Portret pamięciowy - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

15 czerwca 2018

Fotolia.com
Fotolia.com

Komendę Miejską Policji w Białymstoku odwiedzili Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Policyjna Pracownia Badań Antroposkopijnych

W specjalnych programach graficznych świadek przegląda fragmenty twarzy i wybiera te, które jego zdaniem najbardziej pasują do cech poszukiwanej osoby. Jak mówi aspirant Ewa Zemło z policyjnej Pracowni Badań Antroposkopijnych to bardzo trudna, ale satysfakcjonująca praca.

Ma się tu często do czynienia z osobami rozchwianymi emocjonalnie po wydarzeniach mocno odbijających się na ich psychice, więc trzeba mieć sporo empatii, umieć z nimi rozmawiać. Jest to jednak bardzo wdzięczna praca, tym bardziej, jak coś wychodzi i na podstawie portretu można kogoś wytypować

 - mówi Ewa Zemło.

Jak dodaje Ewa Zemło portret pamięciowy powinien być przygotowany tak szybko, jak to tylko możliwe, bo pamięć szybko się zaciera, jednak nawet z małych skrawków wspomnień można przygotować dość wierny wizerunek poszukiwanej osoby:

Przychodzą osoby, które - według nich - nie są w stanie nikogo opisać, ale po rozmowie, po wstępnej analizie, po wybraniu elementów udaje się czasami z takimi osobami zrobić całkiem niezły portret

 - dodaje Ewa Zemło.

Aktualnie w Polsce pracuje około 20 policyjnych portrecistów. Poza pracą ze świadkami zajmują się także przygotowywaniem progresji wiekowych, czyli zmian twarzy w zależności od wieku. Sporządzają także rysunki i grafiki skradzionych lub zaginionych przedmiotów.

Spot o aspirant Ewie Zemło można obejrzeć na stronie podlaskiej policji.

#Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

W kolejnym #Eksperymencie Andrzej Ryczkowski przygotowywał portret pamięciowy Kamila Kalickiego. Na początku miał określić wiek, wzrost i wagę "poszukiwanego", później z banku wybierał kolejne fragmenty twarzy i dopasowywał do "układanki" w programie graficznym razem z policyjną portrecistką.


Prowadzący:

Kamil Kalicki
Andrzej Ryczkowski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok