„Homo nie całkiem sapiens” Bogdan Wojciszke, Marcin Rotkiewicz

12 października 2018, 16:49

ksiazka
ksiazka

Krytyczni, ale merytoryczni. Spierający się, ale też rozumiejący. Bogdan Wojciszke, wybitny polski psycholog i Marcin Rotkiewicz, ceniony dziennikarz naukowy rozmawiają o automatyzmach myślenia, nadętych politykach, narzekaniu Polaków i pułapkach moralności. Rozmawiają o psychologii. Swojej wspólnej książce nadali wymowny tytuł „Homo nie całkiem sapiens”. Czemu? Będzie się można o tym przekonać już 17 października.

Czy faktycznie istnieje nauka, która mogłaby pomóc nam zrozumieć obecną rzeczywistość, w której niejednokrotnie czujemy się zagubieni? Jest! W „Homo nie całkiem sapiens” Bogdan Wojciszke, jeden z najwybitniejszych polskich psychologów, autorytet w dziedzinie psychologii miłości i władzy oraz Marcin Rotkiewicz, ceniony dziennikarz naukowy, udowadniają, że psychologia to dziedzina pozwalająca na dogłębną analizę współczesnego świata i realiów w jakich przyszło nam żyć.

„Homo nie całkiem sapiens” to wciągający i dający do myślenia zapis rozmowy Wojciszke i Rotkiewicza o tym, co psychologia ma dziś do powiedzenia na temat władzy, polityki i moralności, kobiet i mężczyzn, dobrych i złych ludzi, naszych zachowań, decyzji i wyborów (nie tylko politycznych), oraz o wielu innych sprawach. Ale „Homo nie całkiem sapiens” to książka będąca inteligentnym dialogiem dotyczącym nie tylko psychologii. To niezwykle przenikliwa diagnoza „międzyepoki”, w której przyszło nam żyć. Analiza współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie, na którą niektórzy patrzą z rosnącym niepokojem, upatrując w niej początek końca dziejów liberalnej demokracji. Bo czasami, by zrozumieć otaczający nas świat nie wystarczy zdrowy rozsądek, ani jednostkowe doświadczenie. Potrzebna jest także dobrze udokumentowana wiedza, między innymi ta płynąca z badań psychologów.

Dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy? Dlaczego nie lubimy swojego państwa? I czy Polacy to naród kompletnych wariatów? Każdy w tej książce znajdzie pytanie, które sam chciałby zadać, a co ważniejsze – uzyska na nie mądrą odpowiedź.

Prof. dr hab. Bogdan Wojciszke – jeden z najwybitniejszych polskich psychologów, autorytet w dziedzinie psychologii miłości i władzy. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu psychologii osobowości i psychologii społecznej. Interesuje się postawami Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywnością i godnością jako wartościami etycznymi współczesnego społeczeństwa polskiego. Był stypendystą Fundacji Humboldta, a także laureatem licznych nagród, m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiej Akademii Nauk, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2016, nazywanej „polskim Noblem”, w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za opracowanie modelu sprawczości i wspólnotowości jako podstawowych wymiarów poznania społecznego.

Marcin Rotkiewicz – dziennikarz naukowy, od 2001 roku związany z tygodnikiem „Polityka”. Wcześniej pracował między innymi w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, PAP-ie i „Newsweeku”. Absolwent dziennikarstwa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendysta Knight Science Journalism Program w Massachusetts Institute of Technology. Trzykrotnie wyróżniony w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych na najlepszy artykuł popularnonaukowy. W latach 2012 i 2013 był nominowany do Nagrody Grand Press w kategoriach dziennikarstwo specjalistyczne oraz publicystyka. Autor takich książek jak „Mózg i błazen” czy „W królestwie Monszatana”.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS"Powstań i zabij pierwszy" Ronen Bergman

Nowa książka Wydawnictwa Sonia Draga"Inna kobieta" Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska

Nowa książka Grupy Wydawniczej Foksal

"Szczury Wrocławia" Robert J.Szmidt

Nowa ksiązka Wydawnictwa Insignis"Rok w ogrodzie" Dan Pearson

Nowa książka Wydawnictwa Literackiego"Ruska mafia" Artur Górski

Nowość Wydawnictwa Prószyński i s-ka

"Maria Magdalena" Paweł Nowakowski

Nowa książką od Znaku"Polscy Himalaiści" Dariusz Jaroń

Nowość wydawnicza z Marginesów"Neron" Aleksander Krawczuk

Książkę wydaje Czytelnik

"Piękna pięćdziesiątka" Anna Popek

Książka z Wydawnictwa Zona Zero

"Serce na sznurku" Małgorzata Domagalik

Nowość z Wydawnictwa Wilga"Rozwiń swoją wyobraźnię" Temple Grandin

Nowość wydawnictwa Insignis"Manaraga" Władimir Sorokin

Książkę proponuje Wydawnictwo Agora
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok