"Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa” Marcin Winkowski

15 października 2019, 07:25

Gdy Polacy nosili dredy
Gdy Polacy nosili dredy

Dredy kojarzą się z egzotyczną kulturą rastafarian, ciepłymi krajami i beztroskim sposobem życia… Okazuje się jednak, że ten rodzaj fryzury istniał na ziemiach polskich już znacznie wcześniej i był niesamowicie popularny wśród ludności wiejskiej poczynając od XVII wieku, a ślady jego obecności utrzymywały się jeszcze nawet w pierwszej połowie XX wieku!

Jak to więc było z polskimi dredami, nazywanymi wówczas kołtunami? Otóż w czasach, gdy na wsiach panowało ogromne zaniedbanie higieniczne, mydło było obcym przedmiotem zarezerwowanym dla wyższych sfer, a wszechobecny kult pracy nakazywał skupić się na tym, co potrzebne do przeżycia – na głowach wieśniaków w każdym wieku zaczęły pojawiać się kołtuny, czyli charakterystycznie zbite, zaniedbane włosy. A ponieważ w kulturze ludowej silnie zakorzenione były pogańskie wierzenia, to w pojawieniu się kołtuna na czyjejś głowie dopatrywano się działania sił nieczystych lub tajemniczej choroby. Usługi medyczne były bowiem wówczas dostępne jedynie w większych ośrodkach, stąd wiejskie społeczności samodzielnie wykształciły swoich „lekarzy”. Metody używane przez nich były bardzo drastyczne i...magiczne. Recepty znachorów łączyły bowiem wiedzę zielarską przekazywaną od babki do dziatki, z zaleceniami których nie powstydziłby się żaden guślarz: „9 gałązek rozmarynu, koniecznie z górnej części łodygi oraz 9 gałązek barwinku. Zioła (…) miały być moczone przez 9 dni w winie, a po tym okresie pite przez chorego 3 razy dziennie po łyżce stołowej”.


Jak pojawiło się te zjawisko i czy na pewno było typowe tylko dla polskiej wsi? A może ofiarą tajemniczej choroby kołtunowej padały również zwierzęta? Co strasznego groziło komuś, kto kołtuna odważyłby się ściąć? I wreszcie, kiedy odbył się ostatni w Polsce proces sądowy o czary?


Na te i wiele innych intrygujących pytań odpowiada w oparciu o liczne źródła Marcin Winkowski, autor ebooka „Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa”.

Marcin Winkowski (ur. 1987) – absolwent Historii i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Gdańskim. Uwielbia historię społeczną i gospodarczą, a szczególnie zagadnienia związane z rozwojem cywilizacyjnym społeczeństw. Pomorzanin z urodzenia, gdańszczanin z wyboru. Wolne chwile najchętniej spędza na rodzinnych podróżach zarówno w bliskie, jak i dalekie strony, odkrywając przy tym miejsca znane i te warte poznania.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS„Średniowiecze. Obalanie mitów" Jacek Kowalski

Nowość z Wydawnictwa Zona Zero"Atlas szczęścia" Helen Russel

Nowość Wydawnictwa Insignis,"Kosmiczne rozterki" Neil deGrasse Tyson

Nowość Wydawnictwa Insignis

"Czarne lustro" Charlie Brooker, Annabel Jones

Nowość Wydawnictwo Insignis"Serce nie ma zmarszczek" Dorota Goldpoint

Nowość z Wydawnictwa Burda Media"TERAZ albo NIGDY" Szymon Hołownia

Nowość od Wydawnictwa Znak"Droga Jana" Dorota Danielewicz

Nowość z Wydawnictwa Literackiego"Tajemnica zielonej teczki" Beata Sarnowska

Nowość z Wydawnictwa Skrzat"Zwierz" Piotr Kościelny

Nowość Wydawnictwa Initium"Niewinność Lukrecji" Eliza Korpalska

Nowość -Wydawnictwo Oficynka"Mrok we krwi" Paweł Kopijer

Rozmawiamy o literaturze fantasy„Siła snów” Alice Robb

Nowość proponuje Wydawnictwo Agora


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok