Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Wspomnienia o zbrodni w 1944 roku w Siemichoczach 06.10.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od tej zbrodni minęło już ponad 80 lat. 7 czerwca 1944 roku w Milejczycach rozstrzelanych zostało przez niemieckich żandarmów 10 mężczyzn ze wsi Siemichocze w gminie Nurzec Stacja – zarówno prawosławnych, jak i katolików. Aby oddać cześć swoim przodkom, mieszkańcy wsi wznieśli pomnik upamiętniający pomordowanych. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się w sobotę (28.09) w Siemichoczach.
Przeszłością swojej wsi interesuje się Aleksander Mikołajuk, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemichoczach. W programie opowie o tym, co udało mu się ustalić o wydarzeniach z 1944 roku podczas rozmowów ze starszymi mieszkańcami wsi.
Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie aktywnej i wieloletniej pracy artystycznej na rzecz kultury Województwa Podlaskiego otrzymał we wrześniu zespół "Czyżowianie" z Czyż. Grupa od ponad 35 lat występuje na scenach nie tylko Podlasia, wykonując piosenki białoruskie, ukraińskie i polskie. W programie o swoim śpiewaniu w zespole opowiada Jarosław Bielkiewicz z Czyż.
W poniedziałek (7.10) w kawiarni Fama w Białymstoku odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Białostockiej Kawiarni Językowej. To doskonała okazja, aby w miłej atmosferze i za darmo praktykować znajomość języków świata. Jej organizatorem jest Białostockie Towarzystwo Esperantystów. W programie – relacja z pierwszego spotkania po wakacjach.
Zaprasza: Ludmiła Łabowicz
Z wizytą w województwie podlaskim przebywa kilkusetosobowa grupa studentów z Ukrainy, którzy biorą udział w programie Study Tours to Poland
O postaci metropolity Dionizego (Waledyńskiego) w kontekście 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego opowiada dr Vitali Michalczuk.
Wieś Stołbce w gm. Nurzec - Stacja ma nietypową kolonijną zabudowę na obszarze ok. 25 km kwadratowych.
W programie spotkanie z artystką ukraińską Oleną Sarzhenko oraz członkami zespołu „Werwoczki” z Orli.
Zespół „Teren” z Hoszczy w obwodzie rówieńskim Ukrainy po raz pierwszy wystąpił na Podlasiu wkrótce po swym powstaniu. W naszym regionie koncertował w ostatnich ponad dwudziestu latach kilkakrotnie
Rok temu, 3 listopada 2023 roku, zmarła śpiewaczka ludowa Maria Denisiuk z Kożyna. W programie – wspomnienie o śpiewaczce.
Chór „Kałyna” z Białegostoku był jednym z uczestników tegorocznego Festiwalu Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień". W zespole śpiewają przede wszystkim uchodźcy z Ukrainy, ale są także osoby z Białorusi, Gruzji, a nawet krajów Afryki.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Orli jubileusz 15-lecia działalności artystycznej świętował zespół „Werwoczki”.
Dziś w programie będziemy na Konkursie Recytatorskim „Trójgłos Poetycki”, którego organizatorem był Bielski Dom Kultury. Wzięli w nim udział między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, którzy uczą się języka ukraińskiego.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz