"Lhotse'89" Elżbieta i Dariusz Piętak

19 października 2019, 05:27

Lhotse
Lhotse

Kukuczka marzył o zdobyciu wszystkich czternastu ośmiotysięczników. To marzenie się spełniło. Więc gdzie jeszcze tak gnał? Przyzwyczajenie, radość ze zdobytego szczytu, spokój i ukojenie, jakie daje obcowanie z górami, przyrodą, a może coś więcej, coś jeszcze, czego nie pojmiemy. Tę wiedzę miał tylko on. Mają ją wszyscy, którzy zdobywają „swoją górę”.

Południowa ściana Lhotse to jedna z najtrudniejszych ścian w Himalajach – trzy tysiące metrów wymagającego terenu z trudnościami rosnącymi wraz z wysokością. Jej przejście uznano za największe wyzwanie dla himalaistów ostatnich stuleci. Mierzyli się z nim najlepsi na świecie wspinacze.

W połowie lat 80. Jerzy Kukuczka zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Nadal jednak nie miał dość. Na wyprawę na Lhotse zaprosił dziennikarkę z Telewizji Katowice, swojego rodzinnego miasta. Elżbieta Piętak miała pojęcie o wspinaniu i pasję filmowania. Podczas wyprawy prowadziła dziennik, w którym notowała zdarzenia z wyprawy: i te ważne, i te powszednie. Przygotowała również film o wyprawie. Ostatni film, w którym „zagrał” jeden z naszych najsłynniejszych himalaistów. Książka zawiera jego obszerne fragmenty. Poznajemy zatem kulisy wyprawy, codzienne życie jej uczestników. Mamy relację z jej serca, z bazy.

Elżbieta robi notatki codziennie, opisując ludzi, ich emocje, swoje wrażenia i codzienność – posiłki, problemy ze sprzętem. Ona nie idzie w góry, pomaga pakować sprzęt tym, którzy idą, czeka w bazie na ich powrót.

Tak naprawdę potrzebne jest szczęście. Jurek zawsze mówił, że oprócz umiejętności, rozsądku i wiary trzeba mieć właśnie szczęście. Przypomniały mi się różne publikacje, które ukazywały się na temat jego wspinania, wywiady z nim. Wielokrotnie przewijało się słowo „szczęście”.

24 października Kukuczka nie odezwał się do bazy o umówionej godzinie. Kilka dni później świat obiegła tragiczna wiadomość: Jerzy Kukuczka zginął na południowej ścianie Lhotse.

Przez wiele lat zastanawiałam się, co by było gdyby? Gdyby wszystko zakończyło się sukcesem, a Jurek pokonałby tę cholerną ścianę. Byłaby wielka radość. […] Ale czy ma sens zastanawiać się, co by było gdyby? Ciągle myśleć i wracać do wspomnień? Ma. Bo nie da się zapomnieć tego, co przeżyliśmy. Nie da się też zapomnieć o Kukuczce.

Wypadek

Wydaje się, że samo miejsce i szczegółowe okoliczności wypadku na południowej ścianie Lhotse nie doczekały się jak dotąd wystarczającego opracowania. Zbyt wiele jest niewiadomych i detali technicznych wynikających choćby z samego know-how wspinania, by można było jednoznacznie wskazać na przyczynę i przebieg wypadku. W relacjach autoryzowanych najczęściej pojawia się informacja o dwóch hakach przelotowych i linie długości około 70–80 metrów łączącej wspinaczy. To wydaje się pewne. Pewne wydaje się również i to, że wspinacz tej klasy co Ryszard Pawłowski miał założone dolne stanowisko i był w nie wpięty. Czy Jerzy Kukuczka wbił owe dwa haki przelotowe, czy może wykorzystał – czynnie lub nie – zastane w ścianie po poprzednim zespole?

Tego już nie wiemy na pewno.

[…] Istnieje wiele wersji opisu wypadku, które różnią się detalami. Najbliższe oddaniu specyfiki samego wspinania na owym odcinku są chyba te najbardziej lakoniczne, nawet bowiem relacje z pierwszej ręki uczestnika tych wydarzeń Ryszarda Pawłowskiego również różnią się w szczegółach, co w obliczu zaskakującego i nieprzewidywalnego momentu odpadnięcia Kukuczki wydaje się być uzasadnione. Sam moment krytyczny i jego uświadomienie sobie to ułamki sekund. Trzeba nie lada odwagi i wyobraźni, by z punktu widzenia salonowego fotela (tak było w przypadku wielu relacji dziennikarskich) pokusić się o analizę owego mgnienia oka.

 Autorzy:

Elżbieta Piętak

Dziennikarka telewizyjna  z wieloletnim stażem i politolog; producentka telewizyjna, publicystka. Studiowała na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz dziennikarstwo międzynarodowe. Pracowała w Telewizji Polskiej, pełniła funkcję dyrektor Agencji Produkcji Audycji Telewizyjnych TVP Warszawa. Dyrektor artystyczna Festiwalu Filmów Górskich w Katowicach (1990), członkini jury i uczestniczka wieli festiwali filmowych.

Za swoją twórczość filmową otrzymała nagrody: Festiwal Filmów Górskich w Antibes we Francji: Honorable Trophy 1989; nagrodę specjalną festiwalu w Teplicach nad Metují 1990.

Z zamiłowania pierwsza w Polsce skoczek na paraglajcie, eksploratorka górska. Uczestniczka wypraw w Himalaje Nepalu: Lhotse (8511 m) i Annapurnę (8091m).


Dariusz Piętak

Publicysta i fotografik jazzowy. Członek Jazz Journalists Assiociation. Wraz z Elżbietą Piętak organizator pierwszego w Polsce kursu paraglajtowego (1989, Klub Wysokogórski Katowice). Wnuk legionisty Piłsudskiego, dumny ojciec i dziadek.

Wspina się od ponad czterdziestu lat. Autor dróg skalnych: wytyczył ponad 150 nowych dróg autorskich w Tatrach, Alpach Julijskich, Alpach Kamnickich, Dżabal Azurki, w kanionie Todra, na Wraczanskiej Płaninie i w Alpach Albańskich-Prokletije. Uczestnik wypraw himalajskich na szczyty ośmiotysięczne: Dhaulagiri i Annapurnę. Eksploracja Svalbardu – Spitsbergen – Hornsundtind – Sørkapp.

Grotołaz i wspinacz skalny. Uczestnik ponad czterdziestu wypraw, głównie jaskiniowych. Odznaczony Srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, otrzymał wyróżnienie „Kolosy”  i Premio di San Benedetto.


Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS„Średniowiecze. Obalanie mitów" Jacek Kowalski

Nowość z Wydawnictwa Zona Zero"Atlas szczęścia" Helen Russel

Nowość Wydawnictwa Insignis,"Kosmiczne rozterki" Neil deGrasse Tyson

Nowość Wydawnictwa Insignis

"Czarne lustro" Charlie Brooker, Annabel Jones

Nowość Wydawnictwo Insignis"Serce nie ma zmarszczek" Dorota Goldpoint

Nowość z Wydawnictwa Burda Media"TERAZ albo NIGDY" Szymon Hołownia

Nowość od Wydawnictwa Znak"Droga Jana" Dorota Danielewicz

Nowość z Wydawnictwa Literackiego"Tajemnica zielonej teczki" Beata Sarnowska

Nowość z Wydawnictwa Skrzat"Zwierz" Piotr Kościelny

Nowość Wydawnictwa Initium"Niewinność Lukrecji" Eliza Korpalska

Nowość -Wydawnictwo Oficynka"Mrok we krwi" Paweł Kopijer

Rozmawiamy o literaturze fantasy„Siła snów” Alice Robb

Nowość proponuje Wydawnictwo Agora


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok