Radio Białystok | Felieton | Kiedy wolno strzelać do dzika. Felieton Tomasza Kubaszewskiego

Kiedy wolno strzelać do dzika. Felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

14.01.2019, 09:57, akt. 10:14

"Eksterminacja", "masakra", "rzeź" - takie określenia padały.

kyslynskyy - Fotolia.com
kyslynskyy - Fotolia.com

Komu wolno strzelać do dzika - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Były też opisy typu: "psy rozszarpują przestrzelone dziki i zakrwawione biegają po okolicy. Ślady krwi ciągną się metrami po śniegu". Pojawił się również apel: "Koledzy myśliwi, przyszedł dla nas czar próby". I dalej: "pokażmy, że polski myśliwy to nie bandyta", "nie stańmy po stronie barbarzyńców, którzy w imię tylko celów politycznych chcą zniszczyć naszą pracę".

No i głos zabrał autorytet, który, jak to mówią, na wszystkim "siezna". Kiedyś, jako premier, powiedział, że rząd nie pomoże rolnikom poszkodowanym przez gigantyczną powódź, bo "trzeba być przezornym i trzeba się ubezpieczać". Teraz stwierdził, iż najlepiej zlikwidować hodowlę trzody w dużej części Polski. 

Oczywiście, wszystkie te mocne słowa i makabryczne opisy padły w kontekście dzików, przenoszących niesłychanie groźnego wirusa ASF. Kiedy za poprzednich rządów w Polsce wybito 300 tysięcy tych zwierząt, jakoś nikt nie protestował. Ale to żadne odkrycie nie jest. Tu nie chodzi o decyzję, lecz o to, kto ją wydaje. Kornika w Białowieży ruszyć nie można, przenoszącego gruźlicę i występującego w nadmiarze w puszczach boreckiej i knyszyńskiej żubra nie można, bobra nie można. Choć te ostatnie dokonują nad takim suwalskim zalewem Arkadia prawdziwego spustoszenia, a w zastawianych przez nich pułapkach ludzie łamią nogi. Nie wspominając już o tym, że na zagospodarowanie całego terenu z publicznych pieniędzy wydano krocie nie po to, by panoszyły się tu zwierzęta.    

Poseł Paweł Kukiz stwierdził, że strzelanie do prośnych loch to jest tak, jak Bandera i UPA robili z Polakami. Profesor Andrzej Zybertowicz powiedział z kolei w telewizji, iż nie zna się na polityce leśnej, ale na podatności na epidemie psychiczne już tak. 

| red: kapStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


© forkART Photography - fotolia.com
20.06.2019, 18:03, akt. 18:14

Bielizna - felieton Miłki MalzahnŁąka kwietna, fot. Adam Dąbrowski
18.06.2019, 07:52, akt. 07:56

Łąki kwietne - felieton Adama Dąbrowskiegoźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok