Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Polityka propagandowa władz carskiej Rosji doprowadziła w 1915 roku na Chełmszczyźnie i Podlasiu do ucieczki w głąb imperium kilkuset tysięcy mieszkańców. Wojska carskie po tych wyjazdach często paliły całe wsie, aby nie dostały się one w ręce wojsk niemieckich czy austriackich. Los uciekinierów był często tragiczny. Po I wojnie światowej na Chełmszczyznę i Południowe Podlasie wróciło tylko ok 60 % "bieżeńców". W półtoratysięcznych Klejnikach (obecnie gmina Czyże) w 1915 roku pozostały tylko dwie rodziny. Opowiada o tym Jan Łobuziński.
O wyjazdach po II wojnie światowej mieszkańców wsi Kojły na dalsze życie do Związku Radzieckiego opowiada ich mieszkaniec Mikołaj Frankowski. Tu także aktywnie pracowali propagandziści sowieccy obiecujący doskonałe warunki w Kraju Rad.
Brak podręczników i książek pomocniczych do nauczania języka ukraińskiego to jeden z problemów, z którym borykają się nauczyciele i uczniowie ze szkół i punktów nauczania. Był on podnoszony na posiedzeniu Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych
Mieszkańcy wsi Malenniki i władze Gminy Orla są zaniepokojone roztopami grubej pokrywy śnieżnej, które mogą doprowadzić do lokalnych podtopień.
"Na skrzydłach pieśni - życie i twórczość Łesi Ukrainki" to konkurs, który ogłosiło Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Wezmą w nim udział uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych, którzy uczą się języka ukraińskiego.
"Pakt Piłsudski - Petlura 1920" to tytuł gry on - line, która powstała z inicjatywy Podlaskiego Instytutu Naukowego i Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.
W Czeremsze Wsi rozpoczął się protest przeciwko planom budowy na zachód od miejscowości dużej fermy drobiu (8 dużych kurników).
Wiera Pawluczuk z Hołodów ma za sobą 49 lat pracy w mleczarstwie.
Koncert kolęd, organizowany przez Białostocki Oddział Związku Ukraińców Podlasia to nie tylko okazja do posłuchania pieśni, ale także impreza, jaka integruje społeczność. W tym roku nie mógł się odbyć w normalnym trybie w styczniu, ale odbędzie się w formacie on-line.
Dla mieszkańców małych wsi położonych nad rzeka Nurczyk - Klimkowicz, Kościukowicz i Chaniek największym problemem jest stan nawierzchni lokalnych dróg.
Po długiej przerwie powróciła do nas zima, która wydaje się bardzo ostra, ale wspomnimy dziś te bardziej srogie – z lat 1962/1963 i 1978/1979.
Prowadzący:
Eugeniusz Ryżyk