Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Podlaski Konkurs Literacki "Piszemo po swojomu" 2.01.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Podlaski Instytut Naukowy na swojej konferencji prasowej ogłosił konkurs literacki "Piszemo po-swojomu". Oryginalne utwory literackie napisane ukraińską gwarą Podlasia można nadsyłać przez cały 2022 rok. Każdy uczestnik może nadesłać nie więcej niż trzy utwory literackie (mogą to być stanowiące całość cykle wierszy, poematy, cykle opowiadań itp.). Można nadsyłać utwory pisane zarówno cyrylicą, jak i alfabetem łacińskim. Więcej informacji o konkursie jest na stronie www.pninstytut.org.
Uchwalono budżet Miasta Bielsk Podlaski na 2022 rok. Najwięcej środków finansowych zarezerwowano na oświatę (ok. 43 mln zł), pomoc społeczną (27 mln zł) i na inwestycje (22 mln zł.). O głównych problemach Bielska Podlaskiego mówi jego burmistrz Jarosław Borowski.
W malowniczej nadnarwiańskiej wsi Kaniuki na stałe mieszka obecnie tylko 17 mieszkańców (przed I wojną światową było 440-u). Najstarszym mężczyzną jest teraz rzeźbiarz Włodzimierz Naumiuk. Rozmowa nt. dużego wyludnienia Kaniuk.
W Koźlikach doroczne święto „Na Mykołu”, w Białymstoku – warsztaty tradycyjnych pieśni ukraińskich i muzyczny spektakl „Nasze Miasto”. W miniony weekend w regionie nie brakowało ukraińskich wydarzeń.
Pojawiła się idea przyznawania ukraińskiej podlaskiej nagrody naukowo-literackiej.
„Wspólne dziedzictwo wolności – razem dla Ukrainy”- to tytuł projektu, który będzie realizowany w Muzeum Pamięci Sybiru
55 wykonawców (zespoły, duety, tria, kwartety, solistki) z woj. podlaskiego, Legionowa, Warszawy i Równego na Ukrainie wzięło udział w 18 konkursie piosenki ukraińskiej "Z podlaskiej krynicy", który wczoraj odbył się w Bielskim Domu Kultury.
Dziś w Bielsku Podlaskim XVIII Konkurs Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”, a już wkrótce warsztaty tradycyjnych pieśni, organizowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.
Rosyjska okupacja we wsi Ivankiv na Polesiu w obwodzie kijowskim trwała ok. pięciu tygodni.
W niedzielę w Giżyckim Centrum Kultury odbyło się Święto Dziecięcej Twórczości
Dużym zainteresowaniem cieszyło się polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne dla uchodźców z Ukrainy, które zorganizowano w Bielskim Domu Kultury.
Bucza, Hostomel, Mariupol - to symbole rosyjskiej agresji w Ukrainie. O Dmytrivce, jak i wielu innych ukraińskich miejscowościach, które ucierpiały w czasie wojny, świat nie wie.
Prowadzący:
Eugeniusz Ryżyk