Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Koncert "Dźwięki Ukrainy" w litewskiej Nidzie 10.09.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W centrum litewskiego kurortu Nida na Mierzei Kurońskiej odbył się koncert "Dźwięki Ukrainy". Pieśni wykonywał zespół studentów szkoły teatralnej w Kijowie, który od wielu miesięcy przyjeżdża koncertować na Litwie. Współpracuje on z litewskim teatrem letnim Niaisai. W programie były m. in piosenki nawiązujące do wojny rosyjsko-ukraińskiej. W miasteczku w sierpniu było bardzo dużo turystów. Koncert organizował poseł do Sejmu Litwy Giedras Surplis.
W Nidzie mieszka też kilkuset uchodźców wojennych z Ukrainy.
W Muzeum Wsi Lubelskiej odbył się panel naukowy poświęcony śpiewom pogranicza ze zbiorów Jana Ignaciuka. Był też koncert piosenek z tych nagrań i potańcówka. Badacz folkloru Podlasia i Lubelszczyzny - Jan Ignaciuk - urodził się w podlaskiej wsi Dańce (ok. Włodawy). Potem mieszkał w Lublinie, gdzie był też aktywistą ukraińskim. Badał m. in. folklor wsi Dobrowoda k. Kleszczel. W panelu wzięła udział Julita Charytoniuk ze Stowarzyszenia Dziedzictwa Podlasia. Latem - razem ze śpiewaczką Niną Jawdosiuk z Dobrowody - brała ona udział w warsztatach śpiewaczych w Muzeum Wsi Lubelskiej.
programie – o spisie narodowym Cesarstwa Rosyjskiego 1897 roku opowiada dr Jan Danieluk z Białegostoku. Ponadto działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrowodzie przedstawi jego przewodnicząca Irena Jawdosiuk.
To były zajęcia, podczas których można było przypomnieć sobie znane lub nauczyć się nowych kolęd, można było także zobaczyć, jak robi się kolędniczą gwiazdę. W Dobrowodzie Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia zorganizowało warsztaty przygotowywania do kolędowania
Ponad 50 uczniów w Szkole Podstawowej w Czeremsze uczęszcza na lekcje j. ukraińskiego.
W programie – o kuchni tradycyjnej na Podlasiu oraz o działalności kijowskiego zespołu „Buttia”.
Za kwotę ponad 2 mln zł, głównie dzięki dotacjom rządowym, władze gminy Milejczyce budują w Rogaczach dużą remizę OSP.
W Wólce Wygonowskiej w gm. Orla odsłonięto we wtorek pomnik upamiętniający Kodeks supraski – cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego.
Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrowodzie przygotowali fragment sztuki teatralnej Mikołaja Roszczenki „Buwało i nyni”. W programie – o przygotowaniach do wystawienia sztuki w Kleszczelach. Ponadto o sytuacji nauczania języka ukraińskiego w Polsce powie Marek Syrnyk, przewodniczący Fundacji Prosvita.
Za nami VII Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa „Rola miast w dziejach Podlasia”. W tym roku jej obrady odbywały się Bielsku Podlaskim i Kleszczelach.
We wtorek w Rogaczach odbyło się pierwsze zebranie informacyjne w sprawie budowy w okolicy dużych kurników.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz