Radio Białystok | Felieton | Na przebierańców trzeba uważać. Felieton

Na przebierańców trzeba uważać. Felieton

autor: Tomasz Kubaszewski

8.10.2018, 10:53, akt. 10:58

"Na przebierańców trzeba uważać" - powiedział w sobotę w Lublinie premier Mateusz Morawiecki. No i trafił w dziesiątkę. A mówił o tych, co startują z niby apolitycznych komitetów wyborczych, a tak naprawdę reprezentują różne ugrupowania — nawet jeśli formalnie nie są ich członkami. O tym w felietonie Tomasza Kubaszewskiego.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Na przebierańców trzeba uważać. Felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ten sam teatrzyk powtarza się co cztery lata przy okazji każdych wyborów samorządowych. Jak grzyby po deszczu zaczynają powstawać komitety typu ktoś tam razem, porozumienie takie a takie, dobro takie a takie, nasze miasto, masz powiat itd.

Części z nich rzeczywiście trudno przypisać jakąkolwiek polityczną łatkę. Ale część, to oczywisty kamuflaż. Przykład pierwszy z brzegu. W 2002 roku Józef Gajewski, działacz PZPR, prezydent miasta w stanie wojennym, wygrał wybory jako kandydat SLD. Z listy tej partii do rady miejskiej dostali się m.in. Stanisław Kulikowski i Zdzisław Przełomiec, a startował Zbigniew De Mezer. Cztery lata później Gajewski powołał własny komitet — Z Gajewskim dla Suwałk, gdzie znalazła się część jego otoczenia.

Druga część pozostała w SLD. Po wyborach oba te ugrupowania zawarły koalicję, a zastępcą prezydenta został Czesław Renkiewicz. Po śmierci Gajewskiego w 2010 roku Renkiewicz stworzył komitet "Wizja Gajewskiego". Wszyscy najważniejsi tu już byli. Tak jak i obecnie, tyle że nazywają się nie SLD, lecz Łączą nas Suwałki — Czesław Renkiewicz.

W tym samym mieście startuje także powołane niedługo przed wyborami Suwalskie Porozumienie Prawicy. Biorąc pod uwagę choćby to, że jednym z kandydatów jest dyrektor podległej prezydentowi instytucji, kolejnym – żona prezesa klubu Wigry, który o mandat radnego ubiega się z ugrupowania Renkiewicza, trudno nie nabrać podejrzeń, iż komitet ów sporo z Ratuszem ma wspólnego.

Jakie niespodzianki czekają jeszcze na nieświadomych wyborców? Np. w gminie Suwałki i suwalskim powiecie ziemskim kandydatów wystawia ugrupowanie pod nazwą Mieszkańcy Suwalszczyzny Razem. To oczywiście przypadek, że tym gronie znajdują się powiązani z Polskim Stronnictwem Ludowym Tadeusz Chołko czy Szczepan Ołdakowski.

Równie przypadkowa jest zapewne obecność ludzi związanych jeszcze niedawno z Platformą Obywatelską i PSL-em na listach Razem dla powiatu augustowskiego.

W stosunku do poprzednich wyborów jedno tylko zmieniło się na lepsze: mniej jest wykorzystywania znanych nazwisk. Już tylko Platforma Obywatelska brnie dalej z Bożeną Kamińska, czyli nikomu nieznaną osobą, która cztery lata temu zostało radną wyłącznie dzięki temu, że ludzi mylili ją z posłanką Bożeną Kamińską.

Bo to, że np. w powiecie suwalskim na listach SLD są osoby nazywające się jak ojcowie sowieckiej rewolucji 1917 roku, czyli Trocki i Dzierżyńska, chyba dodatkowych głosów nie przysporzy.

| red: mikStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok