Radio Białystok | Magazyny | Czytam książki | "Wojna Klary. Prawdziwa historia cudownego ocalenia z Holokaustu" Clara Kramer
Agnieszka Holland tak napisała o tej powieści:
„Każda niemal historia przeżycia Holokaustu jest wyjątkowa, pasjonująca, pełna wielkiej siły dramatycznej i nadaje się na powieść lub film. Pamiętnik Klary urzekł mnie jednak szczególnie. Ta poważna, myśląca dziewczynka z wielkim zmysłem obserwacyjnym opowiada o życiu w piwnicy wiejskiego domu dużej grupy Żydów – ludzi w różnym wieku, o różnym statusie majątkowym, różnych charakterach i inteligencji; o ich codzienności, lękach i nadziejach. Wreszcie o ich wybawcy: pełnym temperamentu i sprzeczności mężczyźnie – volksdeutschu, który jest najszczerszym polskim patriotą; hulace i erotomanie, który jest najczulszym na ludzkie cierpienia chrześcijaninem…
Siła i oryginalność bohaterów czynią z tej książki pasjonujący dokument – nie tylko czasów, ale i ludzkiej duszy…”
Nastoletnia Klara Kramer z rodziną mieszkali w kresowej Żółkwi. Zaraz po wybuchu wojny miasto zostało zajęte przez Rosjan, a po ataku Hitlera na Związek Radziecki już pierwszego dnia przeszło w ręce Niemców. Zagrożenie wysiedleniem na Syberię, zostało zastąpione widmem śmierci w obozie zagłady. Szukając ocalenia, rodzina Kramerów ukryła się w ciemnym i ciasnym bunkrze pod podłogą domu volksdeutscha. Schronienie o wymiarach 3 na 3 i wysokości 1,5 metra miało być domem dla 11 osób przez prawie 2 lata! W tych warunkach nastoletnia Klara pisała dziennik. To na jego podstawie po latach powstała ta książka.
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska