"Kryjówka" Nora Roberts

26 sierpnia 2020, 09:35

Kryjówka
Kryjówka


"Jeden dzień, pomyślała, jedna chwila, jedna niewinna zabawa.

Jak to jest, że ten dzień, ta chwila, ta zabawa wydają się nie mieć końca?"

Caitlyn (Cate) Sullivan miała zaledwie dziesięć lat, gdy w czasie zabawy w chowanego podczas rodzinnego spotkania została porwana. Zdrada i trauma których wtedy doświadczyła, sprawiła, że jej kolejne lata zmieniły się w nieustanną ucieczkę przed wspomnieniami i samą sobą. Mimo to nadejdzie moment, w którym Cate zda sobie sprawę, że jeśli w życiu pragnie czegoś więcej niż walki o przetrwanie, musi wrócić do rodzinnego domu i zmierzyć się z przeszłością.

Malownicze rancho w krainie Big Sur należące do wielopokoleniowego rodu światowej sławy aktorów, hollywoodzkie plany filmowe oraz irlandzkie pustkowia stały się scenerią niezwykle emocjonalnej historii o stracie, zemście i miłości.

Premiera "Kryjówki", nowej powieści, uwielbianej przez czytelników Nory Roberts już 16 września.

Pomimo uprzywilejowanego pochodzenia dziesięcioletnia Cate była sprytną dziewczynką. Mimo paraliżującego strachu udało jej się przechytrzyć porywaczy. Ocalała. Posiniaczoną i przerażoną dziewczynkę znalazł chłopiec z pobliskiej farmy. Dzięki jego rodzinie wróciła do swoich bliskich. Prawie cała, bo takie historie zawsze zostawiają ślad, zwłaszcza, gdy kryje się za nimi zdrada.  A tu winny był ktoś, komu ufała…


Zuchwałe, niebieskie oczy Cate śmiały się rozbawione, gdy znikała z widoku z wielopoziomowej rezydencji, daleko poza domkiem gościnnym ze stopniami prowadzącymi do niewielkiej plaży i basenu nad oceanem. Przez pierwszą część dnia miała na sobie sukienkę, żeby zachować się z szacunkiem, ale na później Nina przygotowała dla niej ubranie do zabawy. Musiała uważać, żeby nie zniszczyć swetra, ale wiedziała, że może pobrudzić dżinsy.

– Wygram – szepnęła, sięgając do pierwszej gałęzi wawrzynu kalifornijskiego i opierając stopę w purpurowym (obecnie jej ulubiony kolor) sneakersie we wgłębieniu w pniu drzewa.

Usłyszała za sobą szmer i chociaż wiedziała, że to nie może być Boyd, jeszcze nie, serce jej zabiło. W oczach mignął jej mężczyzna w stroju kelnera, z jasną brodą i włosami związanymi w kucyk. Miał lustrzane okulary przeciwsłoneczne, od których odbijało się światło.

Cate się uśmiechnęła i przytknęła palec do ust.

– Bawimy się w chowanego – wyjaśniła. Mężczyzna odwzajemnił uśmiech.

– Podsadzić cię? – zapytał. Skinął głową, a potem postąpił naprzód, żeby jej pomóc.

Poczuwszy ostre ukłucie igły z boku szyi, spróbowała w nią pacnąć, jakby użądlił ją owad. Potem oczy uciekły jej w tył głowy i przestała cokolwiek czuć.

Po siedmiu latach Cate wraca do Los Angeles. Ma nadzieję, że praca na planie nowego filmu dziadka pomoże jej pokonać traumę i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Wie, że choć wspomnienie tamtego wieczoru będzie powracało, tylko od niej zależy, czy mu się podda i wciąż będzie uciekać, czy stawi mu czoła. Nie wie jeszcze, że w dniu porwania, ktoś poprzysiągł jej zemstę, a w kimś innym zakiełkowało uczucie, które – jeśli będzie miało szansę – rozwinie się w piękną i kojącą miłość.

– Geny Sullivanów są silne.

– Cholerna racja. – Hugh wzniósł toast wodą i pijąc, przyglądał się Cate. – Również geny Dunnów, bo, mój Boże, z dnia na dzień wyglądasz bardziej jak swoja babcia, jak Liv.

Cate pociągnęła za niebieskie pasmo włosów.

– Nawet z tym?

– Nawet z tym. A teraz opowiedz mi o roli, która ci się podoba.

– No cóż, ta dziewczyna nie przypomina Jute. Jest najstarszą z trojga rodzeństwa, próbuje sobie poradzić, gdy jej owdowiały ojciec zabiera rodzinę z przedmieścia Atlanty do Los Angeles, poszukując pracy.

– Atlanta. Południowy akcent.

Cate uniosła brew i przemówiła miękkim akcentem z Georgii:

– Myślę, że dam radę.

– Zawsze to potrafiłaś – odparł Hugh. – Naśladować głosy. No dobrze, powiedz mi więcej.

Opowiedziała mu, wypiła lemoniadę, zjadła z nim lunch wśród kwiatów i motyli. I odsunęła na bok wszystkie myśli o matce. Tej nocy, gdy już zasypiała przy włączonym dla towarzystwa telewizorze i przygaszonym świetle, z komórką wciąż trzymaną w luźnych palcach, rozległ się krótki hip-hopowy riff sygnalizujący połączenie przychodzące. Półprzytomna, z wciąż zamkniętymi oczami, odebrała telefon.

– Tu Cate.

Najpierw usłyszała śpiew – swój dziecinny głos. Kilka taktów wykonanych z dziadkiem w filmie, który nakręcili w Irlandii. Uśmiechnęła się. Potem się rozległ czyjś krzyk. Z szeroko otwartymi oczami poderwała się na łóżku. Ktoś się śmiał i tobrzmiało źle.

– Myślałaś, że to koniec? – szepnął ktoś. – Nie zapłaciłaś za to.

Ale zapłacisz (…).

"Kryjówka" Nory Roberts nie jest po prostu romansem. Nie jest też kryminałem ani powieścią obyczajową. Jest nimi wszystkimi po trochu. Autorka umiejętnie łączy w niej – jak w większości swoich książek – elementy różnych gatunków literackich. Dzięki temu emocji jest więcej, akcja jest bardziej dynamiczna, a finał do samego końca pozostaje okryty tajemnicą. To dlatego jej książki cieszą się powodzeniem na całym świecie. Nora Roberts jest pierwszą autorką przyjętą do Romance Writers of America Hall of Fame.


O autorce:


Nora Roberts – Nora Roberts to pisarka amerykańska, która słynie z powieści łączących w sobie wątki romantyczne, kryminalne, sensacyjne i obyczajowe. Właściwie nazywa się Eleanor Marie Robertson, zaś Nora Roberts to niejako jej pseudonim, pod którym wydaje romanse. Te ostatnie można spotkać również pod kreacją Sarah Hardesty oraz Jill March, z kolei kryminały pisze często pod nazwiskiem J. D. Robb. Jest pierwszą autorką, która została przyjęta do Romance Writers of America Hall of Fame. Zdobyła wiele nagród. Przez całe życie otaczała się mężczyznami, dzięki temu doskonale ich poznała, co doceniają czytelniczki jej powieści. Sama autorka wierzy, że romans nie musi być banalną historią z zakończeniem, którego łatwo się domyślić.


Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASMoi Drodzy, potrzebuję recenzentów!

Kto ma ochotę, żeby przeczytać książkę i o niej opowiedzieć?"Niegrzeczny manager” Kristen Callihan

Nowość z Wydawnictwa Muza

"Queen Meryl" Erin Carlson

Urzekający i inspirujący portret legendarnej aktorki Meryl Streep-nowość z Wielkiej Litery"Poza mną" Bianca Okońska

Nowość z Wydawnictwa Kobiecego"Roślinna kuchnia regionalna" Paweł Ochman

Nowość z Wydawnictwa Marginesy"Dodatkowa dusza" Wioletta Grzegorzewska

Nowość w Wydawnictwie Literackim"Nikomu nie żal pięknych kobiet" Zofia Turowska

Nowa książka Wydawnictwa Marginesy"Jak przeżyć koniec świata?" James Rawles

Nowość Wydawnictwa Insignis"Wielcy muzycy" Robert Janowski

Nowość z Wydawnictwa Dwukropek"Spragnieni, by żyć" Anna Szafrańska

Nowość z Wydawnictwa Burda Media

"Zła krew" John Carreyrou

Nowa książka z Wydawnictwa Marginesy"Każdy inny. Wszyscy równi" Ryszard Kapuściński

Nowość z Wydawnictwa Czytelnik"Wizna" Jacek Komuda

Desperacka walka kapitana Raginisa- nowość z Wydawnictwa Fabryka Słów."Jak wykryć kłamstwo" Natalia Hofman

Profilerka behawioralna Natalia Hofman szczerze o kłamstwie- poleca Wydawnictwo Znak"Paradoks" Artur Urbanowicz

Pisarz z Suwałk z kolejną kultową książką"Talita" Paweł Huelle

Powrót znanego literata z nową książką - poleca Wydawnictwo Znak"Zdrowe zęby" Kamila Wasiluk

Nowy poradnik Wydawnictwa Znak"Ilustrowany świat Biblii"

Ilustrowany świat Biblii jest przewodnikiem po Starym i Nowym Testamencie. Poleca Wydawnictwo Fronda"Moja gra" Luca Modrić

Luka Modrić po raz pierwszy opowiada o swoim życiu i karierze, o trudnej drodze na szczyt- poleca Wydawnictwo Znak"Czwarta powieść" Agnieszka Janiszewska

Nowość z Wydawnictwa Novae Res“30 znikających trampolin” Dorota Kassjanowicz

Nowość -potrzebna do pracy z najmłodszymi"Kostandin. Grzechy mafii” Magdalena Winnicka

Nowość wydawnicza na ...poczatek jesieni"Wyjdź za mnie kochanie” Krystyna Mirek

Nowa książka dla spragnionych romansów"Kryjówka" Nora Roberts

Nowa książka mistrzyni romansów"Drogi Edwardzie" Ann Napolitano

Nowość Wydawnicza Marginesów"Imperium chmur" Jacek Dukaj

Nowość od Wydawnictwa Literackiego

"Gdy byłem kimś innym " Stéphane Allix

Nowość poleca Wydawnictwo Co-Libris"Królestwo dusz" Rena Barron

Książkę recenzuje Marcin Sikorski

"DyrdyMarki" Marek Niedźwiedzki

Nowość od Wielkiej Litery"Strona świata" Wojciech Jagielski

Nowość na jesień od Znaku
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok