„Oszustka” Janelle Brown

11 lipca 2021, 15:41

Oszustka
Oszustka

Czy na pewno wiesz, kto Cię obserwuje? Bestsellerowy thriller epoki Instagrama!

Książka, na podstawie której Amazon Prime przygotuje serial z Nicole Kidman, w reżyserii Reed Morano trafia właśnie do rąk polskich czytelników. Pełna zaskakujących zwrotów akcji „Oszustka” Janelle Brown ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora. Premiera 14 lipca!

„Oszustka” jest rewelacyjna. Tak po prostu. Zakochałem się w każdej jednej stronie tej powieści. Janelle Brown to nowa twarz w panteonie autorów, których trzeba znać - HARLAN COBEN

Nina jest błyskotliwą oszustką. Razem ze swoim chłopakiem Lachlanem okrada zepsutych bogaczy z ich drogocennych dzieł sztuki, biżuterii i innych błyskotek. Gdy jej matka podupada na zdrowiu, a policja zaczyna deptać im po piętach, Nina postanawia przeprowadzić ostatni skok. Jej celem staje się pochodząca z wyższych sfer instagramowa celebrytka Vanessa Liebling, z której okrutną rodziną Nina miała do czynienia w dzieciństwie. Krzywda sprzed lat to dobra motywacja, ale Nina nie przypuszcza nawet, że weszła w pułapkę, którą zastawił na nią ktoś inny …

„Oszustka” to czwarta i najlepsza powieść bestsellerowej autorki Janelle Brown. Została świetnie przyjęta przez czytelników i ogłoszona m.in. Amazon Best Book of April 2020, znalazła się także na liście BEST BOOK OF 2020. We współpracy z Nicole Kidman platforma Amazon Prime szykuje na jej podstawie serial.

Historia zarówno pokoleniowa, jak i adresowana do naszego pokolenia. A do tego nieodkładalna. Oszustka łączy urzekającą scenografię z mrocznymi sekretami, aby w rezultacie potwierdzić to, co zawsze podejrzewaliśmy - lub na co zawsze liczyliśmy - gdy chodzi o polukrowaną wizję życia prezentowaną w mediach społecznościowych - CHANDLER BAKER, autor „Zmowy milczenia”

Pochłonęłam tę książkę - niesamowita lektura - JESSICA KNOLL, bestsellerowa autorka „Najszczęśliwszej dziewczyny na świecie”

 

W jednej połowie psychologiczny thriller, a w drugiej - moralitet. „Oszustka” Janelle Brown wznosi literacki suspens na wyżyny. Wspaniale napisana, wypełniona wielopłaszczyznowymi postaciami, które zaludniają świat elitarnej instagramowej influencerki oraz działającej z rozmachem kanciary, skonstruowana za pomocą dającej do myślenia podwójnej narracji i pełna szokujących zwrotów akcji - w tej genialnej powieści jest wszystko! - ANGIE KIM


O Autorce

Janelle Brown jest autorką bestsellerowych powieści New York Timesa” „Oszustka” (“Pretty things”), „Watch Me Disappear”, „All We Ever Wanted Was Everything” i „This Is Where We Live”. Jej książki zostały sprzedane w dwudziestu krajach na całym świecie, a najnowszą powieść – “Oszustka” (“Pretty things”) Amazon okrzyknął najlepszą książką 2020 roku i ogłosił (Amazon Prime), że wspólnie z Nicole Kidman przygotuje serial na jej podstawie.


Janelle Brown jest dziennikarką, felietonistką. Jej teksty ukazywały się na łamach The New York Times, Vogue, Elle, Wired, Self, Real Simple, The Los Angeles Times i wielu innych.

Pochodzi z San Francisco, jest absolwentką UC Berkeley, choć na co dzień mieszka w Los Angeles, z mężem Gregiem i dwójką dzieci. Więcej na https://www.janellebrown.com

***

Fragment książki

Każdy przestępca ma swój modus operandi, mój przedstawia się następująco: obserwuję i czekam. Analizuję, co kto ma i gdzie. To łatwe, ponieważ ludzie sami mnie o tym informują. Ich konta w mediach społecznościowych są niczym okna do ich świata; otworzyli je na oścież, jakby chcieli, bym zajrzała do środka i sporządziła remanent. 

Na przykład Aleksieja Pietrowa znalazłam na Instagramie – przeglądałam, jak co dzień, zdjęcia obcych mi osób, gdy mój wzrok przykuło bananowożółte bugatti z siedzącym na jego masce mężczyzną, który szczerzył zęby w pełnym samozadowolenia uśmiechu; dało się z niego wyczytać, co Aleksiej myśli na swój temat. Tydzień później wiedziałam o nim wszystko: kim są jego znajomi i członkowie rodziny, gdzie imprezuje, gdzie robi zakupy, gdzie jada, gdzie pije alkohol; wiedziałam też, że nie szanuje kobiet, jest bezrefleksyjnym rasistą i ma wybujałe ego. Wszystko to w dogodny sposób opatrzone geotagami, hasztagami, skatalogowane i udokumentowane. 

Obserwuję i czekam. I kiedy nadejdzie odpowiedni moment, zabieram. 

Do ludzi takich jak on można się dostać łatwiej, niż się zdaje. Relacjonują przecież minuta po minucie całemu światu swoją codzienną trasę; wystarczy, że się na niej znajdę. Jeśli u ich drzwi zjawi się ładna, dobrze ubrana dziewczyna, nie chce im się zadawać zbyt wielu pytań. A po wejściu do środka jedyne, co się liczy, to wyczucie czasu. Trzeba zaczekać, aż torebka stanie na stoliku, a jej właścicielka zniknie w łazience; aż ludzie wyciągną e-papierosy i osiągną odpowiedni stan upojenia; aż będzie się można wmieszać w tłum imprezowiczów i wykorzystać moment ich nieuwagi. 

Odkryłam, że bogacze –  a zwłaszcza młodzi bogacze – są bardzo, bardzo nieuważni. Oto co się stanie z Aleksiejem Pietrowem: za kilka tygodni, gdy ta noc (i moja w niej obecność) zatrze się w przymglonej kokainą pamięci, spakuje swoją walizkę od Louis Vuittona i wraz z dzianymi kolegami wyleci na tygodniowe wakacje do Los Cabos. Na jego koncie na Instagramie zaroi się od zdjęć, na których będzie się rozpierał #wgulfstreamie, opatulony w #Versace, popijał szampana #Domperignon prosto #zezłotegowiaderka na lód, opalał się #wMeksyku na pokładzie jachtu razem #zpięknymiludźmi. 

A pod jego nieobecność przed posiadłość zajedzie ciężarówka. Będzie oznaczona logotypem nieistniejącej firmy zajmującej się odnawianiem mebli i transportem dzieł sztuki, na wypadek gdyby sąsiedzi przyglądali się temu ze swoich twierdz. (Ale nie będą się przyglądać). Mój partner – Lachlan, mężczyzna, z którym leżę w łóżku – wejdzie do domu, wstuka zdobyte przeze mnie kody do bramy i do alarmu. Wybierze przedmioty, które mu wskazałam – dwa nieco mniej wartościowe zegarki, parę spinek do mankietów wysadzanych brylantami, fotele Pontiego, włoski stolik i kilka innych zasługujących na uwagę rekwizytów – po czym załaduje je do ciężarówki. 

Moglibyśmy ukraść o wiele więcej, ale trzymamy się zasad, które nakreśliłam, gdy kilka lat wcześniej przystąpiłam do gry: nie wolno brać zbyt dużo; nie wolno być chciwym. Wolno brać tylko to, za czym nikt nie zatęskni. I okradać wyłącznie ludzi, których na to stać.

Zasady kradzieży 

1. Choć to kuszące, nie wolno kraść dzieł sztuki, bo wartego miliony dolarów obrazu – a więc dowolnej pracy rozpoznawalnego artysty lub artystki – nie sposób potem opchnąć. Nawet południowoamerykański narkobaron nie wyda milionów na kradzionego Basquiata, którego nigdy potem nie będzie mógł odsprzedać na wolnym rynku. 

2. Biżuteria to łatwy cel, ale najbardziej wartościowe wyroby są często unikatowe, a zatem zbyt łatwe do namierzenia. Trzeba kraść te mniej wartościowe, by potem je rozmontować i sprzedać kamienie. 3. Markowe rzeczy – drogie zegarki, ciuchy od projektantów, torebki – to zawsze dobry strzał. Wystarczy wystawić patka philippe’a na eBayu, by kupił go jakiś programista z Hoboken, któremu właśnie wpadła pierwsza duża wypłata i który chce zaimponować znajomym. (Najważniejsza w tym przypadku jest cierpliwość: najlepiej zaczekać pół roku, na wypadek gdyby się okazało, że policja monitoruje sieć w poszukiwaniu skradzionych dóbr). 

4. Gotówka. Wymarzony cel każdego złodzieja. Ale też coś, na co najtrudniej trafić. Bogate dzieciaki noszą przy sobie karty kredytowe, a nie worki z pieniędzmi. Aczkolwiek kiedyś znalazłam dwanaście tysięcy dolarów w bocznym schowku limuzyny należącej do syna magnata telekomunikacyjnego z Chengdu. To była dobra noc. 

5. Meble. Tu przydaje się wprawne oko. Trzeba znać się na antykach – tak jak ja, dzięki studiom z historii sztuki, które poza tym do niczego się nie przydają – i trzeba móc je sprzedać. Nie można tak po prostu wystawić się na rogu ze stolikiem kawowym Minguren zaprojektowanym przez George’a Nakashimę, licząc, że któryś z przechodniów ma do wydania trzydzieści tysięcy dolarów.

 

Ukradłam futro z norek Fendi i trzy birkinki z garderoby gwiazdy Zakupocholiczek, popularnego reality show. Wyszłam z imprezy w posiadłości menedżera funduszu hedgingowego z wazą z okresu dynastii Ming ukrytą w torbie; zdjęłam pierścionek z brylantem z palca kobiety, która zemdlała w łazience hotelu Beverly Hills i była córką chińskiego barona branży hutniczej. Raz nawet udało mi się wyjechać maserati prosto z garażu dwudziestoparoletniego youtubera, który zasłynął jako nieustraszony kaskader samochodowy, choć później musiałam porzucić auto w Culver City, bo nie dało się go sprzedać, było zbyt charakterystyczne.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Zwiastunka" Bartłomiej Sztobryn

Dystopijna powieść o nastoletniej „alternatywce” z supermocami- Poleca Wydawnictwo K2A„Cisza w Pogrance” Marcin Pilis

Nowośc Wydawnictwa LiraCo polecę do czytania we wrześniu?

Najciekawsze książki najlepszych wydawców na rychłą jesień"Świat Lema" Stanisław Herman Lem

Nowość Wydawnictwa Muchomor. A 100-lecie urodzin pisarza tuż..."Wybrańcy losu. Cena sławy" Sławomir Koper

Propozycja od Wydawnictwa Harde. Los dał im wszystko, o czym można marzyć prócz spokojnego, codziennego szczęścia"Gra Luizy" Anna Robak-Reczek

Mocna i szokująca saga rodzinna dla fanów "Sukcesji". Poleca Wydawnictwo W.A.B„Snowflake” Louise Nealon

Poruszająca opowieść o dorastaniu, w której każdy odnajdzie swoją historię. Poleca Muza„Naturalna odporność. Radzi Matka Aptekarka” Ana Krysiewicz

Recepty od Matki Natury na walkę z infekcjami -poleca Wydawnictwo Muza„Oto sztuka polskiego plakatu”, Dorota Folga-Januszewska

Wszystko, co chcemy wiedzieć o plakacie - spod znaku Wydawnictwa BoSz"Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?" Natalia Hatalska

Natalia Hatalska - obecnie najważniejszy głos w dyskusji o przyszłości-poleca Wydawnictwo Znak"Grande finale. Kroniki Klary Schulz" Nadia Szagdaj

Kryminał z Wydawnictwa Dragon. Polecamy!"Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości" Stanisław Lem, Wojciech Orliński

Wyjątkowa książka na 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Poleca Wydawnictwo Literackie"Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013" Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz

Jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń literackich tego roku- książka powstała w wyniku współpracy Wydawnictwa Literackiego i Wydawnictwa Warstwy„Wszystkie nasze sekrety” Martyna Szubert

Świetna książka -budząca głębokie emocje, pokazująca co jest naprawdę ważne i jak bardzo złożona jest psychika młodego człowieka. Poleca Wydawnictwo Młodzieżówka"Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć” Agnieszka Taborska

Opowieść o sztuce i życiu surrealistów - proponuje Wydawnictwo Bosz„Oszustka” Janelle Brown

Za chwilę ekranizacja. Tymczasem teraz do czytania- poleca Agora"Domy pisarzy" Marzena Mróz-Bajon

Nowość z Wydawnictwa Marginesy. Czy na miarę "Alchemii słowa" Parandowskiego?"Skóra" Liam Brown

To dystopijny thriller, w którym opisana rzeczywistość w zaskakujący sposób koresponduje z tym, co przeżywamy w ostatnim czasie. Warto!"Nietypowa Matka Polka 2" Anna Szczepanek

Anna Szczepanek vel Nietypowa Matka Polka za klucz do sukcesu uważa dobrą organizację czasu. Warto sprawdzić!,,Lekko w ciąży’’ Izabela Dembińska

,,Lekko w ciąży" w profesjonalny i wyczerpujący sposób opisuje dziewięć miesięcy oczekiwań. Ukazuje się nakładem Wydawnictwa Oficyna 4eM"Szatan w naszym domu" Lawrence Wright

Wstrząsający raport. Jak zawsze najwyższa klasa literacka od Wydawnictwa Czarne„Pierwsze światło” Emma Chapman

Astrofizyk Emma Chapman przedstawia historię Wszechświata, jakiej nie znamy!"Rozmowy przy stole" Natalia Sosin-Krosnowska

Kulinarny przewodnik spod Znaku :)

"Socjologia. Wykłady o społeczeństwie" prof. Piotr Sztompka

Nowe zaktualizowane i poszerzone wydanie kultowego podręcznika- prezentuje Znak Horyzont"Księga tęsknot" Sue Monk Kidd

Długo wyczekiwana nowa książka autorki światowych hitów – Sekretne życie pszczół
i Czarne skrzydła, które przez wiele tygodni zajmowały pierwsze miejsca listy bestsellerów
„New York Timesa”. Poleca Wydawnictwo Literackie"Jak być prawdziwym mężczyzną" Scott Stuart

Nowośc nie tylko dla chłopców. rekomenduje Michał Rusinek i Wydawnictwo Znak Emotikon"Obsesje" Angela Santini

Pikantna powieść romantyczna polskiej autorki mieszkającej w Londynie. Poleca Wydawnictwo Prószyński i s-ka"Co Polska i Polacy dali światu. Wodzowie, żołnierze, biznesmeni, politycy i tytani ducha" Teresa Kowalik i Przemysław Słowiński

Kolejny tom monumentalnego dzieła – tym razem zawierający poczet żołnierzy, wodzów, polityków, biznesmenów, duchownych i bohaterów ratujących ludzkie życie. Prezentuje Wydawnictwo Fronda„Beach read. Wakacyjny romans" Emily Henry

Ta książka jest idealną, zabawną i uroczą lekturą na wakacje. Poleca Wydawnictwo Kobiece„Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku” Sara Gay Forden

Na podstawie książki Sary Gay Forden powstaje film w reżyserii Ridley’a Scotta z gwiazdorską obsadą – m.in. z Lady Gagą i Adamem Driverem.
Książkę wydaje Wydawnictwo Marginesy"Tango" Ewa Cielesz

Ucieczka z toksycznej relacji -spod znaku Wydawnictwa Axis Mundi"Beatlesi w Polsce" Maciej Hen

Jak to się stało, kiedy i dlaczego, że w naszym kraju wybuchła tak wielka miłość do czterech muzyków?
Sprawdza Wydawnictwo Agora
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok