Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Spotkanie literackie online z Olą Hnatiuk i Rostysławem Kramarem pt. "Ukraińska emigracja w Warszawie w okresie międzywojennym i jej udział w życiu kulturalnym Warszawy" to jedno z wydarzeń w ramach projektów realizowanych przez Fundację Nasz Wybór. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią oraz brakiem funduszy, Fundacja stara się kontynuować działalność na rzecz ukraińskich i nie tylko ukraińskich migrantów, a także mniejszości.
Jednym z uczestników tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej, która odbyła się w formacie on-line był historyk z Brześcia Wiktor Misijuk. Wygłosił on referat „Rola działaczy państwowych Ukraińskiej Republiki Ludowej w ruchu narodowym na terenie województwa poleskiego (1921-1939)”, w którym przybliżył historię ukraińskiej emigracji wojskowej w sąsiadującym z Podlasie regionem.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
Znana na całym świecie melodia "Szczedryka", autorstwa Mykoły Leontowycza i początki rzeźbiarskiej pasji Mikołaja Jagodnickiego to tematy dzisiejszej audycji.
Polityka propagandowa władz carskiej Rosji doprowadziła w 1915 roku na Chełmszczyźnie i Podlasiu do ucieczki w głąb imperium kilkuset tysięcy mieszkańców.
W ostatnich latach nad Dnieprem następują dynamiczne zmiany w sferze geopolitycznych orientacji Ukraińców.
Dziś Szczodryj Weczir, Szczodra Kutia, Małanka i nasza podlaska Hohotucha – dziś witamy Nowy Rok zgodnie ze starym stylem. W audycji opowiemy o zwyczajach towarzyszących kiedyś temu szczególnemu wieczorowi i nocy.
Bardzo ciekawe zwyczaje były ponad pół wieku temu w nocy z 13/14 stycznia, czyli w noworoczną noc wg kalendarza juliańskiego w Grabowcu w gm. Dubicze Cerkiewne.
Boże Narodzenie, Szczodry Wieczór – św. Bazyla i Chrzest Pański to tak zwane „Rizdwiani Praznyky” – czas kolędowania, rodzinnych spotkań i dawnych zwyczajów.
Już w środę zasiądziemy do Koliady – wigilijnej wieczerzy. W audycji opowiemy o zwyczajach związanych z tym szczególnym wieczorem.
Pierwszy rok działalności ma za sobą Archiwum Podlaskie, które w ramach Podlaskiego Instytutu Naukowego działa w Bielsku Podlaskim.
Mijający rok przebiegał w cieniu koronawirusa i dotknął wszystkich dziedzin naszego życia. W audycji prześledzimy, jak wpłynął na życie ukraińskiej społeczności i pracę organizacji, której działalność służy zachowaniu rodzimej kultury i języka.
Prowadzący:
Eugeniusz Ryżyk