Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka zaakceptował plan zastosowania regionalnego zgrupowania wojsk

Łukaszenka zaakceptował plan zastosowania regionalnego zgrupowania wojsk

10.12.2020, 16:50, akt. 13.12.2020, 19:50

Alaksandr Łukaszenka zaakceptował plan zastosowania regionalnego zgrupowania wojsk Białorusi i Rosji - podała w czwartek (10.12) oficjalna agencja BiełTA. W związku z "eskalacją sytuacji" konieczna jest aktualizacja tego planu - ocenił.

Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]

W czwartek propozycje dotyczące aktualizacji planu zastosowania regionalnego zgrupowania wojsk przedstawili Łukaszence minister obrony Wiktar Chrenin i szef sztabu generalnego sił zbrojnych Białorusi generał Alaksandr Walfowicz.


"Chciałbym dziś usłyszeć, co nowego w związku z opracowanymi dokumentami i co jeszcze trzeba zrobić (jeśli to konieczne), bo trwa eskalacja sytuacji. Jak by nam nie mówili, jak by nas nie uspokajali - i władze USA, a teraz i władze NATO. Mówią, tłumacząc się, że nie, to tylko takie ćwiczenia. Ale my jesteśmy wojskowymi. Jeśli nawet ćwiczymy, to znaczy, że w jakimś celu" - mówił Łukaszenka, cytowany przez oficjalną agencję BiełTA.


Zaznaczył, że analogiczne prace w sprawie aktualizacji planu zastosowania regionalnego zgrupowania wojsk odbywają się też w Rosji.

Oświadczył, że regionalne zgrupowanie wojsk, przewidziane w uzgodnieniach Państwa Związkowego, ma na celu ochronę granic na kierunku zachodnim. Łukaszenka dodał, że podstawą zgrupowania są siły zbrojne Białorusi, a w Rosji są utworzone siły i środki, które w przypadku konfliktu, działań zbrojnych wspólnie stają w obronie Białorusi i Rosji.

Szef sztabu cytowany przez BiełTA wskazał, że regionalne zgrupowanie wojsk to instrument "strategicznego odstraszania i odpierania agresji na wielką skalę wobec Państwa Związkowego".

Poinformował, że nowe propozycje dotyczą m.in. trybu i rejonu użycia sił, które przybywają z Rosji w celu realizacji wspólnych działań. "W poprzednim planie były one w jednych rejonach, w tym planie, z uwzględnieniem prognozy sytuacji są trochę inne rejony zadania" - powiedział Walfowicz i dodał, że Łukaszenka zaakceptował zawarte w planie propozycje.

| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łukaszenka podpisał ustawę o wzajemnym uznaniu wiz z Rosją

10.12.2020, 16:47

Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę w sprawie ratyfikacji umowy Białorusi z Rosją o wzajemnym uznaniu wiz - podał oficjalny białoruski portal prawny Pravo.by, na który w czwartek powołuje się serwis Tut.by.


Łukaszenka wykluczony z udziału w Igrzyskach Olimpijskich

7.12.2020, 19:51

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wykluczył z udziału w Igrzyskach kierownictwo Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego. Chodzi o Aleksandra Łukaszenkę i jego syna Wiktora, który jest doradcą do spraw bezpieczeństwa.


Rau: szefowie MSZ państw UE zgodzili się, że sytuacja na Białorusi wymaga kolejnych sankcji

7.12.2020, 18:08

Szefowie MSZ państw UE zgodzili się, że obecna sytuacja na Białorusi wymaga nałożenia kolejnej transzy sankcji przede wszystkim na podmioty ekonomiczne - poinformował po poniedziałkowym (7.12) posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok