Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | 20-lecie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia 16.09.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia stawia za cel swojej działalności popularyzację dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego Podlasia. Jego liczne projekty dotyczą zachowania tradycyjnej architektury drewnianej, kuchni, rękodzieła oraz folkloru. Obchody jubileuszu to okazja, aby wspominać dotychczasowe osiągnięcia, a także podzielić się planami na przyszłość.
W ciągu dwóch dni (14-15.09) w siedzibie stowarzyszenia w Puchłach w gminie Narew odbywały się różnorodne warsztaty – wyszywania makatki, zielarskie oraz projektowania pamiątki regionalnej w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska.
Były też otwarte propozycje dla wszystkich zainteresowanych działalnością stowarzyszenia. Otwarto dwie wystawy "Między nocą a dniem" autorstwa Małgorzaty Pawelczyk oraz tradycyjnych makatek Anny Góralczuk z Dubna w gminie Boćki. Z koncertem tradycyjnych pieśni ukraińskich wystąpi zespół folklorystyczny „Rodyna” z Dubiażyna, a do tańcu zagrała Kapela Batareja.
W sobotę (14.09) w białostockim NieTeatrze odbył się koncert duetu “Wspak” połączony z premierą drugiej płyty „Songs of the Rising Sun”.
Duet jest laureatem I miejsca w kategorii “folklor opracowany, Starsza kategoria wiekowa (18-59 lat), małe formy” w ubiegłorocznym XIX Konkursie Piosenki Ukraińskiej «З ПІДЛЯСЬКОЇ КРИНИЦІ», który organizuje Związek Ukraińców Podlasia.
W programie – spotkanie z członkiniami duetu.
Zespół „Wspak” to duet założony w 2018 roku przez dwie przyjaciółki,. Tworzy on autorskie aranżacje pieśni pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego i Łemkowszczyzny wzbogacone o wyjątkowe instrumenty smyczkowe.
Zaprasza Ludmiła Łabowicz
Kierowniczka zespołów „Ranok” i „Rodyna” i nauczycielka Elżbieta Tomczuk oraz działacz samorządowy, jeden z liderów życia ukraińskiego w regionie Mikołaj Chrol to laureaci tegorocznej Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej. Spotkamy się z nimi w audycji
Jak następuje społeczna integracja ukraińskich migrantów i uchodźców wojennych w ramach różnych związków wyznaniowych w Polsce?
W audycji – relacje z trzech wydarzeń, które odbyły się w miniony weekend
O wydarzeniach z 1994 roku w Siemichoczach w opowieści Aleksandra Mikołajuka, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemichoczach
Do udanych należy zaliczyć mijający sezon w turystyce na wschodnim Podlasiu.
W Czeremsze odbyło się jedno z ważniejszych wydarzeń Związku Ukraińców Podlasia „Dżereła – ukraińskie tradycje i transformacje”.
Wraz z początkiem roku szkolnego w polskich szkołach miało pojawić się około 80 000 nowych ukraińskich uczniów. Centrum Wsparcia Ukraińskiego Domu w Warszawie i Portal Informacyjny „Nasz Wybór” przeprowadził sondę o związanych z tym wyzwaniach wśród mam ukraińskich dzieci.
Na Podlasiu jest realizowany pionierski projekt „Niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukraińców w Polsce”
Redakcja Ukraińskiego Pisma Podlasia „Nad Buhom i Narwoju” otrzymała medal „Strażnik Pamięci”. Nagrodę przyznaje Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz