„Sylwia i Planeta Trzech Słońc” Małgorzata Warda

26 listopada 2019, 17:05

Sylwia i planeta słońc
Sylwia i planeta słońc

Sylwia, tytułowa bohaterka najnowszej książki Małgorzaty Wardy, to jedenastoletnia dziewczynka, która otrzymuje od losu w urodzinowym „prezencie” straszne zdarzenie — śmierć taty. Ojciec dziewczynki, twórca gier komputerowych, przez dłuższy czas przygotowywał dla córki wyjątkową niespodziankę — grę stworzoną specjalnie dla niej, której bohaterką miała być sama Sylwia. Niestety, ciężka choroba przekreśliła plany i granie została nigdy ukończona.

Zdruzgotana matka zabiera córkę do domku w Bieszczadach, gdzie smutek i rozpacz odbierają jej chęć do mierzenia się z codziennością. Zostawiona sobie, oszołomiona dziewczynka, otwiera komputer ojca i w tajemniczy sposób, za pomocą motyla o pokrytych brokatem czarnych skrzydłach, trafia do... środka gry! Bajkowa rzeczywistość stworzona przez ojca wciąga ją bez reszty, kiedy Sylwia zorientuje się, że tata — podobnie jak w prawdziwym życiu — pozostawił dla niej zagadki. Dziewczynka liczy na to, że rozwiązanie ich doprowadzi ją z powrotem do ojca. Ucieczka przed nieszczęściem w świat wyobraźni jest znanym sposobem dziecięcego radzenia sobie z traumą. Sylwia, badając Planetę Trzech Słońc, mierzy się z przeciwnościami, szuka odpowiedzi na dręczące ją pytania, próbuje zrozumieć, co — wraz z kolejnymi zagadkami — chciał przekazać jej tata. Wszystko to odbywa się w zderzeniu z rozpadającą się — niczym rzeczywisty świat dziecka — materią kruchego, nieukończonego uniwersum gry, który dziewczynka chce uratować przed unicestwieniem.

Problem dziecięcej żałoby nie jest wcale odosobniony i rzadki. Według statystyk co trzecie dziecko w Polsce nie ma ojca z różnych przyczyn (śmierć, emigracja zarobkowa lub kwestie społeczne). Dzieci, które przeżyły traumę, wznoszą wokół siebie mur. Brak wsparcia i zrozumienia ze strony najbliższych — jak było w przypadku bezradnej w zderzeniu z nieszczęściem mamy Sylwii — zwiększa ryzyko wystąpienia patologicznego smutku i depresji, które z kolei mogą objawić się m.in. oderwaniem od realnego świata i ucieczką w świat wyobraźni. Innym zjawiskiem związanym z chęcią odsunięcia od siebie realnych problemów są wymyśleni przyjaciele. Dane statystyczne wskazują, że około 65% dzieci do lat siedmiu otacza się wyimaginowanymi postaciami, na które mogą one zrzucić złość i frustracje. Obserwujemy to też w książce Małgorzaty Wardy, gdzie Sylwia poznaje w grze rodzeństwo. Relacja z dziećmi nie jest jednoznaczna — z jednej strony charakteryzują ją wzajemne wspieranie i współpraca, z drugiej strony — złość, rozczarowanie i dziecięce konflikty.

Najistotniejsze przesłanie powieści Małgorzaty Wardy można podsumować jednym zdaniem będącym jednocześnie hasłem akcji pomocy dzieciom osieroconym prowadzonej przez Fundację Hospicyjną: „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach”.

Bardzo ważne w tym najtrudniejszym dla dziecka i całej rodziny momencie jest, by temat straty nie stał się tabu i by nie przeoczyć sygnałów alarmowych świadczących o tym, że nie radzi sobie ono z traumą.

O śmierci i zmarłym należy z dzieckiem szczerze rozmawiać, niczego nie udając, a żałobę przejść ze łzami i wspomnieniami o utraconej osobie.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS"Król, który uciekł" Jędrzej Napieck

Ksiązkę recenzuje Wiesław Maciuszkiewicz"Zapomniani artyści II Rzeczpospolitej" Marek Teler

Śledztwo w poszukiwaniu dawnych gwiazd sceny. Poleca portal histmag.org"Sex/love" BB Easton

O seksie na wesoło. Nowość od Wielkiej Litery"Przełęcz Diatłowa" Anna Matwiejewa

Przyciąga nas to, co dręczy. Nowa książka Wielkiej Litery"Idealna rodzina" Ilona Łebkowska

Znana scenarzystka pisze o...świecie scenarzystów! Nowość w Wydawnictwie Muza"Zaczekaj na miłość" Ilona Gołębiewska

Jak drobne decyzje mogą wywołać lawinę niekorzystnych zdarzeń? Nowość Wydawnictwa Muza"Piękne zło" Annie Ward

Jakie sekrety kryją się za kotarą szczęśliwego małżeństwa? Nowość Wydawnicza Czarnej Owcy„Zabić drozda” Harper Lee

Kultowa, należąca już do kanonu klasyki powieść Harper Lee zyskuje drugą młodość- Wydawnictwo Jaguar poleca komiks"Bóg śpi" Marek Edelman

Poruszająca, mądra lektura, dla każdego, bez względu na światopogląd- nowość od Wielkiej Litery"Milczenie" Tim Lebbon

Znakomite połączenie horroru ekologicznego i powieści apokaliptycznej- Zysk i s-ka"Okna z widokiem na Weronę" Hanna Kowalewska

Nowość Wydawnictwa Literackiego"Nigdy nie jest za daleko" Danuta Noszczyńska

Nowa książka Wydawnictwa Prószyński i s-ka"Spotkanie" Eugeniusz Zamiatin- konkurs Fundacji Sąsiedzi

Nowość z wydawnictwa Fundacji Sąsiedzi"Atlas szczęścia" Helen Russel

Nowość Wydawnictwa Insignis,
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok