Premiery Wydawnictwa Czarne

10 lutego 2018, 09:18

Wydawnictwo Czarne
Wydawnictwo Czarne

STYCZEŃ



Na początek coś dla wielbicieli pisarstwa HENRYKA GRYNBERGA. W styczniu planujemy wznowienie trzech jego nagradzanych tytułów: DZIEDZICTWA [10 stycznia 2018], MEMORBUCHA [17 stycznia 2018] i UCHODŹCÓW [24 stycznia 2018]. Pierwszy z nich jest swoistą opowieścią detektywistyczną skomponowaną z rozmów nagrywanych podczas produkcji znanego filmu dokumentalnego Pawła Łozińskiego. Henryk Grynberg wraca po latach w swoje rodzinne strony, żeby dowiedzieć się, kto zamordował jego ojca i co się stało z jego półtorarocznym bratem. Nominowany do nagrody Nike MEMORBUCH to epicka opowieść biograficzna oparta na wspomnieniach Adama Bromberga, komunisty z zamożnej żydowskiej rodziny, więźnia politycznego, niewolnika sowieckiego obozu pracy, oficera frontowego Pierwszej i Drugiej Dywizji, wybitnego wydawcy, oskarżonego i więźnia antysemickiej kliki moczarowskiej. Na kartach UCHODŹCÓW spotkamy między innymi Marka Hłaskę, Krzysztofa Komedę, Romana Polańskiego, Elżbietę Czyżewską, Agnieszkę Osiecką i Sławomira Mrożka. Motywem przewodnim jest nie tylko uchodźstwo czy wygnanie polityczne lub etniczne, lecz także egzystencjalne – często daremne – szukanie azylu w sztuce.



MISSOULA. GWAŁTY W AMERYKAŃSKIM MIASTECZKU UNIWERSYTECKIM autorstwa JONA KRAKAUERA może być traktowana jako amerykański komentarz do akcji #metoo. Jak pisze recenzent Outside: „Krakauer zamiast szokować, dokonuje głębokiej analizy problemu, obala mity narosłe wokół problemu przemocy seksualnej i ukazuje, w jaki sposób społeczeństwo torturuje ofiary, odzierając je z godności i prawa do dochodzenia swoich racji”.

[Premiera 17 stycznia 2018]



Był współpracownikiem Kieślowskiego, Zanussiego i Różewicza, przyjacielem Marka Hłaski, a przede wszystkim cenionym pedagogiem. W serii Biografie HIPNOTYZER autorstwa JAKUBA SOCHY, czyli portret wielkiego samotnika polskiego kina EDWARDA ŻEBROWSKIEGO oraz podróż do świata największych polskich literatów i filmowców.

[Premiera 31 stycznia 2018]



WŁODEK GOLDKORN – Żyd, Polak, ceniony włoski publicysta – podobnie jak wiele innych dzieci osób ocalałych z Holocaustu całe życie spędził w cieniu Szoa, wśród strzępków opowieści, fragmentów wspomnień. DZIECKO W ŚNIEGU to traktat o pamięci, o prawdzie, o doświadczeniu zła, o przetrwaniu.

[Premiera 31 stycznia 2018]



UMYSŁ KRUKA. BADANIA I PRZYGODY W ŚWIECIE WILCZYCH PTAKÓW BERNDA HEINRICHA to następny tytuł w serii Menażeria. Kruki wciąż są niedoceniane, a nawet oczerniane. A to błąd. Nie tylko ze względu na ważną rolę, jaką odgrywają w ekosystemie, ale także z powodu niebywałej inteligencji. Te ptaki mają charakter! I są nam bliższe, niż zazwyczaj to sobie wyobrażamy.

[Premiera 31 stycznia 2018]



LUTY



Autorem ZAŁATW PUBLIKĘ I SPADAJ. W POSZUKIWANIU JAMESA BROWNA, AMERYKAŃSKIEJ DUSZY I MUZYKI SOUL jest nie kto inny tylko JAMES MCBRIDE, autor „Ptaka gorszego Boga”, a przede wszystkim muzyk jazzowy. Historia jednego z najbardziej charyzmatycznych i utalentowanych muzyków swojego pokolenia, który na zawsze odmienił bieg historii, muzyki i popkultury, a równocześnie kiepskiego biznesmena i furiata pastwiącego się nad swoim zespołem trafiła do finału Nagrody Literackiej „Los Angeles Times” oraz zdobyła tytuł jednej z najlepszych książek 2016 roku według National Public Radio.

[Premiera 7 lutego 2018]



Jego czytelnicy rekrutowali się ze wszystkich grup i klas społecznych, a popularność, jaką osiągnął w Polsce i w świecie, pozostaje nieosiągalna dla innych polskich pisarzy. Kim był Henryk Sienkiewicz, jaką cenę zapłacił za swoją popularność i zniewalający styl? Ze złości i z fascynacji powstały CIAŁA SIENKIEWICZA nagradzanego eseisty RYSZARDA KOZIOŁKA. Książka zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia 2010.

[Premiera 7 lutego 2018]



W autobiograficznym POWROCIE HISHAM MATAR przywołuje historię ojca, byłego dyplomaty i wojskowego, który przez działalność opozycyjną wobec reżimu Kaddafiego stał się jednym z największych wrogów państwa. W marcu 1990 roku został porwany ze swojego kairskiego mieszkania przez egipską tajną policję. Autor po latach wraca do Libii, by odnaleźć ślady ojca, którego losy do dziś nie są znane. Opowieść została obsypana nagrodami i nominacjami, m.in. Nagrodą Pulitzera oraz Nagrodą im. Jean Stein przyznawaną przez amerykański PEN Center, nominacją do Nagrody Folio i Nagrody Baillie Gifford.

[Premiera 15 lutego 2018]



W serii Miasta – HAWANA. PODZWROTNIKOWE DELIRIUM. To książka gorąca jak tytułowa bohaterka – miasto, które obrosło niejedną legendą i niejeden stracił dla niej/w niej duszę. Jednym z największych jej admiratorów jest dziennikarz „New York Timesa” MARK KURLANSKY. Niczym Hemingway przez trzydzieści lat przemierzał kołyszącym krokiem jej wąskie uliczki i napisał miłosny pean, a także doskonały przewodnik po jej mrocznej historii i malowniczej kulturze.

[Premiera 15 lutego 2018]



Mieszkańcy postsowieckich państw nieuznawanych od ponad ćwierć wieku padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. TOMASZ GRZYWACZEWSKI wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Na reportaż GRANICE MARZEŃ. O PAŃSTWACH NIEUZNAWANYCH składają się osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, o walucie, która ma jakąś wartość, i o reprezentacjach startujących w olimpiadach na takich samych prawach jak inni – pod własnymi barwami.

[Premiera 21 lutego 2018]



O kolejnej premierze „San Chronicle” napisało: „Przemyślane i świetnie uzasadnione antidotum na spolaryzowaną histerię związaną z problemem posiadania broni”. DAN BAUM w książce WOLNOŚĆ I SPLUWA. PODRÓŻ PRZEZ UZBROJONĄ AMERYKĘ znakomicie opowiada o fenomenie „uzbrojonej Ameryki” i pyta, czy w dobie masakr powszechne prawo noszenia broni to gwarancja bezpieczeństwa, czy wręcz odwrotnie.

[Premiera 28 lutego 2018]



Bohatera rozmowy KATARZYNY BIELAS TROPICIEL ZŁYCH HISTORII chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. MARTIN POLLACK to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych austriackich intelektualistów, pisarz, tłumacz, dziennikarz. Ta książka to piękne podsumowanie jego wieloletniej przyjaźni z Polską.

[Premiera 28 lutego 2018]





MARZEC



W tym roku będziemy obchodzić pięćdziesiątą rocznicę Marca 68’. Na tę okazję polecamy KSIĘGĘ WYJŚCIA pióra MIKOŁAJA GRYNBERGA. Książka składa się z wyboru z 80 rozmów z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po wydarzeniach z marca 1968 roku, podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub emigracji. Rozmówców autor pytał: Skąd jesteście? Dlaczego zostaliście/wyjechaliście? Co wam zabrał 1968 rok?

[Premiera 7 marca 2018]



PLEASE KILL ME. PUNKOWA HISTORIA PUNKA to pozycja już kultowa. LEGS MCNEIL (założyciela pisma „Punk”) oraz GILLIAN MCCAIN stworzyli pierwszą i jedyną tak obszerną monografię ruchu punkowego w Stanach. A w środku postaci nowojorskiej sceny lat 60. i 70. – od protopunkowych The Stooges czy Velvet Underground, przez awangardowy teatr queerowy, Patti Smith, Richarda Hella i New York Dolls, aż po schyłkowy okres lat 70., sprawę Sida i Nancy czy coraz bardziej popowych Blondie.

[Premiera 14 marca 2018]



W serii Reportaż CEZARY ŁAZAREWICZ, autor „Żeby nie było śladów”, znów prowadzi śledztwo. W KORONKOWEJ ROBOCIE. SPRAWA GORGONOWEJ autor wraca do najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Czy słusznie obwołano ją najczarniejszym z czarnych charakterów Drugiej Rzeczpospolitej?

[Premiera 14 marca 2018]



JACEK LEOCIAK w MŁYNACH BOŻYCH spisuje to, co nie daje mu spokoju: postawa Kościoła katolickiego i poszczególnych duchownych w czasie Zagłady. Źródła antysemityzmu, milczenie Piusa XII w czasie wojny i zmieniająca się postawa Kościoła wobec religii niechrześcijańskich – to tylko niektóre tematy, które stają się żyznym gruntem niełatwej refleksji.

[Premiera 21 marca 2018]



SENNIK CIEM I MOTYLI to już trzecia książka ROBERTA PUCKA, mieszkającego z dala od cywilizacji, za to blisko stworzeń, których żyjąc w mieście, nie widzimy lub nie chcemy widzieć. I jak to z tym autorem bywa, ćmy i motyle są punktem wyjścia do koronkowych, erudycyjnych opowieści.

[Premiera 28 marca 2018]



ZBIGNIEW ROKITA w swoim zbiorze reportaży KRÓLOWIE STRZELCÓW opowiada o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej na przestrzeni ostatniego stulecia. Dlaczego Wilimowski grał dla reprezentacji Polski, a później dla III Rzeszy? Jak kowieńscy koszykarze pomogli wywalczyć Litwie niepodległość? Kto wygrał piłkarskie mistrzostwa świata reprezentacji nieuznanych w Abchazji? To znakomita lektura nie tylko dla oczekujących na mundial w Rosji Władimira Putina, ale także dla fascynatów Wschodu.

[Premiera 28 marca 2018]



Kolejna w serii Amerykańskiej książka, która oczaruje nie tylko miłośników awiacji. BRACIA WRIGHT autorstwa DAVIDA MCCULLOUGHA to historia o dwóch takich, co… zapoczątkowali erę lotnictwa. Dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera opisuje historię Wilbura i Orville’a, którzy dzięki marzeniom, pasji i odwadze dodali ludziom skrzydeł.

[Premiera 28 marca 2018]



Na koniec OCALENI XX WIEKU, czyli wznowienie jednego z albumów MIKOŁAJA GRYNBERGA. Dwadzieścia pięć twarzy i opowieści o żydowskim losie, pamięci, a przede wszystkim Zagładzie. Zapadająca w pamięć, poruszająca lektura.

[Premiera 28 marca 2018]

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok