Radio Białystok | Felieton | Nie autorski pomysł suwalskiego ratusza - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Nie autorski pomysł suwalskiego ratusza - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

6.03.2019, 09:50, akt. 10:29

Trudno powiedzieć, na co liczyły władze Suwałk przywłaszczając sobie pomysł znanego malarza Marka Sobczaka odnoszący się do upamiętnienia Andrzeja Wajdy. Że z nikim nie muszą się liczyć? Że to nie wyjdzie na światło dzienne? Że ludzie mają krótką pamięć? Tylko, jak miało nie wyjść, skoro konstrukcja z autografem słynnego reżysera ma gdzieś ze dwa metry wysokości...

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Nie autorski pomysł suwalskiego ratusza - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.Ten pomysł znam niemal od jego zarania, czyli od bodajże 10 lat. Marek Sobczak, pochodzący z Suwałk artysta o uznanym nazwisku, wymyślił, jak w oryginalny sposób zaakcentować to, że Wajda urodzi się nad Czarną Hańczą. Nie żadne muzea, nie izby pamięci, tylko gigantyczny autograf ustawiony gdzieś w centrum miasta. - Japońscy turyści będą tu specjalnie przyjeżdżali, by zrobić sobie zdjęcie — argumentował.

Potem ten pomysł wracał wielokrotnie. Zawsze jednak był ściśle związany z nazwiskiem Sobczaka. Władze miasta przyjmowały to do wiadomości. Tylko do realizacji jakoś się nie paliły.

Aż tu nagle niespodzianka. Przed domem, w którym Wajda przyszedł na świat, pojawiła się konstrukcja z autografem reżysera. Tyle że zrobione to tak po suwalsku — jak część miejskich murali, w których trudno dopatrzeć się składu i sensu, czy pomnik marszałka Piłsudskiego z twarzą przypominającą raczej Stalina. Stosunkowo nieduże litery znajdują na wielkiej ścianie. Choć to w pewnym sensie wypaczenie, ale wciąż tego samego pomysłu.

Na reakcję artysty, że doszło do zwykłej kradzieży, suwalski Ratusz wzruszył ramionami i odmówił komentarza. No zobaczymy, jak będą wzruszać, jak sprawa rozniesie się po Polsce. A Sobczak pracuje jako grafik z jednym z ogólnopolskich tygodników... 

| red: mikStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok