Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
„Rosawa” to nowy na podlaskiej scenie zespół. W jego repertuarze przeważają ukraińskie piosenki, a tworzą go zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Białorusini i Polacy. Zespół powstał w ramach projektu „Jednoczy nas pieśni” Fundacji Empatia, a jego członkowie zbierają się na próbach w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku. Zawitamy z mikrofonem na jedną z prób grupy.
W audycji opowiemy także o dożynkowych zwyczajach na Polesiu. Zwieńczeniem żniw była tam tak zwana „boroda”, zwana na Podlasiu „perepełycią” (przepiórką). Na polu zostawiano niezżętą kępkę zboża, związywano z góry i ozdabiano kwiatami i kawałkami płótna, a pod tym na płaskim kamieniu i białym skrawku materiału kładziono kromkę chleba. O tym i innych zwyczajach wspomni etnomuzykolożka i śpiewaczka z Równego – Ałła Kowalczuk.
Katarzyna Wojewoda opowie o tworzonej przez siebie kolekcji podlaskich wyszywanych ręczników, a artystka, wokalistka i znawczyni gry na cymbałach oraz ukraińskich tradycyjnych tańców Oksana But ukaże pewne cechy tańców w Ukrainie.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
Kierowniczka zespołów „Ranok” i „Rodyna” i nauczycielka Elżbieta Tomczuk oraz działacz samorządowy, jeden z liderów życia ukraińskiego w regionie Mikołaj Chrol to laureaci tegorocznej Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej. Spotkamy się z nimi w audycji
Jak następuje społeczna integracja ukraińskich migrantów i uchodźców wojennych w ramach różnych związków wyznaniowych w Polsce?
W audycji – relacje z trzech wydarzeń, które odbyły się w miniony weekend
O wydarzeniach z 1994 roku w Siemichoczach w opowieści Aleksandra Mikołajuka, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemichoczach
Do udanych należy zaliczyć mijający sezon w turystyce na wschodnim Podlasiu.
W Czeremsze odbyło się jedno z ważniejszych wydarzeń Związku Ukraińców Podlasia „Dżereła – ukraińskie tradycje i transformacje”.
Wraz z początkiem roku szkolnego w polskich szkołach miało pojawić się około 80 000 nowych ukraińskich uczniów. Centrum Wsparcia Ukraińskiego Domu w Warszawie i Portal Informacyjny „Nasz Wybór” przeprowadził sondę o związanych z tym wyzwaniach wśród mam ukraińskich dzieci.
Na Podlasiu jest realizowany pionierski projekt „Niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukraińców w Polsce”
Redakcja Ukraińskiego Pisma Podlasia „Nad Buhom i Narwoju” otrzymała medal „Strażnik Pamięci”. Nagrodę przyznaje Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz