Wykopaliska archeologiczne w Orli 14.04.2021

14 kwietnia 2021

Wykopaliska w Orli Foto: E. Ryżyk
Wykopaliska w Orli Foto: E. Ryżyk



0:00
0:00
Dumka Ukraińska 14.04.2021 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

     Fragmenty kamienno-ceglanego muru zostały odkryte w  grudniu ub. roku podczas prac związanych z budową gazociągu, który ma  zasilić Orlę i okolice. Urząd Konserwatorski z Białegostoku wówczas  prace wstrzymał.  Wg Dariusza Krasnodębskiego z  Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk z Warszawy,  który koordynuje prace, rozkopany potężny mur ma półtora metra  głębokości i szerokość ok. 1-1,5 m i jest to zapewne fragment północnej  ściany głównej kamienicy opisywanej w połowie XVII wieku.  W opinii sołtysa Orli - Marka  Chmielewskiego - są oczekiwania, że odpowiednie wyeksponowanie odkrytych  fragmentów murów może być kolejną atrakcją turystyczną miasteczka. Poza  tym wszyscy czekają na szybkie zakończenie prac przy budowie gazociągu.    Obecne prace archeologiczne w Orli potrwają jeszcze tydzień.

    "Pacyfikacja Galicji 1930 roku. Dokumenty" to książka, która ukazała się nakładem Katolickiego Uniwersytetu Lwowskiego (Tom I). Jej autorem jest podlaski historyk z UMCS w Lublinie dr hab. Roman Wysocki. Dokumenty zostały poprzedzone 100 stronicowym komentarzem. Temat jest mało znany a dotyczy wydarzeń z 1930 roku. Suche i upalne lato, Wielki Kryzys (problemy np. ze sprzedażą płodów rolnych) doprowadziły do ogromnej ilości pożarów. Nastąpiła też aktywizacja ukraińskiej młodzieży w podziemiu. Płonęły ubezpieczone sterty zbóż (rolnicy otrzymywali potem odszkodowania), niszczono też majątek polskich osadników.  Do powodowania pożarów przyznała się nawet Ukraińska Organizacja Wojskowa. Doprowadziło to do kontrakcji policji a potem wojska. Rozwiązywano ukraińskie organizacje, świetlice i kilka ukraińskich gimnazjów, były pobicia i około 20 ofiar. Wydarzenia były nie tylko w Galicji (oficjalnie objęły one 460 wsi) ale też na Chełmszczyźnie. Działania polskich władz doprowadziły do licznych protestów w Lidze Narodów.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

O projekcie "Twórczo Razem" i twórczości Bożeny Kusznir 24.04.2024


Zakończył się pierwszy etap projektu Fundacji M-patia „Twórczo razem", skierowanego do dzieci - uchodźców i migrantów z Ukrainy i Białorusi. W ramach finansowanego przez UNICEF projektu w CAS Spilno odbywały się sobotnie zajęcia



II tura wyborów samorządowych 22.04.2024


Wójtem - elektem gminy Bielsk Podlaski został wczoraj Walenty Korycki.



Ważne wydarzenia w Bielsku Podlaskim 21.04.2024


W czwartek Bielskim Domu Kultury można było usłyszeć wiersze ukraińskich poetów. Odbył się tu Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Ukraińskie Słowo”. Także w czwartek i także w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczysta prezentacja i przekazanie 14-tomowych akademickich dzieł zebranych Łesi Ukrainki



Działalność nowej fundacji "M-patia" 17.04.2024


Fundacja na Rzecz Edukacji Formalnej i Nieformalnej oraz Integracji Społecznej "M-patia" realizuje projekty skierowane m.in. do dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy.



O polityce i sztuce 15.04.2024


W audycji o polityce i sztuce – rozmawiamy z ponownie wybranym radnym sejmiku województwa podlaskiego Mikołajem Janowskim oraz z przebywającą na rezydencji w Białymstoku ukraińską artystką Iren Moroz.



Metropolita Dionizy i autokefalia prawosławnej Cerkwi w Polsce 14.04.2024


"Metropolia Dionizy (Waledyński) i autokefalia prawosławnej Cerkwi w Polsce" - taki był tytuł referatu Vitali Michalczuka, dyrektora Muzeum Ikon w Warszawie.



Maria Ryżyk radną powiatu bielskiego 10.04.2024


Przewodnicząca Związku Ukraińców Podlasia Maria Ryżyk po raz kolejny została radną powiatu bielskiego.



Wybory samorządowe 8.04.2024


Relacja z przebiegu wyborów samorządowych 2024 w gminach Orla, Dubicze Cerkiewne, Kleszczele, Czeremcha i Milejczyce.



Pamięci Mirona Sycza 07.04.2024


Odszedł jeden z liderów ukraińskiej społeczności w Polsce. W czwartek, po długiej chorobie zmarł Miron Sycz – wicemarszałek województwa warmińsko – mazurskiego




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok