"Nietypowa Matka Polka 2" Anna Szczepanek

25 czerwca 2021, 09:56

Nietypowa Matka Polka
Nietypowa Matka Polka

Po sukcesie pierwszej, bestsellerowej książki "Nietypowa Matka Polka" zaprasza w kolejną podróż do świata pełnego autoironii i dystansu do rzeczywistości, w którym szczerze i bez kompromisów idzie na zwarcie z konwenansami. Przygotujcie się, bo nie bierze jeńców! Premiera 14 lipca.

"Nietypowa Matka Polka 2" to zbiór felietonów autorki, a jej cięty język oraz wyjątkowa zdolność obserwacji w połączeniu nieprzeciętnym poczuciem humoru tworzą idealne remedium na otaczającą nas rzeczywistość. Składa się z czterech zróżnicowanych tematycznie części. Każda z nich dotyczy innego obszaru życia autorki – jako kobiety, matki, Polki oraz świadkini i uczestniczki kobiecej rewolucji. Od pierwszego tomu różni ją to, że oprócz lekkich tekstów dotyczących codzienności, Anna Szczepanek podejmuje również poważniejsze, fundamentalne tematy i zachęca do filozoficznych rozważań. Wzbogaciła też książkę o zdjęcia.

Najnowszy tytuł jest bardziej zróżnicowany. Znajdziecie tam zarówno felietony pisane na dużym luzie, jak i takie, które poruszają cięższe, bardziej refleksyjne tematy. Ta pozycja jest słodko-gorzka. Taka jestem ja. Takie jest życie. Chcę być z Wami szczera, inaczej nie widzę sensu pisania. Zresztą inaczej też nie umiem, zatem nie będę udawała, że było mi ostatnimi czasy zawsze do śmiechu. Chcę też korzystać z zasięgów i starać się zmieniać świat na nieco lepszy, przyjaźniejszy nam wszystkim, bardziej tolerancyjny. I chcę to robić, m.in. pokazując niektóre kwestie społeczno- polityczne swoimi oczami. A moje oczy mnóstwo rzeczy już widziały. I nadal widzą nie tylko biel i czerń, ale i wiele odcieni szarości. Nie lubię patosu, jestem prostą kobietą, nie chcę więc używać wielkich słów, ale chcę, żebyście wiedzieli, że ta książka to też w poniekąd mój manifest. Jeśli choć jedna osoba się nad nią zaduma, gdy trzeba; jeśli choć jedna osoba się uśmiechnie, zrelaksuje przy tych luźnych tekstach i jeśli choć jednej osobie da ona siłę, to będę wiedziała, że warto było pisać.

NIETYPOWA

Rzecz o tym, dlaczego irlandzkie staruszki dissują ludzi z gangu, a wąskie drogi są równie irytujące jak ronda i rowerzyści oraz po co Siara obstawia auto pustymi kanistrami. O bezsensie wypraw nad angielskie jeziora, pasji dekonspirowania przeklinających publicznie rodaków, podstępnej odzieży i wyższości suszonych winogron nad rodzynkami. Oraz o tym, że bezwzględnie nie należy ufać rodzinnym fotografom, jutubowym makijażystkom, za to warto i należy uważać na to, czego się pragnie.

„Zrobiłem to coś dla Ciebie własnymi rękami! Jak Cię znam, to Ci się spodoba!”.

No, tu już się zdradził! Od razu wiedziałam, co to jest! Na wszelki wypadek jednak poukładałam w głowie jeszcze raz puzzelki: zrobił coś dla mnie, z miłości, wykonał to własnymi rękami, będzie mi się to podobać, a moje kumpele padną z zazdrości.

Wiem!

To proste!

Dostanę bimber!

Późne popołudnie. Wchodzi do domu.

– To bimber! – krzyczę.

– Co? Jaki bimber? Porypało cię?! – Po czym wyciąga zza pleców to, co widzicie Państwo na zdjęciu (ale nie kota) i dumny woła: – To drewniany miecz! –  I jeszcze pyta: – Podoba ci się?

No więc masuję skronie dość mocno, żeby sobie powiekę podciągnąć, co mi natychmiast opadła, i przyglądam mu się. A potem na wszelki wypadek szeptem, bo czuję, jak mi zaraz ciśnienie łeb rozsadzi, grzecznie mówię:

– Przypomnij mi, proszę, po kiego wała mi drewniany miecz?

Na co mój 40-letni mąż radośnie odpowiada:

– Głupiaś! Zrobię taki drugi i będziemy się nawalać!

MATKA

Część, w której dowiemy się, dlaczego węże nie mają nóg, z jakiego powodu nie powinno się klaskać przy biedronkach oraz do czego mogą służą czosnek i frytki. A także  o mocy, jaką daje czytanie książek, przenikliwości dziecięcych umysłów, przemożnej chęci dzielenia się wszystkim (której nie powinno się ulegać!), nierozwiązywalnych zadaniach z fizyki, połamanych palcach, myleniu chamstwa z dystansem, asertywności u fryzjera i zmieniającej się perspektywie.

Ubraliśmy choinkę przy „Snow is falling” Shakin Stevensa, „Happy Xmas” Lennona i takich tam innych.

Jest śliczna.

Nasza wysłużona, sztuczna choinka. Wygląda jak co roku, czyli jak znajomy żul Marian z mojej gdańskiej dzielni, tylko że ubrany w garnitur.

I można nawet podejść do niej blisko, czy tam posiedzieć obok, bo w tym roku zabroniłam dzieciom psikać ją leśnym odświeżaczem do kibla.

Przy okazji zrobiłam przegląd bombek. Wyszło mi, że jesteśmy albo biedni, albo sentymentalni.

Znalazłam bombki z mojego dzieciństwa.

I przy okazji światopogląd mi runął, gdy wyciągnęłam rękę i powiedziałam do syna:

– Ja wieszam ufoludka z pindolem na wierzchu i laserem w ręku!

– Masz na myśli pszczółkę z żądłem i akordeonem? – zapytał syn, unosząc jedną brew, jednocześnie prostując bombce skrzydełka i obracając głowę o 180 stopni.


Pszczółka z żądłem i akordeonem!


Kto by pomyślał?! Jak to dzieci zmieniają człowiekowi perspektywę widzenia…


POLKA ‖ REWOLUCJA

Te dwie części zdecydowanie różnią się od poprzednich, lekkich i przepełnionych humorem. Autorka podejmuje kwestie najcięższego kalibru – polityczną i kościelną obłudę. Wyczulona na fałsz punktuje blichtr, bylejakość, instagramowe pozoranctwo. Stoi w kontrze do dobrze sprzedającej się, konsumpcyjnej i komercyjnej nieprawdy. Jest szalenie szczera, dobitnie konfrontuje potrzeby, oczekiwania, ideały i wzorce z realiami. I w tym tkwi jej siła.


Nie pozwalam się pouczać, gdy o to nie proszę. Odczuliście to nie raz, moi drodzy czytelnicy, gdy próbowaliście sugerować mi w komentarzach pod postami, że kobiecie nie wypada tak brzydko mówić.

To ja decyduję o tym, co mi wypada, a czego mi nie wypada. Nie Wy, ani nikt inny.

Nie słucham rad od przypadkowych ludzi, gdy o nie nie pytam.

Nie uznaję autorytetów innych niż naukowe.

Walczę o swoje.

Kiedy mam coś do powiedzenia, nie będę milczeć i nie pozwolę się nikomu uciszyć.

Nikt nie będzie decydował za mnie ani o długości mojej sukienki, ani o mojej karierze zawodowej, ani o tym, czy urodzę.

Ja nie jestem miła i grzeczna, gdy nie czuję takiej potrzeby.

Mój mąż jest moim partnerem, nie moim panem i władcą.

Nie muszę być ładna i powabna. I chuj komu do tego, ile ważę, co noszę czy jak wyglądam. Dla mnie ważne jest WYŁĄCZNIE, jak ja się ze sobą czuję.

A czuję się ze sobą wyśmienicie!

Ja nie klękam!

Ja stoję dumnie wyprostowana i o to samo Was proszę.

Wstańcie z kolan czytelniczki, koleżanki, znajome, przyjaciółki, Polki, KOBIETY, Wy wszystkie, które jeszcze tego nie zrobiłyście! Przestańcie słuchać tych, którzy Was nie szanują, którzy widzą w Was głupią babę, obiekt seksualny, kogoś gorszego.

Nie klękajcie!

Siła, która jest we mnie, jest też w każdej z Was. Jeśli jej nie słyszycie, nie czujecie, to wyłącznie dlatego, że inni bardzo starali się ją zagłuszyć. Chamowaci politycy, kretyńskie media, obrzydliwi w swej postawie księża, a może Wasi zakompleksieni partnerzy, rodzice czy fałszywi przyjaciele, bojący się życia w cieniu kogoś, kto mógłby ich w jakimkolwiek aspekcie przerosnąć.

O autorce:

Nietypowa Matka Polka – nieprzeciętnie inteligentna komentatorka rzeczywistości, ambasadorka normalności i pogromczyni chamstwa. Przede wszystkim kochająca matka czterech synów, miłośniczka kotów, o których z czułością mówi „sierściuchy.” I żona ubóstwiająca swojego Siarę. Od kilku lat publikuje skrzące się dowcipem teksty na blogu i fanpage’u „Nietypowa Matka Polka”.


Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Zwiastunka" Bartłomiej Sztobryn

Dystopijna powieść o nastoletniej „alternatywce” z supermocami- Poleca Wydawnictwo K2A„Cisza w Pogrance” Marcin Pilis

Nowośc Wydawnictwa LiraCo polecę do czytania we wrześniu?

Najciekawsze książki najlepszych wydawców na rychłą jesień"Świat Lema" Stanisław Herman Lem

Nowość Wydawnictwa Muchomor. A 100-lecie urodzin pisarza tuż..."Wybrańcy losu. Cena sławy" Sławomir Koper

Propozycja od Wydawnictwa Harde. Los dał im wszystko, o czym można marzyć prócz spokojnego, codziennego szczęścia"Gra Luizy" Anna Robak-Reczek

Mocna i szokująca saga rodzinna dla fanów "Sukcesji". Poleca Wydawnictwo W.A.B„Snowflake” Louise Nealon

Poruszająca opowieść o dorastaniu, w której każdy odnajdzie swoją historię. Poleca Muza„Naturalna odporność. Radzi Matka Aptekarka” Ana Krysiewicz

Recepty od Matki Natury na walkę z infekcjami -poleca Wydawnictwo Muza„Oto sztuka polskiego plakatu”, Dorota Folga-Januszewska

Wszystko, co chcemy wiedzieć o plakacie - spod znaku Wydawnictwa BoSz"Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?" Natalia Hatalska

Natalia Hatalska - obecnie najważniejszy głos w dyskusji o przyszłości-poleca Wydawnictwo Znak"Grande finale. Kroniki Klary Schulz" Nadia Szagdaj

Kryminał z Wydawnictwa Dragon. Polecamy!"Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości" Stanisław Lem, Wojciech Orliński

Wyjątkowa książka na 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Poleca Wydawnictwo Literackie"Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013" Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz

Jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń literackich tego roku- książka powstała w wyniku współpracy Wydawnictwa Literackiego i Wydawnictwa Warstwy„Wszystkie nasze sekrety” Martyna Szubert

Świetna książka -budząca głębokie emocje, pokazująca co jest naprawdę ważne i jak bardzo złożona jest psychika młodego człowieka. Poleca Wydawnictwo Młodzieżówka"Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć” Agnieszka Taborska

Opowieść o sztuce i życiu surrealistów - proponuje Wydawnictwo Bosz„Oszustka” Janelle Brown

Za chwilę ekranizacja. Tymczasem teraz do czytania- poleca Agora"Domy pisarzy" Marzena Mróz-Bajon

Nowość z Wydawnictwa Marginesy. Czy na miarę "Alchemii słowa" Parandowskiego?"Skóra" Liam Brown

To dystopijny thriller, w którym opisana rzeczywistość w zaskakujący sposób koresponduje z tym, co przeżywamy w ostatnim czasie. Warto!"Nietypowa Matka Polka 2" Anna Szczepanek

Anna Szczepanek vel Nietypowa Matka Polka za klucz do sukcesu uważa dobrą organizację czasu. Warto sprawdzić!,,Lekko w ciąży’’ Izabela Dembińska

,,Lekko w ciąży" w profesjonalny i wyczerpujący sposób opisuje dziewięć miesięcy oczekiwań. Ukazuje się nakładem Wydawnictwa Oficyna 4eM"Szatan w naszym domu" Lawrence Wright

Wstrząsający raport. Jak zawsze najwyższa klasa literacka od Wydawnictwa Czarne„Pierwsze światło” Emma Chapman

Astrofizyk Emma Chapman przedstawia historię Wszechświata, jakiej nie znamy!"Rozmowy przy stole" Natalia Sosin-Krosnowska

Kulinarny przewodnik spod Znaku :)

"Socjologia. Wykłady o społeczeństwie" prof. Piotr Sztompka

Nowe zaktualizowane i poszerzone wydanie kultowego podręcznika- prezentuje Znak Horyzont"Księga tęsknot" Sue Monk Kidd

Długo wyczekiwana nowa książka autorki światowych hitów – Sekretne życie pszczół
i Czarne skrzydła, które przez wiele tygodni zajmowały pierwsze miejsca listy bestsellerów
„New York Timesa”. Poleca Wydawnictwo Literackie"Jak być prawdziwym mężczyzną" Scott Stuart

Nowośc nie tylko dla chłopców. rekomenduje Michał Rusinek i Wydawnictwo Znak Emotikon"Obsesje" Angela Santini

Pikantna powieść romantyczna polskiej autorki mieszkającej w Londynie. Poleca Wydawnictwo Prószyński i s-ka"Co Polska i Polacy dali światu. Wodzowie, żołnierze, biznesmeni, politycy i tytani ducha" Teresa Kowalik i Przemysław Słowiński

Kolejny tom monumentalnego dzieła – tym razem zawierający poczet żołnierzy, wodzów, polityków, biznesmenów, duchownych i bohaterów ratujących ludzkie życie. Prezentuje Wydawnictwo Fronda„Beach read. Wakacyjny romans" Emily Henry

Ta książka jest idealną, zabawną i uroczą lekturą na wakacje. Poleca Wydawnictwo Kobiece„Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku” Sara Gay Forden

Na podstawie książki Sary Gay Forden powstaje film w reżyserii Ridley’a Scotta z gwiazdorską obsadą – m.in. z Lady Gagą i Adamem Driverem.
Książkę wydaje Wydawnictwo Marginesy"Tango" Ewa Cielesz

Ucieczka z toksycznej relacji -spod znaku Wydawnictwa Axis Mundi"Beatlesi w Polsce" Maciej Hen

Jak to się stało, kiedy i dlaczego, że w naszym kraju wybuchła tak wielka miłość do czterech muzyków?
Sprawdza Wydawnictwo Agora
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok