"Wesele babuni" Zygmunt Gloger

28 stycznia 2015, 23:08

Wesele Babuni
Wesele Babuni

Wyjątkową książkę otrzymałam wraz z kartką świąteczną.
Niepozorna, niezbyt obszerna, z rozkosznym tytułem "Wesele babuni".
Jej autorem jest Zygmunt Gloger, wydała zaś przodująca w naszym województwie, a może nawet w całej Polsce "STOPKA. SPOŁECZNE STOWARZYSZENIE PRASOZNAWCZE, oficyna, na której koncie jest mnóstwo ważnych książek-pytań i książek-odpowiedzi.
Dość wspomnieć o pozycjach o emigracji, mediach, diabłach w naszej kulturze,mediach, strachu, wierze,elitach. Miejscach świętych i przeklętych.
Stopka istnieje na rynku jako ważne wydawnictwo, które kultywuje pamięć naszych największych i ta seria też ma swego patrona, to Zygmunt Gloger, znany regionalista spod Jeżewa.

Więc teraz pojawiła się książka, która zaskoczeniem nie jest, bo wiadomo, że w obrębie zainteresowań znajdzie się też i sam Gloger, tym razem jako upiorny (powiedzielibyśmy współcześnie), który zmusza babcię do opowieści o weselu, "z najdrobniejszymi szczegółami". I babcia opowiada o ślubie z Maciejem Wojną, w i mi bliskich Rutkach, w roku 1809.
Opowieść ta pełna jest wspomnianych "najdrobniejszych szczegółów"- i dworu w Pęsach, gdzie odbywało się weselisko, gościach weselnych, którzy, bywało, zjeżdżali kilka dni wcześniej, strojów -"kontuszy jasnogranatowych", z karmazynowymi wyłogami.Na przyjęcie zwoziły się całe "domy", szczegółowo opisuje je babcia, a potem i sam Gloger.

Jest tu i utyskiwanie na fraki, kapelusze i pończoszki, które odbiegały od "polskich strojów", w mniejszości, bo było ich tylko osiem, podczas gdy modnych, zagranicznych, o jeden więcej :-)
Dla współczesnego czytelnika sporo tez ciekawostek, a to, że panna młoda miała tylko chrzest "z wody", a ten prawdziwy- dzień przed ślubem, żeby nie łączyć razem dwóch sakramentów. Są wymienione prezenty dla młodej od narzeczonego: pierścionek z topazem, trzy pary białych rękawiczek, muślinową chustkę haftowaną, "bicz" korali, a wszystkiego sztuk wiele, co można byłoby przenieść i do współczesnych czasów, by panny młode mogły wzruszać się prezentami. Jest wreszcie informacja, dlaczego na ślub nie pojechali rodzice panny młodej, oraz z jakiego powodu na ucztę składało się wszystko podwójne (zupy i dania mięsne)

Wszystko spisane starannie i pieczołowicie, co sprawia, że nawet teraz można poczuć się jak prawdziwy, wytworny gość na przyjęciu panny Agnieszki Dobrzynieckiej i jej kawalera, a wkrótce męża,Macieja Wojno. A działo się to 1 sierpnia 1809 roku i tylko o tym, czy był to gorący czas letni - Zygmunt Gloger nie informuje. A szkoda:-)
Wesele babuni opisał doskonale. Ale chodziła mu pogłowie rzecz z innymi jeszcze szczegółami weselnymi z dawnej Polski, pracował nad tą pozycją bardzo długo.

O weselach, mimo zebranego materiału, Gloger pisać jednak zaniechał. I naprawdę nie wiadomo dlaczego...

Dobrze więc, że mamy malutką, pełną wzruszających drobiazgów pozycję wydawniczą, która pokazuje też jak niezwykłym regionalistą był Zygmunt. Zamiast "polować, hasać konno, bawić się"- egzaminował do znudzenia własną babkę ze wspomnień młodości.

Dziełko wyszło z tego niezwykłe, przyjemne i tak pięknie opisane, że aż żal, że tak szybko się kończy...
Polecam tym, którzy-przeżywszy własne wesele- tęsknią do minionego czasu zabawy, radości, miłości i dobra:-)

Właściwie -przez te dwieście lat niewiele się zmieniło... tylko dworów brak, a i młodzi panowie nie tak ochoczo obdarowują swoje wybranki ślubnymi prezentami....Szkoda!

"Wesele babuni" Zygmunta Glogera otrzyma jedna z osób, która odpowie na pytanie: kiedy "zmurowano" kościół w Rutkach, gdzie ślub brała babunia? Podpowiedź- zrobili to dziedzice Mężenina, Jakub i Anna Mężyńscy :-)

Na odpowiedzi czekamy do 15 lutego pod adresem dsokolowska@radio.bialystok.pl

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Piękna pięćdziesiątka" Anna Popek

Książka z Wydawnictwa Zona Zero

"Serce na sznurku" Małgorzata Domagalik

Nowość z Wydawnictwa Wilga"Rozwiń swoją wyobraźnię" Temple Grandin

Nowość wydawnictwa Insignis"Manaraga" Władimir Sorokin

Książkę proponuje Wydawnictwo Agora"Sztuka radości" Goliarda Sapienza

Wydawnictwo Kobiece poleca"Śmierć Komandora" Haruki Murakami

Nowa propozycja od Muzy"Niewyjaśnione okoliczności" Richard Shepherd

Nowość od Wydawnictwa Insignis"Kryształowi" Joanna Opiat-Bojarska

Nowa książka od Wydawnictwa Muza

"Pani od obiadów" Marta Sztokfisz

Nowość od Wydawnictwa Literackiego

"Jeszcze dzień życia" Ryszard Kapuściński

Nowość od Wydawnictwa Agora"Pate gra w piłkę" Timo Parvela

Nowość z Wydawnictwa Widnokrąg"Wyzwolenie zwierząt" Peter Singer

Nowość z Wydawnictwa Marginesy
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok