Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Ze stolicy Ukrainy - Kijowa - na Islandię 15.09.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Już ponad 5 tys. Ukraińców mieszka i pracuje na Islandii. Proces migracji znad Dniepru nasilił się po 24 lutego 2024. Nawet tam trafili uchodźcy wojenni. Rozmowa z Natalią z Kijowa i jej rodzicami, którzy mieszkają w okolicach stolicy Islandii Reykjaviku.
W Budardalur, na zachodzie Islandii, od 16 lat mieszka i pracuje Renata Martynowicz z Orli.
Przyroda Islandii przyciąga bardzo wielu turystów z całego świata (ponad 2 mln. w skali roku). W drodze na wyspę spotkanie z grupą turystów z Ukrainy.
Mieszkańcy Sobiatyna czynem społecznym robili porządki w swojej wsi. Rozmowa z radną Rady Gminy Milejczyce Haliną Czyżewską.
Kierowniczka zespołów „Ranok” i „Rodyna” i nauczycielka Elżbieta Tomczuk oraz działacz samorządowy, jeden z liderów życia ukraińskiego w regionie Mikołaj Chrol to laureaci tegorocznej Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej. Spotkamy się z nimi w audycji
Jak następuje społeczna integracja ukraińskich migrantów i uchodźców wojennych w ramach różnych związków wyznaniowych w Polsce?
W audycji – relacje z trzech wydarzeń, które odbyły się w miniony weekend
O wydarzeniach z 1994 roku w Siemichoczach w opowieści Aleksandra Mikołajuka, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemichoczach
Do udanych należy zaliczyć mijający sezon w turystyce na wschodnim Podlasiu.
W Czeremsze odbyło się jedno z ważniejszych wydarzeń Związku Ukraińców Podlasia „Dżereła – ukraińskie tradycje i transformacje”.
Wraz z początkiem roku szkolnego w polskich szkołach miało pojawić się około 80 000 nowych ukraińskich uczniów. Centrum Wsparcia Ukraińskiego Domu w Warszawie i Portal Informacyjny „Nasz Wybór” przeprowadził sondę o związanych z tym wyzwaniach wśród mam ukraińskich dzieci.
Na Podlasiu jest realizowany pionierski projekt „Niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukraińców w Polsce”
Redakcja Ukraińskiego Pisma Podlasia „Nad Buhom i Narwoju” otrzymała medal „Strażnik Pamięci”. Nagrodę przyznaje Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz