"Pani Einstein" Marie Benedict

17 lutego 2018, 09:56

Pani
Pani

Debiutancką powieść Marie Benedict idealnie podsumowują słowa: " - Einstein? - Też była kobietą!".
Książka "Pani Einstein" to historia kobiety, o której właściwie się nie mówi. Marie Benedict pomieszała wątki biograficzne z fikcją literacką i dzięki zastosowaniu takiego zabiegu sprawiła, że po przeczytaniu powieści czytelnik ma mętlik w głowie (a przynajmniej taki mętlik miałam ja) i zaczyna zadawać pytania. Jedno z nich brzmi mniej więcej tak: Czy możliwe, że to, co dotychczas wszyscy traktowali jako pewnik wcale tak oczywiste nie było? Ale o wiele ważniejsze wydaje się być: Gdzie kończy się prawda a zaczyna się fikcja?
Tytułową bohaterkę poznajemy jako młodą dziewczynę - inteligentną, niezwykle silną i "głodną" wiedzy. Mileva Maric zaczyna właśnie studia na politechnice w Zurychu i zawiera ze swoimi koleżankami (równie ambitnymi jak ona) "pakt".
Dziewczyny pół żartem, pół serio obiecują sobie, że nie dopuszczą do tego, żeby jakikolwiek mężczyzna w ich życiu przeszkodził im w karierze naukowej. I w tamtym momencie główna bohaterka jest przekonana, że uda jej się w tym postanowieniu wytrwać. Jednak w życiu nie wszystko da się zaplanować...
Prawdziwa "katastrofa" nadchodzi w chwili, gdy Mileva poznaje niefrasobliwego i ekscentrycznego Alberta. Dziewczyna zakochuje się w nim bez pamięci i początkowo można odnieść wrażenie, że chłopak w pełni odwzajemnia jej uczucie. I zapewne tak właśnie było, w końcu Maric została jego żoną. Tu jednak pojawia się kolejne pytanie: może ze strony mężczyzny to nie była miłość, a jedynie pewnego rodzaju podziw?
W książce Albert jawi się jako nieczuły mąż, który zdradza i upokarza swoją żonę, ale co w tym wszystkim najgorsze - posuwa się do tego, by przypisać sobie jej dokonania naukowe. Takie przedstawienie Einsteina wywołuje w czytelniku wachlarz emocji - od niedowierzania do ogromnej wściekłości. Ale Mileva dzielnie trwa przy boku swego partnera... i to sprawia, że od samego czytania (i wyobrażania sobie) o okropnym zachowaniu Alberta można dostać białej gorączki!
Historia Maric (później Einstein) jest niezwykle poruszająca. Jedna kobieta i dwie miłości: do męża i do nauki. Tę pierwszą postawiła ponad wszystko, to w niej całkowicie się zatraciła i jej poświęciła, by na koniec zostać z niczym. Milevę można opisać słowem: niespełniona. Z jednej strony, znalazła się w pułapce nieszczęśliwej miłości do męża, z drugiej zaś musiała pogodzić się z zawiedzionymi nadziejami (marzeniami) o karierze naukowej i sukcesie, na którego odniesienie niewątpliwie zasługiwała.

Pozdrawiam
Marta Król

Od red. Marto, dziękuję bardzo! Nie znam tej ksiązki i chętnie, zasugerowawszy się Twą recenzją, sięgnę do niej. A inna powieść od poniedziałku czekać będzie na portierni radia.Zapraszam! DS

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS" Byłbym zapomniał..." Cezarego Pazury.

Książkę recenzuje Daniel Charkiewicz„Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty" Sylwia Zientek

Książkę recenzuje Edyta Sawicka"Nowe niebo" Hanna Cygler

Książkę poleca Edyta Sawicka"Dziewczęta z Auschwitz" Sylwia Winnik

Książkę recenzuje Edyta Sawicka"Baba Jaga radzi"

Książkę recenzuje Marta Król"Pierwsze wrażenia" Curtis Sittenfeld

Książkę recenzuje Marta Król"Żona między nami” Greer Hendricks i Sarah Pekkanen

Książkę recenzuje entuzjastycznie Marta Król"Czwarta Małpa" J.D.Barker

Książkę recenzuje Marta Król„Martwa jesteś piękna” Belinda Bauer

W gronie recenzentów witamy pana Wiesława

"Pokojówka miliardera" Marie Benedict

Ksiązkę recenzuje Marta Król"Nieodnaleziona" Remigiusz Mróz

Książkę recenzuje Marta Król"Gniew" Zygmunt Miłoszewski

Recenzuje Edyta Sawicka"Pani Einstein" Marie Benedict

Recenzuje Marta Król"Votum nieufności" Remigiusz Mróz

Książkę recenzuje Urszula Baranowska
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok