"Legendy chrześcijańskie" Wybór: Ks. Stanisław Klimaszewski

5 listopada 2013, 18:31

Legendy chrzescijanskie 2013.jpg
Legendy chrzescijanskie 2013.jpg

"Święta Zyta i jej pomocnicy legenda czeska" według Jaroslava Vrchlickiego

Żyła w Genewie na służbie u prefekta miasta święta Zyta, dobra dusza, bogobojna i wierząca.
Jeśli tylko mogła pójść z samego rana, choćby na moment, pomodlić się w spokojnym mroku katedry,
przez cały dzień była radosna i pilna. Lecz miała zawsze bardzo dużo pracy, gdyż dom prefekta
był wielki. Musiała robić porządki, sprzątać pokoje, mieć pieczę nad spiżarnią, dbać o zaopatrzenie
piwnic, a ponadto gotować. Jednak mimo tak wielu zajęć nadążała z robotą. Wystarczyło
jej, że mogła pozwolić sobie na tę modlitwę w kościele, zanim zakasała rękawy. Pewnego dnia w domu prefekta miała odbyć się uczta. Od samego rana święta Zyta nie miała chwili wytchnienia. Zrobiła zakupy na targu i dźwigała kosze jeden za drugim, z rybami, dziczyzną, winogronami, figami, ananasami, karczochami, flaszkami pełnymi najrozmaitszych win. I już miała stanąć przy kuchni, kiedy przypomniała sobie, że tego dnia nie była w kościele, nawet żeby odmówić „Ojcze nasz”. Z wąskiego okna kuchni widać było wielką katedrę lśniącą setkami światełek, a dochodziły z niej odgłosy
śpiewu i dźwięk dzwonów. Święta Zyta rzuciła wszystko i obiecując sobie, że pospieszy ile sił w nogach, zarzuciła na głowę chustę i pobiegła do kościoła. Ale dziwny los sprawił, że Zyta nigdy jeszcze nie pogrążyła się tak bardzo w modlitwie jak tego dnia, a starożytny kościół nigdy nie był tak przytulny ze swoimi starymi freskami, które wyglądały jak dopiero co namalowane, z muzyką, śpiewem i dzwonami, które ukołysały ją tak, że zaczęła śnić, ze świętymi w niszach, na kolumnach i ołtarzu, którzy zdawali się patrzeć tylko na nią i zapraszać, by jeszcze tu pozostała. Klęcząc w półmroku nawy, w głębi kościoła, Zyta marzyła, nie pamiętając o całym świecie i o zakupach, jakie zrobiła, ani o tym, jak głodni będą goście i w jaki gniew wpadnie jej pan. Lecz gdy wybiło południe, święta, jakby rażona gromem, zerwała się przerażona. – Cóż uczynię, nieszczęsna? Ledwie zrobiła znak krzyża, pomknęła do domu prefekta, gdzie zebrało się już mnóstwo karoc i sług. Święta Zyta znowu wpadła w przerażenie. – O, ja nieszczęsna, dalejże, czym prędzej do kuchni. Ale kiedy była jeszcze w korytarzu, zaskoczył ją dziwny, przyjemny zapach. Z kuchni dobywał się dym i dały się słyszeć odgłosy smażenia, gotowania, jakieś gwizdy, dzwonienie noży, szczęk talerzy, a czerwonawy blask pieca odbijał się nawet w długim korytarzu. – Czyżby już znaleźli kogoś na moje miejsce?
Czyżby wzięli już inną służącą? – myślała zagubiona całkiem święta. – Nie da się w tak krótkim czasie przygotować dobrej uczty! Pobiegła, by zobaczyć, co się dzieje, i aż pobladła ze zdumienia. Tysiące nagich, pucołowatych, skrzydlatych aniołków krzątało się pracowicie po kuchni. Jeden podrzucał drwa do ognia, drugi obracał rożnem, inny kroił złocisty melon, a jeszcze inny kładł na srebrne talerze tłuste kawałki ryby i ozdabiał je zieleniną. Któryś ułożył ogromną piramidę z jabłek i winogron, tamten kroił, ten dzielił, ów ubijał tłuczkiem tak wielkim, że pot wielkimi perłami spływał mu z czoła.
Był tam jeszcze biedaczek, który krojąc makaron, skaleczył się w mały palec i teraz dmucha, robi miny i sam nie wie, ile ma wdzięku. A pośpiech, zamieszanie, gorączka przygotowań coraz większe! Wszystko już gotowe i o dwunastej niosą potrawy rządkiem, zaczynając od piramid złocistych fig, kończąc zaś na półmisku, na którym w morzu żelatyny tonie wielka ryba z cytryną w pysku. A dalej flaszki z winem i sto innych przysmaków, wszystko gotowe, wystarczy podać do stołu. Jakiż zapach, jakież piękno! Zdumiona i zachwycona Zyta zamarła na progu. Potem, płacząc ze wzruszenia, podniosła białe ręce i weszła tam, gdzie pracują aniołowie. Boże Święty, cóż to za cud! Nie mogła powstrzymać łez radości, ale ledwie ją aniołowie dostrzegli, zaraz zniknęli jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jedynie trzepot setki skrzydeł dobiegał spod sufitu, a potem ucichł i tylko z kominka, spomiędzy fal gęstego dymu, pozdrawiały ją twarzyczki dzieciątek jasnowłosych i kędzierzawych. Święta Zyta została więc sama, medytując nad tym, co widziała, aż z zamyślenia wyrwał ją głos pana: – Już południe, podawaj do stołu! Nie wiem, co się stało potem, ale pucołowaty
aniołek, który opowiedział mi to wydarzenie, rzekł, iż tym razem prefekt wraz ze swoimi współbiesiadnikami objedli się bardziej niż kiedykolwiek. A znakomici goście proponowali mu
wielkie sumy, byle tylko zechciał odstąpić swoją kucharkę. Ale prefekt nawet nie chciał o tym słyszeć.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok