Radio Białystok | Felieton | Rekomunizacja dotyczy nie tylko ulic - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Rekomunizacja dotyczy nie tylko ulic - felieton Tomasza Kubaszewskiego

17.12.2018, 12:23, akt. 12:33

Jeszcze z 10, no może 15 lat temu, niemal wszystko wydawało się jasne. Było wiadomo, kto jest bohaterem, a kto zdrajcą. Ale potem szybko zaczęło to się zmieniać. Ten moment można nawet dosyć precyzyjnie określić.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński


0:00
0:00
Rekomunizacja dotyczy nie tylko ulic - felieton Tomasza Kubaszewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To było około 2008-2009 roku, kiedy Platforma Obywatelska, w swoich początkach bardziej antykomunistyczna od Prawa i Sprawiedliwości, postanowiła zawładnąć postkomunistycznym elektoratem. I niemal całkowicie zmieniła retorykę. Po latach najbardziej dobitny efekt tej polityki objawił się właśnie w Warszawie. Tamtejsi radni z PO postanowili pozbyć się takich patronów ulic, jak Danuta Siedzikówna, pseudonim Inka, Anna Walentynowicz, Lech Kaczyński czy Zbigniew Herbert. Wracają stare nazwy, w znacznej mierze sławiące komunistyczny reżim i jego bohaterów. Gwoli prawdy, przyczyniły się też do tego polskie sądy, apolityczne rzecz jasna i w żaden sposób nie związane mentalnie z dawno minionym ustrojem.

Co ma to wspólnego z naszym regionem? Ano to, że relatywizowanie wojennej i powojennej historii Polski jest w niektórych środowiskach powszechne i tylko szczęśliwym zbiegiem okoliczności nie mamy czegoś takiego, co wydarzyło się w Warszawie. Żołnierze wyklęci pozostają, jak za komuny, bandytami, a symboli zniewolenia tknąć nie można. W 5-tysięcznych Sejnach, które tylko dzięki całkiem niedawno wprowadzonej ustawie o dekomunizacji przestrzeni publicznej, pozbyły się patronów ulic typu Świerczewski czy Nowotko, żywy jest pomysł, aby odbudować pomnik XXV-lecia PRL.

Z kolei, ilekroć w niektórych częściach regionu pojawia się inicjatywa związana z upamiętnieniem żołnierzy wyklętych, natychmiast odzywają się krewni i znajomi tych, którzy silnie wspierali władzę ludową u jej zarania, zasilali szeregi Urzędu Bezpieczeństwa i najchętniej widzieliby Polskę w granicach ówczesnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. I, o dziwo, są górą. Przynajmniej w niektórych mediach.

W końcu ubiegłego tygodnia w białoruskim Grodnie odsłonięto z wielką pompą odrestaurowane popiersie Feliksa Dzierżyńskiego. A z Grodna do nas nie jest daleko...

| red: kap

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem




ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: stock.adobe.com
8.01.2024, 11:52, akt. 9.01.2024, 08:04

Na cześć Nikodema Dyzmy? - felieton Tomasza Kubaszewskiego




fot. Sylwia Krassowska
27.11.2023, 10:39, akt. 29.11.2023, 09:08

A wszystko było ustalone... - felieton Tomasza Kubaszewskiego












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok