie w domu otwartym przez Fundację Białoruś 2020

8.12.2020, 15:43

17 osób – głównie studentów relegowanych z białoruskich uczelni za udział w akcjach protestacyjnych – znajdzie czasowe schronienie w domu otwartym we wtorek (08.12) w Białymstoku przez Fundację Białoruś 2020.


Łukaszenka wykluczony z udziału w Igrzyskach Olimpijskich

7.12.2020, 19:51

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wykluczył z udziału w Igrzyskach kierownictwo Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego. Chodzi o Aleksandra Łukaszenkę i jego syna Wiktora, który jest doradcą do spraw bezpieczeństwa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok