"Lhotse'89" Elżbieta i Dariusz Piętak

19 października 2019, 05:27

Lhotse
Lhotse

Kukuczka marzył o zdobyciu wszystkich czternastu ośmiotysięczników. To marzenie się spełniło. Więc gdzie jeszcze tak gnał? Przyzwyczajenie, radość ze zdobytego szczytu, spokój i ukojenie, jakie daje obcowanie z górami, przyrodą, a może coś więcej, coś jeszcze, czego nie pojmiemy. Tę wiedzę miał tylko on. Mają ją wszyscy, którzy zdobywają „swoją górę”.

Południowa ściana Lhotse to jedna z najtrudniejszych ścian w Himalajach – trzy tysiące metrów wymagającego terenu z trudnościami rosnącymi wraz z wysokością. Jej przejście uznano za największe wyzwanie dla himalaistów ostatnich stuleci. Mierzyli się z nim najlepsi na świecie wspinacze.

W połowie lat 80. Jerzy Kukuczka zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Nadal jednak nie miał dość. Na wyprawę na Lhotse zaprosił dziennikarkę z Telewizji Katowice, swojego rodzinnego miasta. Elżbieta Piętak miała pojęcie o wspinaniu i pasję filmowania. Podczas wyprawy prowadziła dziennik, w którym notowała zdarzenia z wyprawy: i te ważne, i te powszednie. Przygotowała również film o wyprawie. Ostatni film, w którym „zagrał” jeden z naszych najsłynniejszych himalaistów. Książka zawiera jego obszerne fragmenty. Poznajemy zatem kulisy wyprawy, codzienne życie jej uczestników. Mamy relację z jej serca, z bazy.

Elżbieta robi notatki codziennie, opisując ludzi, ich emocje, swoje wrażenia i codzienność – posiłki, problemy ze sprzętem. Ona nie idzie w góry, pomaga pakować sprzęt tym, którzy idą, czeka w bazie na ich powrót.

Tak naprawdę potrzebne jest szczęście. Jurek zawsze mówił, że oprócz umiejętności, rozsądku i wiary trzeba mieć właśnie szczęście. Przypomniały mi się różne publikacje, które ukazywały się na temat jego wspinania, wywiady z nim. Wielokrotnie przewijało się słowo „szczęście”.

24 października Kukuczka nie odezwał się do bazy o umówionej godzinie. Kilka dni później świat obiegła tragiczna wiadomość: Jerzy Kukuczka zginął na południowej ścianie Lhotse.

Przez wiele lat zastanawiałam się, co by było gdyby? Gdyby wszystko zakończyło się sukcesem, a Jurek pokonałby tę cholerną ścianę. Byłaby wielka radość. […] Ale czy ma sens zastanawiać się, co by było gdyby? Ciągle myśleć i wracać do wspomnień? Ma. Bo nie da się zapomnieć tego, co przeżyliśmy. Nie da się też zapomnieć o Kukuczce.

Wypadek

Wydaje się, że samo miejsce i szczegółowe okoliczności wypadku na południowej ścianie Lhotse nie doczekały się jak dotąd wystarczającego opracowania. Zbyt wiele jest niewiadomych i detali technicznych wynikających choćby z samego know-how wspinania, by można było jednoznacznie wskazać na przyczynę i przebieg wypadku. W relacjach autoryzowanych najczęściej pojawia się informacja o dwóch hakach przelotowych i linie długości około 70–80 metrów łączącej wspinaczy. To wydaje się pewne. Pewne wydaje się również i to, że wspinacz tej klasy co Ryszard Pawłowski miał założone dolne stanowisko i był w nie wpięty. Czy Jerzy Kukuczka wbił owe dwa haki przelotowe, czy może wykorzystał – czynnie lub nie – zastane w ścianie po poprzednim zespole?

Tego już nie wiemy na pewno.

[…] Istnieje wiele wersji opisu wypadku, które różnią się detalami. Najbliższe oddaniu specyfiki samego wspinania na owym odcinku są chyba te najbardziej lakoniczne, nawet bowiem relacje z pierwszej ręki uczestnika tych wydarzeń Ryszarda Pawłowskiego również różnią się w szczegółach, co w obliczu zaskakującego i nieprzewidywalnego momentu odpadnięcia Kukuczki wydaje się być uzasadnione. Sam moment krytyczny i jego uświadomienie sobie to ułamki sekund. Trzeba nie lada odwagi i wyobraźni, by z punktu widzenia salonowego fotela (tak było w przypadku wielu relacji dziennikarskich) pokusić się o analizę owego mgnienia oka.

 Autorzy:

Elżbieta Piętak

Dziennikarka telewizyjna  z wieloletnim stażem i politolog; producentka telewizyjna, publicystka. Studiowała na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz dziennikarstwo międzynarodowe. Pracowała w Telewizji Polskiej, pełniła funkcję dyrektor Agencji Produkcji Audycji Telewizyjnych TVP Warszawa. Dyrektor artystyczna Festiwalu Filmów Górskich w Katowicach (1990), członkini jury i uczestniczka wieli festiwali filmowych.

Za swoją twórczość filmową otrzymała nagrody: Festiwal Filmów Górskich w Antibes we Francji: Honorable Trophy 1989; nagrodę specjalną festiwalu w Teplicach nad Metují 1990.

Z zamiłowania pierwsza w Polsce skoczek na paraglajcie, eksploratorka górska. Uczestniczka wypraw w Himalaje Nepalu: Lhotse (8511 m) i Annapurnę (8091m).


Dariusz Piętak

Publicysta i fotografik jazzowy. Członek Jazz Journalists Assiociation. Wraz z Elżbietą Piętak organizator pierwszego w Polsce kursu paraglajtowego (1989, Klub Wysokogórski Katowice). Wnuk legionisty Piłsudskiego, dumny ojciec i dziadek.

Wspina się od ponad czterdziestu lat. Autor dróg skalnych: wytyczył ponad 150 nowych dróg autorskich w Tatrach, Alpach Julijskich, Alpach Kamnickich, Dżabal Azurki, w kanionie Todra, na Wraczanskiej Płaninie i w Alpach Albańskich-Prokletije. Uczestnik wypraw himalajskich na szczyty ośmiotysięczne: Dhaulagiri i Annapurnę. Eksploracja Svalbardu – Spitsbergen – Hornsundtind – Sørkapp.

Grotołaz i wspinacz skalny. Uczestnik ponad czterdziestu wypraw, głównie jaskiniowych. Odznaczony Srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, otrzymał wyróżnienie „Kolosy”  i Premio di San Benedetto.


Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS"Poza prawdą" Edyta Kahl-Łuczyńska

Nowość z Wydawnictwa Axis Mundi"Szukając diagnozy" Lisa Sanders

Nowość Wydawnictwa Insignis"Kobiety bez diety"

Nowość od Wydawnictwa Burda"Podróż intuicyjna" Michał Szczęśniak

Podróż w dwóch kierunkach: Argenttyna, Anttarktyda, Urugwaj"Mam wątpliwość" Aleksandra Radomska

Nowa książka -propozycja Wielkiej Litery"Matka (prawie) idealna" Kerry Fischer

Historia wielkiej miłości i kłamstwa, które rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami-poleca Wydawnictwo Literackie"Miłość z widokiem na morze. Najpiękniejsze opowieści"

Najciekawsze literatki w zbiorze opowiadań o miłości-poleca Muza„Bez zobowiązań” Magdalena Stachera

Dominacja, manipulacje i seks w odważnym, kobiecym wydaniu- poleca WAB„Czas wolny w PRL” Wojciech Przylipiak

Barwny, pełen anegdot i filmowych cytatów z epoki socrealu reportaż o wypoczynku w Polsce Ludowej.Poleca Muza"Z czego zrobiony jest świat?" Anja Røyne

Fascynujący świat pierwiastków i ich wzmożone wydobycie. Jak wpływa na nasze środowisko i planetę? Wydawnictwo Muza polecaOkultystyczne korzenie światowej rewolucji. Ezoteryka w służbie postępu.” Michał Krajski

Okultystyczne korzenie światowej rewolucji- książkę wydaje Wydawnictwo Fronda"Telefonistka" Gretchen Berg

Powieść o kobietach, ich rodzinach, sekretach, plotkach, urazach i konfliktach na tle klasowym. Poleca Wydawnictwo Insignis"Dziewczyny z placu" Dominika Buczak

Losy jednej rodziny, wplątanej w tryby historii- opowieść spod znaku Wielkiej Litery"Długi płatek morza" Isabel Allende

Allende wraca do wspomnień, zainspirowana światowym kryzysem uchodźczym. Polecają Marginezy"Wyspa Gozo" Piotr Ibrahim Kalwas

Nowość wydawnicza Wielkiej Litery"Wenecja" Manuela Gretkowska

O podróżach- inaczej. Proponuje Wielka LItera"Rewolucje" Bogusław Janiszewski

Rewolucje” to kolejna po „Murach” książka twórczego duetu Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera. Promuje Albus"Szaleństwo tłumów" Douglas Murray

Prowokująca i błyskotliwie napisana książka autora bestsellerowej "Przedziwnej śmierci Europy"-przedstawia Zysk i s-ka"Z czego zrobiony jest wszechświat" Anja Røyne

Książka dla ciekawskich. Poleca Wydawnictwo Muza"Kwestia ceny" Zygmunt Miłoszewski

Thriller przygodowy, współczesny spod znaku GW Foksal„Farma pereł” Liza Marklund

Książka jednej z najlepiej sprzedających się autorek szwedzkich kryminałów. Poleca Wydawnictwo Czarna Owca"Kochaj coraz mocniej" Ilona Gołębiewska

Nowa powieść autorki bestsellerowego „Zaczekaj na miłość”. Poleca Muza"Magia polskich ziół" Patrycja Machałek

Życiodajna moc kwiatów, które mijamy na łące- poleca Znak LIteraNowa"Oświęcim. Czarna zima" Marcin Kącki

Pierwszy współczesny reportaż o Oświęcimiu- pióra Kąckiego. Poleca Znak LiteraNowa"Teściowe muszą zniknąć" Alek Rogoziński

Premiera kryminalnej komedii pomyłek, pełnej zwrotów akcji i czarnego humoru - poleca Wydawnictwo WAB"Z historią na szlaku"

Urlop w Polsce? To możliwe- przekonuje Wydawnictwo CM"Korea Północna. Dziennik podróży” Michael Palin

Kontrowersyjny, niebezpieczny i nieznany świat w opowieści znanego komika i podróżnika -Wydawnictwo Insignis poleca"Pomocnik kata" Marek Krajewski

Tu u karty rozdaje historia, a rozgrywa zemsta- nowość Marka Krajewskiego spod Znaku"Pięć zauroczeń" André Aciman

Nowość wydawnicza GW Foksal„Miłość z widokiem na morze. Najpiękniejsze opowieści”

Czołowe polskie autorki w opowieściach o milości- poleca Wydawnictwo Muza„Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt” Izolda Kiec

Historia Zuzanny Ginczanki fascynuje nierozpoznaniem, niedopowiedzeniem, domysłem. Biografię publikują Marginesy"Świadoma mama" Małgorzata Rozenek- Majdan

Nowa książka o ciąży- tym razem głos celebrytki. Proponuje Wydawnictwo Prószyński i ska"Wyrwa" Wojciech Chmielarz

Kolejna nowość od Wydawnictwa MarginesyBezpłatny przewodnik "Wielkanoc w domu" Monika Białkowska

Polecamy razem z Wydawnictwem Święty Wojciech"Przez" Zofia Papużanka

Fotograf amator w poszukiwaniu ofiary- nowość spod znaku Wydawnictwa Marginesy"Podróże serc" Agnieszka Panasiuk

Świat podlaskich i łowickich ziemian u schyłku XIX wieku- w najnowszej książce Wydawnictwa Szara Godzina
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok