Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Żyto w tradycyjnym gospodarstwie na Podlasiu 06.09.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rolnictwo na terenie dawnej wsi podlaskiej opierało się przede wszystkim na zbożach. Głównym z nich było żyto, a żniwa były najważniejszym czasem w cyklu gospodarczym wsi. W „Ukraińskiej Dumce” o życie i żniwach opowiada badacz przeszłości Podlasia Jerzy Plewa.
Ukraińska psycholog Tetiana Dola pracuje na Podlasiu z uchodźcami z Ukrainy i Białorusi. Choć obecnie mieszka na Wołyniu, nadal uczestniczy w projektach różnych organizacji pozarządowych na Podlasiu, które dotyczą udzielania pomocy psychologicznej, głównie uchodźcom i ich dzieciom. W programie opowiada o pracy psychologicznej z uciekinierami z ogarniętej wojną Ukrainy.
Zaprasza Ludmiła Łabowicz
programie – o spisie narodowym Cesarstwa Rosyjskiego 1897 roku opowiada dr Jan Danieluk z Białegostoku. Ponadto działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrowodzie przedstawi jego przewodnicząca Irena Jawdosiuk.
To były zajęcia, podczas których można było przypomnieć sobie znane lub nauczyć się nowych kolęd, można było także zobaczyć, jak robi się kolędniczą gwiazdę. W Dobrowodzie Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia zorganizowało warsztaty przygotowywania do kolędowania
Ponad 50 uczniów w Szkole Podstawowej w Czeremsze uczęszcza na lekcje j. ukraińskiego.
W programie – o kuchni tradycyjnej na Podlasiu oraz o działalności kijowskiego zespołu „Buttia”.
Za kwotę ponad 2 mln zł, głównie dzięki dotacjom rządowym, władze gminy Milejczyce budują w Rogaczach dużą remizę OSP.
W Wólce Wygonowskiej w gm. Orla odsłonięto we wtorek pomnik upamiętniający Kodeks supraski – cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego.
Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrowodzie przygotowali fragment sztuki teatralnej Mikołaja Roszczenki „Buwało i nyni”. W programie – o przygotowaniach do wystawienia sztuki w Kleszczelach. Ponadto o sytuacji nauczania języka ukraińskiego w Polsce powie Marek Syrnyk, przewodniczący Fundacji Prosvita.
Za nami VII Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa „Rola miast w dziejach Podlasia”. W tym roku jej obrady odbywały się Bielsku Podlaskim i Kleszczelach.
We wtorek w Rogaczach odbyło się pierwsze zebranie informacyjne w sprawie budowy w okolicy dużych kurników.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz