Powrót z Lublina do Repczyc 28.07.2024

28 lipca 2024

fot. Eugeniusz Ryżyk
fot. Eugeniusz Ryżyk



0:00
0:00
2024_07_28 - Dumka ukraińska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

    Anna Małek-Jawdosiuk wraz z rodziną, powróciła z Lublina na podlaską wieś. W mieście spędziła ona 19 lat a decyzja o powrocie w rodzinne strony była możliwa m. in. dzięki wykonywanej pracy zdalnej. Opowiada ona o motywach decyzji i plusach życia w Repczycach.

    W Wólce n. Bugiem odbyły się warsztaty śpiewacze ukraińskiego zespołu dziecięco-młodzieżowego "Hiłoczka" z Czeremchy. 

    Ukraińskie towarzystwo historyczne "Czorni Zaporożci" w swojej działalności propagowało tradycje tej formacji zbrojnej armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. W ostatnich latach, podczas trwającej agresji Federacji Rosyjskiej, zadania organizacji zmieniły się. Część członków towarzystwa trafiła na front, potrzebna była im pomoc. Jedna z brygad otrzymała nazwę "Czorni Zaporożci". Rozmowa z członkiem towarzystwa Aleksandrem Steciem z Przemyśla. 

    Kilka miesięcy temu w Jagodnikach w gm. Dubicze Cerkiewne powstało Koło Gospodyń Wiejskich "Jagodzianki". Realizuje ono m. in. projekt "Ikona - święta tajemnica" w ramach którego uczestnicy będą na warsztatach pisać ikony, odwiedzą też wystawę ikon w muzeum w Białej Podlaskiej. "Jagodzianki" miały też stanowisko z własnymi wyrobami kulinarnymi na święcie "Na Iwana, na kupała" w Dubiczach Cerkiewnych. Rozmowa z szefową KGW Ewą Surel.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

20-lecie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia 16.09.2024


Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia świętowało 20-lecie istnienia.



Ze stolicy Ukrainy - Kijowa - na Islandię 15.09.2024


Już ponad 5 tys. Ukraińców mieszka i pracuje na Islandii.



Zwyczaje ludowe związane ze świętem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela 11.09.2024.


W „Ukraińskiej Dumce” o zwyczajach ludowych związanych ze świętem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela oraz spotkanie z Kateryną Piątkowską.



Łączy nas muzyka 09.09.2024


W Białymstoku odbył się koncert podsumowujący projekt „Rosawa - łączy nas muzyka” Fundacji M-patia



Moszczona Pańska dawniej i dziś 08.09.2024.


W programie – o Międzynarodowym Forum Społeczności Mleczarskiej, nagrodach KGW Zielona Dolina w Moszczonie Królewskiej w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” w Tykocinie oraz wspomnienia mieszkańców Moszczony Pańskiej o dawnym życiu i gospodarowaniu.



Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej 04.09.2024


W Bielsku Podlaskim ogłoszono dziś laureatów Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok. Zostali nimi w kategorii „Twórczość artystyczna” –Elżbieta Tomczuk i w kategorii „Działalność samorządowa”: dr Mikołaj Chrol



Aktywność kulturalna w powiecie siemiatyckim 02.09.2024


W Moszczonie Pańskiej w gm. Nurzec Stacja oraz w Moszczonie Królewskiej w gm. Mielnik w powiecie siemiatyckim w ostatni weekend odbyły się dwie imprezy kulturalne, organizowane przez aktywnych mieszkańców.



Na próbie zespołu Rosawa 01.09.2024


„Rosawa” to nowy na podlaskiej scenie zespół. W jego repertuarze przeważają ukraińskie piosenki, a tworzą go zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Białorusini i Polacy.



Cerkiew w Czyżach w II połowie XX w. 28.08.2024.


W dzień Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny – w „Ukraińskiej Dumce” m.in. o wydarzeniach z tego dnia sprzed 40 lat, z 1984 roku, gdy spłonęła zabytkowa cerkiew w Czyżach.




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



Pomoc dla powodzian

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok