"Pan Żarówka" Wojtek Wawszczyk. Książka trafia na amerykański rynek

12 grudnia 2020, 07:57

Pan Żarówka
Pan Żarówka

Komiks„Pan Żarówka” w przekładzie tłumaczki noblistki trafi na amerykański rynek.

Antonia Lloyd-Jones przekładała m.in. Olgę Tokarczuk, Jarosława Iwaszkiewicza, Jacka Dehnela, Mariusza Szczygła, czy Zygmunta Miłoszewskiego. Tym razem na warsztat weźmie polski komiks. To dzieło Wojtka Wawszczyka – reżysera, scenarzysty, animatora. Album ukaże się nakładem Fantagraphics Books – jednego z większych wydawnictw komiksowych w USA, które od ponad 40. lat wydaje jedne z najlepszych i najważniejszych komiksów oraz powieści graficzne na świecie. „Pan Żarówka” ma trafić do anglojęzycznych czytelników na przełomie 2021 i 2022 roku.

-  Z czarnym humorem godnym Kafki, ale też z mnóstwem empatii i czułości ta opowieść komiksowa odważnie opowiada o losach pewnej rodziny  – mówi o „Panu Żarówce” Antonia Lloyd-Jones.

„Pan Żarówka” to surrealistyczna baśń na wątkach autobiograficznych o poszukiwaniu własnego miejsca na świecie, w cieniu choroby obojga rodziców. Opowiada historię sześcioletniego chłopca, który  na skutek wypadku staje się żarówką. Podłączony do prądu świeci, ale również parzy. Nie lepiej mają się jego rodzice. Ojciec chłopca został rozprasowany żelazkiem, a matka złamała się na pół. Dosłownie. Dorastanie z nimi nie jest łatwe i zmusza bohatera do opuszczenia domu w poszukiwaniu sensu i własnej bezpiecznej przestrzeni. Ale czy to może się udać, gdy wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu?


„Pan Żarówka” jest wydawniczym debiutem Wojtka Wawszczyka, znanego reżysera filmów animowanych („Jeż Jerzy”, „Kacperiada”, „Słońce i woda”). Komiks został obsypany wieloma nagrodami, w tym  nagrodą za najlepszy polski album roku 2018. Plany wydania komiksu w Stanach nie są jednak pierwszym spotkaniem Wawszczyka z rynkiem amerykańskim. Przez ponad dekadę zdobywał on doświadczenie w międzynarodowych studiach animacji, m.in. w Disneyu, Prana Studio, czy legendarnym Digital Domain w Los Angeles, gdzie pracował jako animator przy nominowanym do Oscara „Ja, robot” oraz „AeonFlux”. Odpowiadał za reżyserię i animację wstawek filmowych do gry „Fight Club” na podstawie filmu Davida Finchera.

- To olbrzymie wyróżnienie. „Pan Żarówka” jest dla mnie bardzo istotną i osobistą historią. Fantagraphics to najważniejsze wydawnictwo na świecie, a mój debiut komiksowy po serii nagród krajowych będzie pierwszą polską książką tam wydaną! To tak, jakbym po latach amatorskiego brzdąkania na gitarze niespodziewanie dostał wiadomość od Micka Jaggera, że dołączam do Rolling Stones. To, że na przygotowanie przekładu zgodziła się wybitna tłumaczka Antonia Lloyd-Jones, jest dla mnie dodatkowo budujące i nobilitujące. – mówi Wojtek Wawszczyk.

„Pana Żarówkę” w Polsce wydała Kultura Gniewu, świętująca w tym roku 20-lecie istnienia. Podpisanie kontraktu z Fantagraphics, jest też symbolicznym wydarzeniem dla tej warszawskiej oficyny: - To jak spełnienie marzenia, którego nawet się nie miało, bo byłoby zbyt szalone i nieosiągalne. W połowie lat 90. na chwilę zapomniałem o komiksie, pochłonęły mnie inne sprawy. Ale wtedy trafiły w moje ręce albumy z Fantagraphics – pięknie wydane, fascynujące i inspirujące komiksy, które sprawiły, że odżyła moja miłość do tego medium. Kto wie, czy bez nich byłbym wydawcą? Dzisiaj, po 20 latach od powstania Kultury Gniewu, to właśnie Fantagraphics kupuje licencje na „Pana Żarówkę”! To nie tylko wspaniały prezent jubileuszowy, ale swego rodzaju podsumowanie drogi, jaką przeszedł w ostatnich kilkunastu latach cały polski rynek komiksowy – mówi Szymon Holcman.


Historia Wawszczyka cieszy tym bardziej, że dobiegający końca 2020 rok był wyjątkowo trudny dla branży artystycznej i nie pozostawiał wiele nadziei na możliwość zrealizowania dalekosiężnych planów. „Pan Żarówka” w Fantagraphics obudził we mnie, nieco „zmęczoną” wydarzeniami tego roku, wiarę, że warto mieć marzenia, bo one jednak czasami się spełniają. Dało mi to energię do jeszcze cięższej pracy przy kolejnych dwóch projektach komiksowych: autorskim „Bardzo mi przykro” i tworzonym z Tomkiem Leśniakiem „Fungae”, a także przy reżyserii pełnometrażowego animowanego filmu dla dzieci „Podróż smokiem Diplodokiem” – dodaje Wawszczyk.


O autorze

Absolwent łódzkiej Filmówki i niemieckiej Filmakademie Baden - Württemberg. Reżyser, scenarzysta, animator, rysownik, współprowadzi studio Human Ark. Jest autorem nagradzanych na całym świecie krótkich filmów animowanych: „Headless”, „Mysz”, „Pingwin”, „Drzazga”.Przez dekadę zdobywał doświadczenie w międzynarodowych studiach animacji, m.in. w Disneyu, Prana Studio, czy legendarnym  Digital Domain w Los Angeles, gdzie pracował jako animator przy nominowanych do Oscara „Ja, robot” (https://www.youtube.com/watch?v=rL6RRIOZyCM)

oraz „AeonFlux” (https://www.youtube.com/watch?v=d11loPMnC2w).

Odpowiadał za reżyserię i animację wstawek filmowych do gry „Fight Club” na podstawie filmu Davida Finchera. Był głównym animatorem przy „Świtezi” Kamila Polaka. Wawszczyk jest jednym z reżyserów „Jeża Jerzego” (na podstawie komiksów Leśniaka i Skarżyckiego), pełnometrażowej polskiej animacji dla dorosłych, która przyciągnęła do kin 120 000 widzów i otrzymała nagrody m.in. SpiritAward w Nowym Jorku i Grand Prix na festiwalu SICAF 2012 w Korei Południowej.

Wyreżyserował około200 spotów reklamowych, wiele z nich razem z Kamilem Polakiem. Jego krótkie filmy animowane „Headless”, „Mysz”, „Pingwin”, „Drzazga” zdobywały nagrody na całym świecie. Dla studia Human Ark napisał scenariusze  i wyreżyserował kilka odcinków serialu dla dzieci „Kacperiada” (https://vimeo.com/172930540).

Jest twórcą niezwykle popularnych krótkich filmików animowanych wykorzystujących spontaniczne nagrania jego 5-letniego syna „Słońce i woda” (https://vimeo.com/364786412).

Obecnie,jako reżyser i scenarzysta, pracuje nad pełnometrażowym filmem „Podróż smokiem Diplodokiem”,inspirowanym komiksami Tadeusza Baranowskiego(https://vimeo.com/232007319)


Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka





" Sto nowych rysunków Franza Kafki"

Pierwsza książka, w której opublikowano całość dorobku graficznego Franza Kafki.



"Opera na trzy śmierci" Sylwia Stano

Powojenna Warszawa, prastara puszcza, trzy zbrodnie i dziewczyna, która ocalała, by śpiewać.



"Za wolność moich sióstr" Gayle Tzemah Lemmon

Nie miały głosu. Nie miały praw. Nie miały przyszłości. Więc z bronią w ręku postanowiły je sobie wywalczyć



"Ten drugi" Książę Harry

Jest mężem, ojcem, działaczem humanitarnym i ekologicznym, weteranem wojennym i ambasadorem zdrowia psychicznego.
Mieszka w Santa Barbara w Kalifornii z rodziną i trzema psami.



"Mapa kulturowa" Erin Meyer

W książce znajdziemy wiele skutecznych rad, wskazówek i praktycznych przykładów m.in. rozmówki angielsko-holenderskie, które udowadniają, że uprzejmość ma wiele twarzy



"O tyranii” Timothy Snyder

"O tyranii” Snydera to przełomowa książka o tym, jak przeciwstawiać się autorytaryzmowi. Niestety nawet dziś, w XXI wieku, wciąż rezonuje jako dzieło na wskroś trafne i aktualne.



"Sekcja zwłok. True crime – historie z prosektorium" Vincent di Maio, Ron Franscell

Autorzy zapraszają nas do świata koronerów, przysięgłych, świadków i sędziów



"Kiedy kobiety były smokami" Kelly Barnhill

Opowieść o kobiecym gniewie, zmowie milczenia i godzeniu się z losem, mocny feministyczny manifest
w fantastycznym przebraniu.



O czym mówimy w tym tygodniu?

Kilka propozycji na najbliższy czas. Co warto czytać?



Co będziemy czytać i polecać w najbliższym czasie?

Nowości z księgarskich półek-polecamy codziennie o 12.20



"Operacja mundial. Futbol, korupcja, polityka. 1930-2026" Krzysztof Kawa, Remigiusz Półtorak

W prawdziwej grze – o wielkie pieniądze, prestiż i wpływy – biorą udział nie tylko gwiazdy futbolu. To czasem czarna energia.



"Moc dobrych słów" Matt Haig

Matt Haig to jeden z najbardziej inspirujących popularnych autorów naszej epoki, piszących o zdrowiu psychicznym.



"Lazurowa idea. O rzeczywistości" Zellker

Ksiązkę poleca Grupa Wydawnicza Harmonia. Wydawnictwo UNUO



"Zaraz wracam" Liliana Fabisińska

Zapraszamy na przygody mafijne, jazdę na skuterze i wirtuozerię kulinarną w najnowszej powieści Liliany Fabisińskiej



"Adam. Mickiewicz" Cezary Harasimowicz

Autor strąca wieszcza z cokołu, zabiera czytelnika w niezwykle barwną podróż do epoki romantyzmu



"Czereśnie od Świętej Anny" Michael Sowa

Jest rok 1945. Na ziemie Dolnego Śląska wkracza Armia Czerwona, nieodwracalnie zmieniając życie jego mieszkańców.



„Wymyślone miasto Lwów” Ziemowit Szczerek

Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto.



"Nagły świt" Agnieszka Jeż

. Premiera pierwszego tomu SAGI RODZINY POLAKOWSKICH już 7 września.



"Jak żyć z lękiem" Marcin Matych

Dr Nerwica - rapując i pisząc - zachęca wszystkich cierpiących w ukryciu z powodu lęku do sięgnięcia po pomoc.



"Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet" Alicja Długołęcka

Coś dla dojrzałych pań- książka poszerza horyzonty, daje wiedzę, proponuje nowe drogi



"Deman" Artur Urbanowicz

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, co by się wydarzyło, gdyby w czasie opętania to człowiek kontrolował demona, a nie odwrotnie?



"Boginie, dziewice, potworzyce" Hanna Furgo

Książka zawiera 500 haseł i jest skarbnicą wiedzy o mitycznych bohaterkach, a także ich obecności w kulturze i sztuce



"Twierdza Warszawa" Dariusz Kaliński

Walcząca Warszawa to nie tylko powstanie. Książka mówi o tym, co najważniejsze dla tego miasta.



"Historia Kościoła. O męczennikach palestyńskich” Euzebiusza z Cezarei

Nowe wydanie „Historii Kościoła” w klasycznym tłumaczeniu ks. bpa Arkadiusza Lisieckiego. Słowo wstępne do książki napisał Paweł Lisicki.



Z okazji 75. urodzin brazylijskiego pisarza Paula Coelho przypominamy sylwetkę Autora

75. URODZINY PISARZA PAULO COELHO, 35. ROCZNICA WYDANIA PIELGRZYMA
ALCHEMIK OD 650 TYGODNI NA LIŚCIE BESTSELLERÓW „USA TODAY”




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok