KAŻDY INNY. WSZYSCY RÓWNI.
Ryszard Kapuściński był wybitnym reporterem nie tylko dlatego, że miał wyczulony zmysł obserwacji i znakomite pióro. Miał również niezwykłą wrażliwość na niesprawiedliwość i wrodzoną niezgodę na łamanie praw człowieka. „Ten Inny” to zbiór 6 wykładów wygłoszonych przez Kapuścińskiego w latach 1990 – 2004, które z upływem lat stają się coraz bardziej aktualne.
Wydawnictwo Czytelnik, wydawca całej twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, tym razem proponuje czytelnikom lekturę zbioru sześciu wykładów słynnego reportera, wygłoszonych w Wiedniu, Krakowie i Grazu. Osią wszystkich wykładów są relacje z ludźmi, którzy różnią się od nas językiem, kolorem skóry, religią, oraz nasze pojmowanie „inności” – kiedyś i, co może jeszcze bardziej wartościowe, współcześnie. Konieczność akceptacji i zrozumienia wielokulturowości współczesnego świata stanowi aktualne i głęboko humanistyczne przesłanie tej publikacji.
Olga Tokarczuk tak napisała o tych tekstach:
Ryszard Kapuściński zawsze próbuje rozumieć istnienie Innego jako istnienie kogoś nam bliskiego i podobnego. Myślę, że właśnie stąd płynie moc jego pisarstwa, jako że staje się ono opowieścią o nas samych, postawionych co najwyżej wobec obcych dla nas, czasem niemożliwych i niewyobrażalnych sytuacji. Czytając o innych, czytamy więc o sobie w szerokich ramach ludzkiego „My”. W świecie dominujących i bezwzględnych rządów „Ja” ta perspektywa uczy pokory i nieskończenie poszerza naszą świadomość.
Zamieszczone w tomie „Ten Inny” wykłady zostały wygłoszone, w kolejności chronologicznej, w 1990 roku w Grazu, w 2003 roku w Krakowie oraz w 2004 roku w Institut für die Wissenschaften vom Menschen w Wiedniu i z okazji przyznania Kapuścińskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W jednym z nich Kapuściński wypowiada bardzo ważne słowa:
Uczestniczenie w świecie wielokulturowym wymaga silnego i dojrzałego poczucia tożsamości. Jak ją ustalić i potwierdzić? W Europie określamy ją poprzez symbole, przez identyfikowanie się z nimi, jak na przykład z flagą i hymnem. (…) Ustalenie tożsamości, co dokonuje się między innymi przez określenie naszego stosunku do Innych, komplikuje się w ostatnich dziesięcioleciach z wielu powodów, a niekiedy w ogóle okazuje się niemożliwe. (…) W sumie żyjemy w świecie wielokulturowym; Inni stają się w nim kimś innym, niż byli wczoraj, ale kim dokładnie - jest tematem dyskusji, która być może nieprędko doczeka się końca.”
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska